Památník Díky Ameriko ohrožují praskliny, čeká ho zbourání nebo rekonstrukce

Památník Díky Ameriko ohrožují praskliny, čeká ho zbourání nebo rekonstrukce | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaroslav KubalíkJaroslav Kubalík

energetik, specialista v systémech jakosti

Více

Dominik ZecoliDominik Zecoli

student FF ZČU, učitel italštiny

Více

Michal DvořákMichal Dvořák

Člen rady města Plzně (pro oblast podpory podnikání a sportu)

Více

Památník Díky Ameriko ohrožují praskliny, čeká ho zbourání nebo rekonstrukce

plzeň, 09.03.2016, aktualizováno 22:42 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Tradiční vyvrcholení květnových oslav osvobození Plzně u pomníku Díky Ameriko je vážně ohroženo a nelze vyloučit, že pietní akt se uskuteční u loni odhaleného památníku generála George Pattona. Důvodem jsou nebezpečně velké trhliny v obou dvanáctitunových pylonech památníku, které se tam nedávno objevily. Výsledky měření odborníků nyní potvrdily, že stav žulových kvádrů není vůbec dobrý. Nabízí se dvě varianty, jak situaci vyřešit. Buď pomník opravit, neustále jej sledovat a investovat další peníze, nebo jen zbourat a vybudovat repliku. Každopádně památník je nyní obehnán zátarasy se zákazem vstupu, protože hrozí jeho zřícení.

Památník Díky Ameriko obehnaly zátarasy se zákazem vstupu | Autor: Richard BenešPamátník Díky Ameriko obehnaly zátarasy se zákazem vstupu | Autor: Richard Beneš

Skutečnost, že odborná měření prasklin nepřinesla dobré zprávy potvrdil starosta Městského obvodu Plzeň 3 Radislav Neubauer (ČSSD). „Nechali jsme udělat průzkum, aby expertipylony zrentgenovali a aby přišli na to, zda jsou trhliny jen kosmetické nebo zásadní. Bohužel se ukázalo že jsou zásadní a neměnné,“ řekl starosta Neubauer.

 V lepším stavu je podle výsledků jižní pylon, který má pouze jednu trhlinu a ta by se dala celkem dobře opravit. Mnohem hůř dopadl druhý pylon. Ten má úplně jiný druh poškození, což je podle odborníků zvláštní, protože oba kameny byly vylomené najednou. „Pylon má velké množství vertikálních i horizontálních prasklin, které nejsou zrovna moc bezpečné. Dá se slepit, spravit, ale ponese to sebou takovou povinnost neustále to sledovat a dál opravovat,“ konstatoval městský architekt Jan Soukup. V případě oprav je podle jeho slov velmi pravděpodobné, že se problém bude stále vracet. „Když budeme pomník opravovat,tak se budeme pohybovat okolo částky 500-600 tisíc, tedy zhruba 300 tisíc na jeden pylon. Pokud bychom pořídili nové pylony, tak můžeme mluvit o částce do osmi milionů korun,“ vysvětlil Soukup.

Z důvodu zajištění bezpečnosti v místě památníku se v nejbližší době oba pylony zabandážují a město bude hledat řešení, zda opravit nebo zbourat. Zátarasy zůstanou na místě do doby, než bude jasné, co s pomníkem dál. Vedení města zváží v nejbližších dnech všechna pro a proti a ve spolupráci s vedením MO3 přijme řešení v dané věci. Radnice zřejmě nemůže počítat s tím, že v případě vybudování nového památníků dostane žulové kvádry opět darem od soukromé firmy, jako se to stalo před rokem 1995, kdy byl pomník odhalen. Žula na pylony pochází z lomu Řásná u Mrákotína.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Památník Díky Ameriko obehnaly zátarasy se zákazem vstupu | Autor: Richard Beneš
  • Trhliny na jednom z pylonů | Autor: Richard Beneš
  • K památníku se nyní nelze z bezpečnostních důvodů přiblížit | Autor: Richard Beneš
  • Památník ohrožují praskliny | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (9 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Fery 10.03.2016 10:22, Reagovat

Jako už mnohokrát, odfušovaná práce, včetně materiálu. Je jedno, jestli je to pomník,chodník, nebo třeba divadlo. Jen aby to vyšlo levně. Je to prostě ostuda. Pamětníci mě dají jistě za pravdu, že dřív se tohle nestávalo.Taky možná proto, že za nekvalitní práci hrozil postih.

KAB 10.03.2016 18:26, Reagovat

Obecně máte pravdu, ale zrovna u pylonů to asi nebude tím - do něj není vidět a to už se stávalo i starověkým Egypťanům a to byli nějací mistři v práci s kamenem.

Fery 10.03.2016 23:05, Reagovat

Jistě máte pravdu, ale také se dá vysledovat oblast, kde se těží kvalitní a nekvalitní kámen.

pro Fery 11.03.2016 13:44, Reagovat

Podle tisku to byla Mrákotínská žula - což je např. i pylon na Pražském hradě, který už tam brzy bude stát 100 let.
Spíš byla blbost postavit takovou vejšku na jedné z nejrušnějších křižovatek v Plzni - se spoustou otřesů.

Už ani ty kameny 10.03.2016 06:54, Reagovat

To se už asi ani ty kameny nemohou dívat na to, jak se změnil národ, který byl kdysi demokratický a kterého si ostatní vážily.

Vosí Hnízdo 10.03.2016 06:17, Reagovat

Halt zapracovala Vyšší moc, která jasně dává na zřetel, že amerických pomníků už bylo dost. A jinak pomník takového charakteru má vydržet staletí a ne že za 20 let spadne. Takže tam opět došlo k nějakým čachrům s materiálem podobně jako u Nového divadla a někdo se tam pořádně nakapsoval. A zase vyhazovat peníze, miliony peněz za stavění nového. Doufám, že se proti takovému zvěrstvu vzedme vlna odporu. Zejména už proto, že teď víme, co jsou Američani zač. Jednoznačně zbourat, než to nadělá větší škody a žádný americký pomník už nestavět. Město jich má habaděj. Za 8 milionů by se postavil dům pro 30 lidí s regulovaným nájmem.

Jaroslav 10.03.2016 09:20, Reagovat

Ty komunistickej provokatere, dej si do huby!, za to jak jí máš primitivně nevymáchanou. Obdivuješ zločineckej režim, komunisti=fašisti, před zákonem i reálně. Hnus, hnuj a já bych tě nejradši zcela demokraticky kopnul do p.rdele! Budu zase smazaný?, za do p.rdele?

Jen takový povzdech 11.03.2016 08:59, Reagovat

Jo jo, kapitalismus a tolerance nebo respektování práva na svobodu názoru, to prostě dohromady nejde, co? :) No já vím, kapitalistům jde o to umlčet a zlikvidovat všechny, co kapitalismus nemilují, co naděláme, vybrali jsme si ho, tak ho máme a podle toho ten svět vypadá.

Muf 10.03.2016 19:29, Reagovat

Za to smazaný nebudeš, tebe smáznou za to, že jseš Jarda!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.