Jak zamezit byznysu s lichvou

Jak zamezit byznysu s lichvou | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Jak zamezit byznysu s lichvou

04.04.2016, aktualizováno 16:15 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Je to snadné, stop exekucím, šance na nový život … S takovými přísliby se nejrůznější finanční „poradci“ a soukromé firmy obracejí na dlužníky, kterým nabízejí osobní bankrot jako spásné řešení jejich finančních problémů. Není ovšem výjimkou, že se tyto subjekty snaží na lidech v nouzi pouze vydělat a v důsledku je ještě více zadlužit. Situaci by mohla pomoci připravovaná novela insolvenčního zákona Ministerstva spravedlnosti, kterou teď ve středu projednala vláda.

Pokud novela projde v navrhovaném znění, návrhy na osobní bankroty by nově mohli podávat pouze notáři, advokáti, insolvenční správci a akreditované veřejně prospěšné společnosti. Skončila by tedy praxe, kdy tuto činnost vykonávají lidé a firmy bez dostatečné kvalifikace. To ovšem není jediná důležitá změna. Novela dále stanovuje maximální částku, kterou lze dlužníkovi za podání návrhu účtovat, a to 5 tisíc korun (v případě oddlužení manželů pak 7,5 tisíce). Vedle neziskových organizací, které insolvenční návrhy vypracovávají zdarma již nyní, by vzniklo regulované prostředí s jasně danými pravidly. Skončila by tedy lichvářská praxe, kdy oddlužovací firmy zneužívají tíživé situace dlužníků a nechávají si platit horentní sumy v průměru 15 tisíc korun za vypracování insolvenčního návrhu. Spojením „nemorální praxe“ přitom nemyslím pouze to, že se jedná o vysoké sumy. V praxi se běžně setkáváme s tím, že oddlužovací firmy dlužníkům radí, aby si na podání osobního bankrotu vzali půjčku, s jejímž splácením si ovšem nemají lámat hlavu, protože hned poté zažádají o osobní bankrot. Takovýmto jednáním však dlužníka navádějí k trestnému činu poškozování věřitele, což dotyčný obvykle vůbec netuší. 

Jelikož oddlužovací firmy žijí z dlužníků, platí přímá úměra čím více, tím lépe. Logickým důsledkem situace, kdy jsou firmy a soukromí poradci motivovaní finanční odměnou za vypracování návrhu, je pak to, že osobní bankroty nabízejí i lidem, kteří pro jeho vyhlášení nesplňují stanovená kritéria, a tudíž jim oddlužení soud nepovolí. O možnosti zamítnutí se však firmy obvykle nezmiňují, a když k tomu pak fakticky dojde, na dlužníky čeká nemilé překvapení – zpravidla se dostanou do konkurzu a mohou v něm přijít o všech svůj majetek. 

Dostat se do dluhové pasti je jednodušší, než si mnozí z nás dokáží představit a na trhu existují tisíce firem, které jsou schopny této situace využít. Je proto klíčové, aby stát nastavil taková pravidla, která byznys s chudobou maximálně omezí. Připravovaná novela insolvenčního zákona představuje jeden z nástrojů, jak se tomuto stavu přiblížit.

Autor je poslanec Parlamentu ČR a zastupitel Plzeňského kraje

Autor: Václav Votava

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.