Unikátní analýza signálních dat mobilních operátorů prokázala, že loni do Plzně přijelo 3,4 milionu návštěvníků

Unikátní analýza signálních dat mobilních operátorů prokázala, že loni do Plzně přijelo 3,4 milionu návštěvníků | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr VaněkPetr Vaněk

Manažer neziskové organizace

Více

Václav PerglVáclav Pergl

Starosta Kolovče

Více

Kamila CíslerováKamila Císlerová

místostarostka a učitelka ZŠ

Více

Unikátní analýza signálních dat mobilních operátorů prokázala, že loni do Plzně přijelo 3,4 milionu návštěvníků

Plzeň, 14.03.2016, aktualizováno 11:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Téměř 3,4 milionu návštěvníků přijelo loni do Plzně. Z toho více než 2,8 milionu přijelo na jeden den. Přibližně 540 tisíc turistů strávilo ve městě minimálně jednu noc. Čtvrtinu jednodenních návštěvníků tvořili hosté ze zahraničí, z nichž celá polovina přijela z Německa. Vyplývá to z analýzy signálních dat mobilních operátorů, kterou nechala za účelem zpřesnění údajů o návštěvnosti města zpracovat organizace Plzeň – TURISMUS. Jedná se o první studii svého druhu v takovémto rozsahu na území České republiky. Získaná data by mohla zefektivnit marketing cestovního ruchu.

„Celkový počet 3,4 milionu návštěvníků ve 170tisícovém městě považuji za naprosto excelentní výsledek a pevně věřím, že z poctivě budované image turisticky atraktivní destinace budeme těžit i v dalších letech,“ uvádí první náměstek primátora Martin Baxa (ODS) a zároveň předseda správní rady společnosti Plzeň 2015.

Až doposud mělo město k dispozici data Českého statistického úřadu. Ta počítají pouze turisty, tedy takové osoby, které v místních hromadných ubytovacích zařízeních strávily minimálně jednu noc. Díky využití signálních dat mobilních operátorů se podařilo spočítat také jednodenní návštěvníky a turisty, kteří volí jinou formu ubytování, než jsou hotely a penziony.

Plzeň je prvním městem, které si nechalo zpracovat analýzu v takovém rozsahu. „O možnosti využití signálních dat mobilních operátorů jsme věděli již v minulosti, ovšem až letos se nám podařilo nastavit způsob měření a filtry tak, aby byla výsledná data co nejpřesnější a co možná nejvíce odpovídala skutečnosti,“ dodává Martin Baxa.

Data získaná analýzou signálních dat mobilních operátorů potvrdila počty zahraničních turistů, kterých se v Plzni podle ČSÚ ubytovalo v roce 2015 přibližně 160tisíc. „Tuzemských nocujících však podle mobilů evidujeme přes 380 tisíc, což je několikrát více, než uvádějí data ČSÚ. Jedním z důvodů může být to, že celá řada domácích turistů při návštěvě Plzně přespává u svých příbuzných či známých. Tento trend jsme sice dlouhodobě sledovali v návštěvnických průzkumech, nicméně přesná data doposud chyběla,“ doplňuje Zuzana Koubíková, ředitelka městské organizace Plzeň – TURISMUS.

Zatímco zahraniční turisté přijíždějí do Plzně převážně za účelem poznávací či byznys turistiky, u domácích návštěvníků jsou důvody pobytu mnohem pestřejší. Patří sem například návštěvy příbuzných a známých či nákupy, lidé cestují i za sportem, nejrůznějšími akcemi, ale i z jiných privátních důvodů. Podstatné je, že pokud mají být tito lidé počítáni za návštěvníky města, nesmí být Plzeň místem jejich obvyklého pobytu.

„Proto se nezapočítávají ani Plzeňané, ani lidé dojíždějící za prací či studiem, ale ani tací, kteří za jedno čtvrtletí navštívili Plzeň více než sedmkrát. Analýza vyloučí i tranzit, tedy osoby, které Plzní jen projíždějí,“ vysvětluje Zuzana Koubíková. Z dat získaných novou metodou je jasně čitelné, že velký vliv na návštěvnost města mají i kulturní akce. Vůbec nejúspěšnějšími událostmi roku 2015 se z pohledu návštěvnosti města staly Slavnosti svobody a Pilsner Fest. Mimořádně vysoké počty návštěvníků byly oproti běžným hodnotám zaznamenány například i při slavnostním zahájení projektu Evropské hlavní město kultury 2015, Festivalu světla, Bavorských dnech či Obřích loutkách.

„Naší primární snahou bylo sestavit pestrý program složený z tradičních i nových akcí a nabídnout lidem nevšední kulturní zážitky. Nyní víme, a analýza to jasně dokládá, že kulturní projekt města byl úspěšný i z pohledu cestovního ruchu. To nás samozřejmě velice těší,“ uzavírá Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (8 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Radek 15.03.2016 07:29, Reagovat

Kámoš mi říkal, že do těchto počtů jsou započteni úplně všichni, včetně lidi z Plzeňského kraje. Takže čísla záměrně nafouknutá.

Jaroslav 17.03.2016 09:25, Reagovat

Mně zase kámoš říkal, že jeho kámoš onanuje pětkrát denně, až do výstřiku! Nemyslíš, že je to číslo záměrně nafouknuté?

KAB 15.03.2016 07:15, Reagovat

Nějak mi uniká smysl a hlavně cíl - k čemu je dobré, že přijelo tolik návštěvníků? Notabene na 1 den, takže vlatně jen zatížili dopravu, kterou musí občané Plzně hradit ze svého.

Asi vydělali promotéři nějakých akcí, co odvedou daně v Praze nebo v zahraničí - a Plzni zbyly náklady. Zpráva je to tedy spíše negativní.

Ale třeba se pletu a návštěvnost je k něčemu dobrá i mě jakožto občanovi Plzně, jen nevím jak, rád se nechám použit :)

Volič 15.03.2016 23:34, Reagovat

Ti lidé utratí v Plzni peníze, přespí v hotelu, uvidí Plzeň na vlastní kůži. A výdělek poté podnikatelé daní a jedná se o příjem města. Tedy poté může město ty finance využít dál. A ne všichni promotéři jsou z Prahy nebo jiných měst.

To je to samé, jako proč, jezdí Plzeňané na dovolenou někam jinam.

čtěte pořádně 16.03.2016 12:03, Reagovat

článek hovoří o TUZEMSKÝCH nocujících, mimo hotely, které předtím neevidovaly oficiální statistiky. Takže, každý kdo přijede za rodiči, je podle Baxy \"nový\" návštěvník - to je přece zhovadilost a holá demagogie. Chlubit se jednodenními návštěvníky - taky moc nechápu , opět každá kdo z kraje přijede nakoupit do nějakého řetězce je podle radnice přínosem. Tito lidé sem jezdili i před cirkusem Plzeň-2015, pouze nebyli statistikou (a to správně) vykazováni.
Vaše teorie o příjmu z daní je MYLNÁ - daně se platí podle sídla firmy - a to nemá v Plzni ani Prazdroj.

KAB 16.03.2016 07:23, Reagovat

Pořád nevím, v čem je to pro mě jako občana výhodné. Příjmem města by byl podíl na tom přespání v hotelu (nevím zda má Plzeň lidově řečeno \"lázeňskou daň\"), ale jak je v článku, návštěvy jsou stejně jednodenní.

Turisté mohou nakupovat v zásadě pouze v řetězcích (oblečení, jídlo atd. jsou všechno stejné značky po celém světě, v ČR mají tyto firmy sídlo v drtivé většině v Praze). Teoreticky snad hospody, ale tam se daně neplatí, to přece víme, proto ten odpor kvůli EET, aby se nemusely platit nadále, takže z toho taky nic není.

Napadá mě zaměstnanost, na tu by to mělo mít pozitivní vliv - jsou zapotřebí prodavačky a servírky určitě víc než bez turistů.

Holub 15.03.2016 11:44, Reagovat

Naprostý souhlas

to čumím 14.03.2016 13:28, Reagovat

... soukromá firma dostala citlivá data od operátorů - a sledovala pohyb osob po městě - to by mne zajímalo, co na to zákon a Český telekomunikační úřad?

Velký bratr jako vyšitý.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.