Na zrestaurování náhodně objevených unikátních fresek v kostele sv. Mikuláše poskytne Plzeň 300 tisíc

Na zrestaurování náhodně objevených unikátních fresek v kostele sv. Mikuláše poskytne Plzeň 300 tisíc | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan HohlJan Hohl

informatik

Více

Miroslav VildMiroslav Vild

místostarosta obce Holoubkov

Více

Josef ŠtichaJosef Šticha

živnostník – papírnictví

Více

Na zrestaurování náhodně objevených unikátních fresek v kostele sv. Mikuláše poskytne Plzeň 300 tisíc

Plzeň, 29.03.2016, aktualizováno 13:53 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dotaci ve výši 300 tisíc korun odsouhlasili poskytnout radní Plzně na restaurování mimořádně cenných pozdně gotických a renesančních výmaleb objevených nedávno v presbytáři kostela svatého Mikuláše. Restaurování unikátních fresek by mělo celkově stát zhruba milion korun. Přiklepnutí dotace musí ještě odsouhlasit městské zastupitelstvo. Vlastníkem památky je Řeckokatolická farnost v Plzni. Zrestaurování fresek pomůže nejen jejich prezentaci, ale se tak nadregionální význam tohoto objevu. Od doby nálezů renesančních maleb v budově plzeňské radnice při její úpravě v počátku 20. století se na území města nepodařilo učinit nález takového rozsahu a významu, informoval první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Na zrestaurování náhodně objevených unikátních fresek v kostele sv. Mikuláše poskytne Plzeň 300 tisíc | Autor: plzen.euNa zrestaurování náhodně objevených unikátních fresek v kostele sv. Mikuláše poskytne Plzeň 300 tisíc | Autor: plzen.eu

„Pro Plzeň jde o zcela unikátní nález, který prohloubí znalosti o vývoji pozdně středověké a renesanční malby ve městě a stane se předmětem odborného studia i výtvarným dílem prezentovaným široké veřejnosti,“ uvedl náměstek primátora Martin Baxa. Zatím se podařilo odkrýt jen velmi malou část fresek. Zejména pozdně gotické fresky ze začátku 15. století jsou velice cenné. Zdá se, že od země do zhruba výšky 1,2 metru je na fresce hradba s cimbuřím a nad tím pak zřejmě krajina. Gotická freska v mikulášském kostele má velkou plochu, nad ní je pak ještě na renesančních klenbách figurální i dekorativní freska z roku 1599.

Restaurování by se mělo rozdělit maximálně do dvou navazujících etap tak, aby se restaurátorský zásah provedl v co nejkratším termínu. „Protože celkové náklady spojené s odborným restaurováním nalezené výmalby presbytáře přesahují finanční možnosti vlastníka, obrátil se na město Plzeň s žádostí o možnou finanční podporu vzhledem k tomu, že kostel sv. Mikuláše v Plzni je nemovitou kulturní památkou,“ řekl Petr Marovič, vedoucí magistrátního odboru památkové péče.

Kostel sv. Mikuláše byl jako sakrální stavba poprvé zmíněn v roce 1409, po husitských válkách prošel významnou renesanční přestavbou, která se s drobnými úpravami dochovala do současné doby. Poslední větší oprava u objektu proběhla ve 20. letech minulého století. V současné době byla na kostele obnovena střecha a nová elektroinstalace. „Právě při ní se prováděl restaurátorský průzkum tras nového vedení, při němž se podařilo objevit malby ve starších omítkových vrstvách presbytáře kostela,“ přiblížil Petr Marovič. Následný průzkum pomocí sond potvrdil, že pod vrstvami omítek je v nebývalém rozsahu dochována ve spodních partiích pozdně gotická výmalba, na níž ve vyšších patrech navazuje malba renesanční.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 29.03.2016 16:47, Reagovat

Jaký vztah k tomu kostelu má město a jeho občané? Vlastníkem je církev, ta dostala nelegálně dárek 150 miliard od občanů (každý občan ČR včetně nemluvňat musel věnovat církvi povinně 15000 Kč bez ohledu na svojí víru či nevíru), tak by se snad o svoje kostely měla starat za své a ne sežrat dárek 150 mld. a pak si nechat svoje nemovitosti opravovat zase z cizího.

Reakce 30.03.2016 09:35, Reagovat

Proč nejdete na zastupitelstvo a takhle krásně jim to neřeknete? Anonymně se to kritizuje super, že? Ale vystoupit veřejně a poslat naše zastupitele někam, to už je horší. Navíc patří kostel sv. Mikuláše církvi? Pokud ano a já myslím, že tomu tak není, Baxa má nadstandardní vztahy s místní farností a cpe do nich řadu let miliony a prodává jim za hubičku nemovitosti. Choďte na schůze zastupitelstva a zajímejte se o relevantní informace, a o příštích volbách můžete poslat Baxu a celou jeho zlodějskou bandu do háje.

XX 30.03.2016 10:44, Reagovat

Kopíruji z článku:
Vlastníkem památky je Řeckokatolická farnost v Plzni.

Knobloch 31.03.2016 07:31, Reagovat

Ano, k této farnosti se Baxa hlásí. Mílovník všech náboženství a kultur, to je Baxa. takový člověk by pro svou kariéru klidně i zradil.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.