Popraskané pylony pomníku Díky Ameriko! se nebudou opravovat, radní Plzně rozhodli o jejich výměně

Popraskané pylony pomníku Díky Ameriko! se nebudou opravovat, radní Plzně rozhodli o jejich výměně | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Lucie MoravcováLucie Moravcová

Sociální pracovnice a ochránkyně zvířat

Více

Miroslav PanuškaMiroslav Panuška

Starosta Maňovic

Více

Milada EmmerováMilada Emmerová

Senátorka PČR

Více

Popraskané pylony pomníku Díky Ameriko! se nebudou opravovat, radní Plzně rozhodli o jejich výměně

Plzeň, 10.03.2016, aktualizováno 17:17 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Popraskané žulové pylony památníku Díky Ameriko! na Americké třídě se nebudou opravovat. Radní města Plzně se ve čtvrtek jednomyslně shodli na tom, že nejvhodnějším řešením bude výměna poničených žulových kvádrů za nové. Podle znaleckých posudků je stav pylonů špatný, úřad proto nyní zpracovává technické řešení toho, jak je co nejdříve zajistit, aby neohrozily zdraví a bezpečí občanů. Současně magistrát začal pracovat na přípravách výběrového řízení a hledá zdroje, z nichž by bylo možné zaplatit zhotovení nového památníku. Jeho podoba se měnit nebude.

Popraskané pylony pomníku Díky Ameriko! se nebudou opravovat, radní Plzně rozhodli o jejich výměně | Autor: Richard BenešPopraskané pylony pomníku Díky Ameriko! se nebudou opravovat, radní Plzně rozhodli o jejich výměně | Autor: Richard Beneš

„Stav žulových pylonů není dobrý, chceme je proto vyměnit, nikoliv opravovat. Tato věc je nyní naší prioritou, úřad už proto zpracovává podklady potřebné pro veškerá následující rozhodnutí. Současně rozbíháme přípravy zajištění poškozeného památníku, musíme ochránit občany,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). O svém stanovisku už radnice informovala centrální městský obvod, na jehož území se památník nachází a jehož vedení magistrát na problém upozornilo. Vedení města zatím nemá žádnou představu o tom, jak dlouho může trvat výroba a následná výměna poškozených pylonů.

Bezpečnostní opatření, která doplní zatím instalované kovové zábrany kolem pomníku, by měla být přijata v řádu dnů. Podle primátora odpovědnost za řešení situace převzal Odbor investic Magistrátu města Plzně. Co se týká případné ceny nových pylonů, tedy zhotovení nového památníku, odhaduje se na několik milionů korun. „Necháme dopracovat posudky znalců k ceně,“ doplnil primátor. K vypsání výběrového řízení na zhotovitele bude nutný souhlas zastupitelů města.

Podle prvního náměstka primátora Martina Baxy (ODS) nyní radnice také začíná hledat záložní variantu toho, kde v rámci květnových Slavností svobody uspořádá tradiční pietní akt, jenž se vždy konal právě u památníku na rohu Americké a Klatovské ulice. Dále Baxa uvedl, že v této záležitosti ocenil přístup primátora, který navrhl udělat radikální krok, tedy vyměnit oba pylony.

V souvislosti s prasklinami, které se v žulových pylonech objevily, se také město začne zabývat zatížením Klatovské ulice kamiony. „Budeme prověřovat trasování těžkotonážních vozů po Plzni,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL). Podle něj mohou mít vliv na stav památníku mimo jiné právě i otřesy způsobené nákladními automobily při zastavování na světelně řízené křižovatce U Práce.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.