Hlavní pietní akt oslav osvobození se přesune od poškozeného památníku Díky Ameriko! k novému pomníku generála Pattona

Hlavní pietní akt oslav osvobození se přesune od poškozeného památníku Díky Ameriko! k novému pomníku generála Pattona | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

David ZrostlíkDavid Zrostlík

Místostarosta MO Plzeň 4

Více

Martin WalterMartin Walter

Více

Radek MrázRadek Mráz

Jednatel společnosti

Více

Hlavní pietní akt oslav osvobození se přesune od poškozeného památníku Díky Ameriko! k novému pomníku generála Pattona

Plzeň, 14.03.2016, aktualizováno 16:15 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Podle očekávání se uskuteční hlavní vzpomínkový akt věnovaný osvobození Plzně americkou armádou v lokalitě u pomníku generála G. S. Pattona pod plzeňským Velkým divadlem. Důvodem je špatný technický stav obou žulových pylonů památníku Díky, Ameriko! na rohu Americké a Klatovské ulice.

Hlavní vzpomínkový pietní akt oslav osvobození se přesune od poškozeného památníku Díky Ameriko! k novmu pomníku generála Pattona | Autor: Richard BenešHlavní vzpomínkový pietní akt oslav osvobození se přesune od poškozeného památníku Díky Ameriko! k novmu pomníku generála Pattona | Autor: Richard Beneš

„Jsme si vědomi toho, že vzpomínkový akt u pomníku Díky, Ameriko! je klíčovým momentem vzdání holdu osvoboditelům, zvažovali jsme proto velmi detailně všechna pro a proti. Prioritou je pro nás bezpečnost občanů, proto letos využijeme pro hlavní pietní akt prostor u nového pomníku generála Pattona. Toto řešení umožní důstojně uctít výročí osvobození i v roce, kdy je nezbytné pomník na Americké třídě opravit,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

Primátor dále konstatoval, že by nebylo nejvhodnější, aby Plzeňané uctívali památku belgických a amerických veteránů před „zabandážovaným“ či jinak dočasně zajištěným památníkem. „Věřím, že to občané pochopí,“ doplnil primátor. Vzpomínkový akt proběhne v tradiční čas, v pátek 6. května od 16 hodin.

Podle vyjádření prvního náměstka primátora Martina Baxy (ODS) už magistrát prověřil lokalitu u pomníku generála Pattona a připravuje organizaci pietního aktu tak, aby důstojně nahradil tradiční vzpomínkovou akci u pomníku Díky, Ameriko! „Podobně jako u pietního aktu na Americké třídě i zde bude nutné přistoupit k částečnému omezení dopravy tak, aby se co nejméně komplikoval páteční provoz na rušné Klatovské ulici, ale zároveň, aby měla přístup nejširší veřejnost,“ dodal náměstek Baxa.

Stav mnohatunových pylonů pomníku Díky, Ameriko! je dle znaleckých posudků špatný. Vedení města již minulý týden rozhodlo, že nejvhodnějším řešením bude jejich výměna za nové. Podoba památníku se však měnit nebude. Magistrát města nyní zpracovává technické řešení toho, jak oba poškozené pylony co nejdříve zajistit, aby neohrozily zdraví a bezpečí občanů. Současně úřad začal pracovat na přípravě výběrového řízení. V souvislosti s prasklinami, které se v žulových pylonech objevily, začne se město zabývat nadměrným zatížením Klatovské ulice projíždějícími kamiony.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.