Plzeň má nedostatek dobrovolných hasičů, startuje kampaň, která má přilákat novou krev

Plzeň má nedostatek dobrovolných hasičů, startuje kampaň, která má přilákat novou krev | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří PrantnerJiří Prantner

Radní města Plasy, předseda Finančního výboru města Plasy

Více

Josef NěmecJosef Němec

fotograf, programátor, 3. místopředseda

Více

Ladislava KopalováLadislava Kopalová

sociální pracovnice, speciální pedagog – Domov pro seniory, vedoucí Letního dětského tábora

Více

Plzeň má nedostatek dobrovolných hasičů, startuje kampaň, která má přilákat novou krev

Plzeň, 31.03.2016, aktualizováno 15:08 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nedostatek dobrovolných hasičů se rozhodlo vyřešit město Plzeň rozsáhlou náborovou kampaní. Ta by měla pomoci doplnit stavy jednotek sboru dobrovolných hasičů. Ti postupně stárnou, přičemž nových členů nepřibývá tolik, kolik je třeba. Minimálně dvouletý projekt nazvaný Staň se dobrovolným hasičem proto primárně cílí na mladé lidi, různé akce ale nabídne i školákům a široké veřejnosti. Radnice i městské obvody se snaží zvyšovat atraktivitu členství u dobrovolných hasičů, postupně jim vylepšují zázemí, techniku a vybavení jednotek. V Plzni působí 16 jednotek dobrovolných hasičů, mají kolem 250 členů, šestice z nich se stala tváří celé kampaně.

„Dobrovolní hasiči jsou jednou ze základních složek integrovaného záchranného systému nezbytnou pro potřebu města. Není to jen koníček, naplňují poslání pomáhat a zachraňovat ve volném čase, bez nároku na odměnu. Toto si uvědomujeme, proto jim chceme poskytovat lepší podmínky,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Podle jeho slov se město snaží vyjednat a zajistit pro dobrovolné hasiče některé benefity. Jedná se například o možnost zvýhodněného volání, slevy na městskou hromadnou dopravu, podporu v podobě levnějších vstupenek na kulturní programy a další.

Šéf dobrovolných hasičů v Plzni Vlastimil Malina uvedl, že výchova hasiče trvá tři až pět let, proto je nezbytné začít intenzivně oslovovat nové členy, aby ještě byli v jednotkách ti, kteří jim mohou předat zkušenosti. „Jako dobrovolní hasiči nechybíme u žádné větší mimořádné události. Neobešla se bez nás likvidace žádného velkého požáru, zasahovali jsme u všech povodní, které postihly Plzeň a okolí, pomáhali jsme v Rumunsku, na Moravě, Liberecku,“ přiblížil Vlastimil Malina. Dobrovolní hasiči také organizují soutěže v požárním sportu a zajišťují činnost lezecké skupiny.

Magistrát už spustil první fázi velké billboardové kampaně, dále také web www.stansehasicem.cz a facebookové stránky. Tváří projektu se stalo šest dobrovolných hasičů z Plzně, každý z nich postupně odvypráví svůj příběh, podělí se s lidmi i o pocity a zážitky ze zásahů. Město tím chce posílit image dobrovolných hasičů, prezentovat je jako vzor a zvýšit jejich prestiž, zlepšit informovanost Plzeňanů. „Myslíme si, že mezi dětmi, mládeží i dospělými je významná skupina, pro kterou by zapojení mezi dobrovolné hasiče mohlo být zajímavé,“ doplnil Petr Liška, vedoucí Odboru krizového řízení Magistrátu města Plzně.

Získat nové členy do jednotek a přiblížit práci dobrovolných hasičů by měly i veřejné akce. První z nich se pod názvem Den s dobrovolnými hasiči uskuteční 27. května v areálu Škoda sport parku v Doudlevcích. „Chtěli bychom ve spolupráci s některými základními a středními školami připravit pro mladé lidi atraktivní program, do kterého se budou moci aktivně zapojit,“ řekl Vlastimil Malina. O konkrétní podobě akce se nyní jedná.

Hlavní tváří kampaně je dobrovolný hasič Rudolf Klečanský. „U dobrovolných hasičů jsem od svých osmi let, kdy jsem v Liticích začal chodit do hasičského kroužku. Vydrželo mi to dodnes, kdy dělám v Liticích velitele Jednotky sboru dobrovolných hasičů. Aby toho nebylo málo, u hasičů je i moje žena, která se stará o mladé hasiče i o obě mé děti,“ přiblížil Rudolf Klečanský.

Jednotky dobrovolných hasičů jsou jednou ze základních složek integrovaného záchranného systému, jejich existence je zakotvena v zákoně, obec má povinnost je zřídit.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 01.04.2016 09:18, Reagovat

Tohle s sebou nese kapitalismus bez přívlastků, který tu už čtvrtstoletí budujeme - tedy každý se stará jen o sebe a oceňovaným vrcholem umění je okrást někoho jiného a nenechat se nachytat (nebo dostat takový trest, aby se to i tak vyplatilo).

Pomoc jinému je naopak považována za znak komunisty a jiných zavrženíhodných existencí a takový člověk je ze společnosti vytlačován. Nejhorší je, že takto je indokrinována především mladá generace a jak postupně stárnou lidé, kteří ještě solidaritu zažili, tak dnes už není kde lidi na takové projekty brát.

Tragédie je to samozřejmě ve městech, na vesnicích ještě nějaká sounáležitost existuje, ne sice jako dřív, ale není to až tak o zisku za každou cenu.

Jaroslav 04.04.2016 16:32, Reagovat

...na vesnicích ještě nějaká sounáležitost existuje, ne sice jako dřív, ale není to až tak o zisku za každou cenu.
KABe, probuď se!!!
Na vesnici žije víc materialisticky založených lidí, než ve městě. Od souseda si přece nic nekoupí, přece by vydělal a potom za to jel třeba na dovolenou! A to všechno za jejich pěníze! Ježišmarjá to by kapitalista dovolil...

Muf 31.03.2016 23:07, Reagovat

Tak, začínáme se divit, že nemáme \\\"trouby\\\" co nám pomůžou až nám bude špatně? Dvacet let vychovávají volení představení naší \\\" budoucnost\\\" k obrazu svému, tak co se teď diví? Společnost dlouhodobě neuznává vzájemnou pomoc, solidaritu. Máme,ale v Plzni docela štěstí, že dobrovolné hasiče vede parta schopných lidí a v předstihu si uvědomuji ten marast kam se blíží. Každopádně pokud si chce primátor na tomhle tématu hřát svoji politickou polívčičku je u mě úplný \\\"politický křáp\\\"!!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.