Ničivé povodně 2002 očima současných kandidátů na senátory a hejtmana

Ničivé povodně 2002 očima současných kandidátů na senátory a hejtmana | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan ValešJan Valeš

Průvodce

Více

Andrea MálišováAndrea Málišová

Účetní

Více

Kateřina NováKateřina Nová

Radní Sušice

Více

Ničivé povodně 2002 očima současných kandidátů na senátory a hejtmana

Plzeňský kraj, 13.08.2012, aktualizováno 14:34 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Je tomu přesně deset let, co velká voda na západě Čech ničila vše, co jí přišlo do cesty. Desítky lidí tak přišly o střechu nad hlavou nebo o velkou část svého majetku v zatopených domech. Stovky dobrovolníku zase pomáhaly zachraňovat, co se dalo a pak i odstraňovat následky ničivých povodní. Server Regionpolupou.cz ale zajímalo, co před deseti lety dělali politici a současní kandidáti na posty senátorů a hejtmana.

Voda zaplavila Plzeň v noci na 13. srpna | Autor: Richard BenešVoda zaplavila Plzeň v noci na 13. srpna | Autor: Richard Beneš

Položili jsme jim tyto tři otázky:

1) Kde jste byl v době ničivých povodní v srpnu 2002?

2) Podílel jste se osobně nějakým způsobem na záchranných pracích nebo na následném odstraňování škod způsobených záplavami?

3) Způsobila vám nebo vašim blízkým povodeň nějakou přímou škodu na majetku? 

 

A zde jdou odpovědi, které nám došly. 

 Milada Emmerová (ČSSD), poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku PS PČR (odpověď redakčně krácena)

 1) V době ničivých povodní v r. 2002 jsem byla v Plzni, poněvadž  probíhaly parlamentní prázdniny. Tehdy ČSSD vyhrála parlamentní volby a začátek vládnutí pod vedením Vladimíra Špidly bylo povodněmi výrazně poznamenáno v tom smyslu, že se dalo předpokládat, že škody na životech a na majetku podstatně ovlivní státní rozpočet. Ale hlavně šlo o to, aby byly škody co nejnižší s ohledem na životy občanů, jejich bezpečnost a o záchranu jejich majetku, ba i obydlí.

 2) Tehdy jsme cestovaly s paní ředitelkou FN Plzeň do Plané, kde jsme jednali ohledně existence plánské nemocnice. Při návratu v podvečer jsem s hrůzou sledovala, jak je náhle zatopeno nákupní centrum Kaufland, a to jak v oblasti celého parkoviště, tak i celého vnitřku s mohutným sortimentem zboží, především potravin. Z vody na parkovišti vyčnívaly nákupní vozíky, takřka utopené celé… Nabízela jsem se, že bych pomohla například při zajišťování ambulantní lékařské péče, ale tato potřeba nenastala. Když jsem zjistila, že krizový štáb na Magistrátu sice vykazoval různé aktivity v rámci svých kompetencí (např. primátor Šneberger chodil po Plzni v holínkách a s obavami sledoval řeku Radbuzu), ale ještě uprostřed povodní si stanovil mimořádné odměny (zpráva z tehdejšího tisku), rozhodla jsem se, že větší finanční příspěvek osobně zanesu tehdejšímu řediteli Hasičského záchranného sboru se sídlem proti původnímu plzeňskému Výstavišti. Finance jsem tedy předala panu řediteli plk.Ing.Josefu Plevovi a strávila jsem s ním určitou dobu, kdy jsme probírali například účast hasičů při dopravních nehodách, při požárech apod. Brzy po mé návštěvě jsem se dozvěděla, že hasiči si nechávají zhotovit pamětní pečetní prsteny a že plánují jejich slavnostní předání. A skutečně – slavnost se konala v budově Magistrátu v Nejedlého sadech v Plzni, kam mě pozvali s požádáním, abych předala dvacet prstenů s vyznačením data povodní… Každému z nich jsem předala i osobní dopis, ve kterém jsem ocenila nejen jejich práci každodenní, ale tentokrát i jejich nezpochybnitelné zásluhy při likvidaci povodňových následků. Rozdala jsem 19 prstenů a udiveně jsem zírala, komu patří ten dvacátý. A v tom přistoupil ke mně pan ředitel Josef Pleva a sdělil mi, že ten dvacátý je pro mne… Dohnal mě až k slzám, to jsem opravdu nečekala. Ještě jednou dodatečně díky! Prsten mám schovaný mezi klenoty nejdražšími.

3) Naše rodina žádnou škodu neutrpěla, poněvadž bydlíme na Lochotíně. Ten je na Severním  předměstí, na vršku, a tam voda nedosáhla….

S obavami sleduji každou předpověď meteorologů, která je doprovázena varováním před možnými povodněmi. Kéž by se podobná situace už neopakovala, a to nejen v mém rodném městě Plzni…

 

Jan Látka (ČSSD), poslanec, člen výboru pro životní prostředí PS PČR

1) V srpnu 2002 jsem byl starostou města Domažlice a v době povodní jsem si plnil své povinnosti velitele povodňového štábu.

2) Ze své pozice v povodňovém štábu jsem se podílel na koordinaci záchranných prací i odstraňování záplavami způsobených škod.

3) Mně osobně voda žádnou škodu nezpůsobila, ale spousta známých měla s povodněmi problémy. Právě proto, že město Domažlice nedopadlo s povodněmi nejhůř, rozhodlo zastupitelstvo města o poskytnutí materiální a finanční pomoci jedné obci na Moravě, ale i Švihovu na Klatovsku.

 

 Jaroslav Lobkowicz (TOP 09), poslanec, místopředseda Výboru pro evropské záležitosti, člen Zemědělského výboru PS PČR

 1) V srpnu 2002 jsem byl v Plzni, Křimicích. Právě probíhaly žně, většinu času jsem trávil na polích

 2) Křimice leží na řece Mži, která díky hracholuské přehradě zůstávala stále ve svém korytě. Až 16.8. se i řeka Mže vylila z břehů. Ten den jsem plánoval slavit narozeniny. Místo oslavy jsem pozoroval, jak velká voda zalévá naše ještě nesklizená pole.

 3) Po opadnutí vody jsme sklízeli úrodu až do začátku října. Kromě škod na úrodě k dalším škodám už nedošlo.

 

Petr Náhlík (KDU-ČSL), zastupitel 2. plzeňského městského obvodu  

1) Byl jsem s celou rodinou a přáteli na prázdninách respektive dovolené v Železné Rudě.

2) Nemám auto a tak jsme se do Plzně nemohli ihned dostat, od povodně na Úhlavě byla podemletá železniční trať č. 183, tuším v oblasti Janovic nad Úhlavou a myslím, že i v okolí Švihova. Po 10 letech už si to přesně nepamatuji. Jakmile byla trať průjezdná, vrátili jsme se do Plzně. Přímo v Železné Rudě na říčce Řezná bylo vodou vrchovatě naplněno koryto mezi nábřežními zdmi, ale povodeň, která by v tomto městě zasáhla obytné domy, nehrozila. Hrozilo zaplavení místních komunikací po zatarasení průtoku pod několika mosty, můstky a lávkami od kmenů, pařezů a větví unášených dravým proudem. Spolu s přáteli a místními dobrovolníky jsme odstraňovali tyto překážky v toku.

3) Paradoxně, i když jsme bydleli v Plzni na Slovanech ve velké vzdálenosti od řeky Úhlavy, byla i v našem sklepě voda – cca 5 cm. Výrazné škody nezpůsobila, jen všem nájemníkům domu namočila krabice a bedny uložené na podlaze. Zaplavení bylo způsobeno příliš velkými plochami nepropustného asfaltu na vozovkách a chodnících v okolí domu, a tím, že malé plochy zeleně už byly po dlouhých deštích zcela nasyceny vodou. Hladina spodní vody tedy vystoupila tak vysoko, že překonala izolaci sklepů.

 

 Jiří Pospíšil (ODS), předseda regionálního sdružení, místopředseda strany

 1+2) Byl jsem tehdy krátce poslancem, v Plzni jsem při povodních pomáhal v rámci svých omezených možností jako občan - nikoli jako politik. Konkrétně jsem se účastnil stavby ochranných valů na Denisově nábřeží.

 3) Mně, ani mým blízkým při povodních 2002 žádná škoda nevznikla.

 

 

Jan Rejfek (KSČM), starosta Dešenic

1) Žil jsem v Dešenicích, které jsou cca 800 metrů vzdušnou čarou vzdáleny od Nýrské přehrady. Pracoval jsem tehdy u firmy Mediaservis, s.r.o., která zajišťuje doručování tisku do schránek občanů. Vzpomínám si, že s tím byly veliké potíže a mnohde nebyl tisk doručen i několik dní, neboť místní komunikace byly nesjízdné. Týkalo se to Janovicka,  Švihovska, Tajanovska a dalších oblastí okresu Klatovy. I v Dešenicích bylo hodně vody. Dešenický potok se dvakrát rozlil natolik, že zatopil některá stavení ve směru ke Klatovům a stavení v Milencích. Protože jsou obě obce podstatně výše, jak rychle voda přišla, tak také odešla. Pamětníci se pamatují, že podobná situace zde byla na počátku padesátých let.

2) Na záchranných pracích jsem se nepodílel. Pomáhal jsem jen v některých místech některým občanům s odstraňováním škod způsobených záplavami. Tato pomoc je z pohledu, co se stalo, zanedbatelná.

3) Povodeň ani mě, případně blízkým přímou škodu na majetku nezpůsobila, pominu-li to, že mnozí občané žili a žijí v domech starých téměř 200 let. Ty jsou z části postaveny z „vepříků.“ V takovém domě žiji i já se svou manželkou. Přinutilo mě to záhy poté zajistit odvodnění objektu, jeho vysušení a zčásti tak předejití tomu, že se bude situace opakovat, ale již nedojde k promáčení celého objektu.

 

 Jiřina Rippelová (NEZ), senátorka za obvod Domažlicko

 1) To si přesně pamatuji. Byla jsem na sušické radnici. V dopoledních hodinách se v důsledku dlouhotrvajícího hustého deště protrhla hráz rybníka v Podmoklech, kam jsem se jela spolu městskou policií podívat. Po návratu jsem řešila, opět za pomoci městské policie a hasičů evakuaci zaměstnanců ze školy v přírodě v Nuzerově. Vzhledem k rychle stoupající hladině řeky Otavy jsem po obědě svolala povodňovou komisi, kde jsme operativně řešili ochranu lidí a jejich majetku. V odpoledních hodinách voda z řeky zaplavila náměstí a v podvečer kulminovala. Na radnici jsme zasedali až do časných ranních hodin i za účasti policie ČR, pracovníků plynáren a ZČE, kteří museli odpojit některé části města od zdrojů plynu a elektřiny. Policie pomáhala s uzavírkami některých ulic ve městě. Problémem toho dne byla také evakuace zaměstnanců a klientů z Úřadu práce z areálu bývalých kasáren v Nádražní ulici v Sušici, která byla z důvodu zatopení neprůjezdná.

2) Z titulu své tehdejší funkce starostky koordinací záchranných prací při odstraňování škod.

3) Nezpůsobila ani mně, ani nikomu z mých blízkých. Vzpomínám si, ale na osudy lidí, které jsem navštívila a které mně utkvěly v paměti. Nedá se zapomenout na více než devadesátiletou stařenku, která kvůli povodni přišla o část majetku poblíž sušického nádraží a nedaleko řeky Otavy. Voda tehdy v její malé chaloupce dosáhla do výše přes jeden metr. Přesto se nechtěla po povodni nikam přestěhovat a takto nabídnutou pomoc nevyužila. Společně se synem bydleli v zahradní maringotce a domeček poničený povodní opravovali.

 


Rudolf Salvetr (ODS), starosta Klatov

1) Téměř celé prázdninové měsíce toho roku jsem trávil v Klatovech.

2) Nejen v době nejrozsáhlejších povodní, ale i v druhé polovině srpna při přívalových deštích jsme měli několikrát vodu jak ve škole, kde jsem působil, tak jsme měli zatopené nízko položené prostory domku, kde bydlím. Úklid následků se tak stal opakovanou záležitostí.

3) Škody na majetku nebyly rozsáhlé.

 

  

 Karel Šidlo (KSČM), poslanec PČR

 1) V době povodní jsem byl ve vedoucí provozní funkci ČD a.s. v lokomotivním depu Plzeň. 

 2) V průběhu ničivých povodní, které zasáhly tratě obsluhované plzeňským depem, jsem se podílel na zajišťování provozu a odstraňování následků v rámci mých pracovních pravomocí. Osobní finanční pomoc jsem pak směřoval do města Švihov na Klatovsku.

 3) Žádnou osobní újmu voda mně ani mé rodině nezpůsobila.

 

 

Adam Šoukal (Piráti), místopředseda strany

1) V srpnu 2002 jsem byl na poučném výletu v Praze v Parlamentu ČR, bydleli jsme v ubytovně v pražské čtvrti Karlín. V noci, když stoupla voda do prvního patra, se naše paní profesorka pragmaticky rozhodla opustit loď. Celkem bez potíží jsme vyplavali ven.

2) Bylo to poprvé, co jsem se setkal s pirátem a celá naše skupinka mu pomáhala zachraňovat stoly, židle, počítače, které pluly směr Německo.

3) Tehdy jsem ještě netušil, že se Plzeň stane mým domovským přístavem, kde dodnes kotvím a už asi nikdy neodpluji, ale bohužel několik mých blízkých přátel v Plzni zažilo neblahé chvíle. Mimo jiné má bývalá přítelkyně bydlela v té době v Pražské, jinak také U Zvonu v domě, který už kvůli povodním bohužel nestojí, ale i to je život.

 

 Jiří Valenta (KSČM), zastupitel města Plzně

 1) Ten den, kdy začaly dopadat první, destruktivní, dešťové kapky na naši zemi, jsem zrovna odlétal se svojí přítelkyní – ekonomkou plzeňských pivovarů, na první svoji dovolenou po několika letech, ke svému strýci do SAE, konkrétně do Abú Dhabí… Právě v ten moment, jsem si říkal, že jde jen o jakousi nevýznamnou dešťovou přeháňku….

 2) Bohužel podílet se na záchranných pracích této apokalypsy jsem se nemohl a lhát jsem se od do té doby nenaučil, jako někteří, co zachraňují naši zemi již po delší dobu průběžně, ale zejména mediálně…

3) Naštěstí nezpůsobila, jen asi na kapotě auta mé matky žijící tehdy v Augsburgu. Ale to je zcela nepodstatná věc, kterou vyřešila pojišťovna.

Autor: Richard Beneš, Jan Dvořák

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

 • Voda zaplavila Plzeň v noci na 13. srpna | Autor: Richard Beneš
 • Obyvatelé Koterova s obavami očekávají příchod velké vody | Autor: Richard Beneš
 • Již 12. srpna zasáhla povodeň Dolany na Klatovsku | Autor: Richard Beneš
 • Potok v Dolanech na Klatovsku se změnil v divokou řeku | Autor: Richard Beneš
 • Voda zaplavila v Dolanech domy i koupaliště | Autor: Richard Beneš
 • Majitel zaplaveného domu v Dolanech ukazuje způsobenou škodu | Autor: Richard Beneš
 • Záplava v Dolanech | Autor: Richard Beneš
 • Pod vodou se v Dolanech ocitly domy i automobily | Autor: Richard Beneš
 • Ráno 13. srpna se Plzeňanům naskytl šokující pohled na město | Autor: Richard Beneš
 • Zatopený střed Plzně | Autor: Richard Beneš
 • Voda vyšplhala až k lokalitě U Zvonu | Autor: Richard Beneš
 • Hasiči odřezávají zábradlí mostu U Jána, aby se něj nezachytávaly plovoucí trosky a stromy | Autor: Richard Beneš
 • Zatopená Roudná | Autor: Richard Beneš
 • Utopené automobily na parkovišti Rychtářka | Autor: Richard Beneš
 • Radbuzou se valila velká voda | Autor: Richard Beneš
 • Veřejnost plní pískem pytle na břehu Radbuzy | Autor: Richard Beneš
 • Do záchranných prací se zapojil u Radbuzy i poslanec Jiří Pospíšil | Autor: Richard Beneš
 • Evakuace obyvatel z městské části Roudná | Autor: Richard Beneš
 • Zaplavená asijská tržnice u Tesca | Autor: Richard Beneš
 • Most U Jána odolává povodni | Autor: Richard Beneš
 • Mlýnská strouha pod vodou | Autor: Richard Beneš
 • Zaplavený střed města | Autor: Richard Beneš
 • Garáže DK Inwest se změnily v podvodní jeskyně | Autor: Richard Beneš
 • Lidé stavěli hráze z pytlů s pískem na mnoha místech Plzně | Autor: Richard Beneš
 • Radbuzu držely v korytě již jen umělé hráze z pytlů s pískem | Autor: Richard Beneš
 • Stavění hráze na břehu Radbuzy | Autor: Richard Beneš
 • Z vody vyčnívaly utopené autromobily | Autor: Richard Beneš
 • Odtahová služba nakládá utopené automobily v Šafaříkových sadech | Autor: Richard Beneš
 • Dům v Plzni na Roudné svědčí o tom, kam až zde dosahovala voda | Autor: Richard Beneš
 • Poškozený dům v městské části Roudná | Autor: Richard Beneš
 • Voda strhávala domy ve Švihově na Klatovsku | Autor: Richard Beneš
 • Další zdemolovaný dům na Roudné | Autor: Richard Beneš
 • Na Roudné bylo nejvíce zničených domů | Autor: Richard Beneš
 • Voda zničila velký činžák v lokalitě U Zvonu a bezprostředně po povodních byl odstřelen | Autor: Richard Beneš
 • Odstřel podmáčeného domu, který statici určili k demolici | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

honza 13.08.2012 14:44, Reagovat

Nevím kdo všechno , ale pan Pospíšil se opět projevil jako velký sedmilhář. Přesnější by bylo: " Stál jsem na Denisovo nábřeží. V saku a kravatě jsem vydával pokyny jak pytlovat a když přijela jedna jediná kamera nebo jeden jediný fotograf hned jsem měl lopatu v ruce." Ach jo.....

KAB 16.08.2012 07:27, Reagovat

Děkuji za uvedení na pravou míru, po ránu pobavilo :) Samozřejmě máte pravdu, vždyť jde o politika.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.