Sušicko začíná mít problémy s nezaměstnaností, vedení kraje bije na poplach a chystá pomoc

Sušicko začíná mít problémy s nezaměstnaností, vedení kraje bije na poplach a chystá pomoc | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Stanislav PolčákStanislav Polčák

Europoslanec

Více

Miloslav RubášMiloslav Rubáš

Starosta Nýrska

Více

Věra BurdováVěra Burdová

Učitelka

Více

Sušicko začíná mít problémy s nezaměstnaností, vedení kraje bije na poplach a chystá pomoc

Plzeň, Sušice, 21.03.2016, aktualizováno 19:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Strašidlo nezaměstnanosti začíná obcházet Sušickem na Klatovsku. Zatímco Tachovsko, které se v minulých létech dlouhodobě potýkalo s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v Plzeňském kraji zažívá v polední době obrovský rozmach pracovních příležitostí, lidé na Sušicku začínají mít čím dál tím větší problém najít si práci. Ze všech mikroregionů má nejvyšší podíl nezaměstnaných, téměř devět procent. Hejtman Václav Šlajs (ČSSD) v pondělí oznámil, že oblast nyní potřebuje pomoc státu i kraje.

„Na Sušicku chybí hraniční přechod, nejbližší je v Železné Rudě a další až ve Strážném na Vimpersku. Mladí lidé navíc odcházejí studovat do Prahy, Brna a Plzně a už se nevracejí zpět domů. Nezaměstnanost není 15 procent, tedy taková, jako byla před lety na Tachovsku, ale číslo je vysoké,“ uvedl hejtman Václav Šlajs. Na druhou stranu má Plzeňský kraj dlouhodobě druhou nejnižší míru nezaměstnanosti hned po Praze. Na víc v kraji loni vzniklo 15 tisíc nových pracovních míst, nejvíce je jich právě na Tachovsku.

V příštích dnech bude hejtman o situaci na Sušicku jednat se sušickým starostou Petrem Mottlem (ODS), starostou Klatov Rudolfem Salvetrem (ODS) a starostou Železné Rudy Michalem Šnebergrem (ODS). Schůzky by se měl zúčastnit také ředitel NP Šumava Pavel Hubený.

Plzeňský kraj chce zrychlit dopravní dostupnost tohoto regionu. Doufá, že získá z EU peníze na obchvat Brodu, aby bylo spojení z Klatov do Sušice rychlejší a bezpečnější. Stát by měl podle slov náměstka hejtmana Ivo Grünera (ČSSD) více investovat do obchvatů a stoupacích pruhů na silnici I. třídy, která by zrychlila dopravu a zvýšila její kvalitu a bezpečnost. „Celý region by tak mohl vyskočit, stejně jako vyskočilo Tachovsko poté, co se tam postavila dálnice D5 z Plzně na Rozvadov a Německo,“ uvedl Grüner. Pouze lepší silnice podle něj zatraktivní území pro investory, kteří se zatím na Sušicko příliš nehrnou.

Vedení kraje si hodně slibuje od lepší spolupráce se Správou Národního parku Šumava a CHKO Šumava. „Aby obyvatelé mohli nejen chodit do čisté přírody, ale měli také zaměstnání, které je bude bavit a finanční je uspokojí, aby ze Sušicka neodcházeli,“ dodal náměstek Grüner. Region by se měl co nejdříve více otevřít turistům a nabídnout víc práce mladým v cestovním ruchu.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.