Referendum je skvělá věc, pokud proběhne ve správnou dobu

Referendum je skvělá věc, pokud proběhne ve správnou dobu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Referendum je skvělá věc, pokud proběhne ve správnou dobu

07.03.2016, aktualizováno 09.03.2016 15:41 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Jsem zastáncem prvků přímé demokracie v nemalé míře, protože je to možnost, kdy si lidé mohou rozhodnout o věcech, které se jich bezprostředně týkají.

Jedno takové referendum proběhlo před třemi lety v Plzni. Jeho výsledkem je „díra“ vzniklá po demolici Domu kultury Inwest. Toto téma hýbe náladami Plzeňanů dodnes. V tomto případě jsem však přesvědčený, že se nejednalo o prvek demokracie, avšak o pošlapaní svobody vlastnického práva. Všechno mohlo proběhnout tak jak mělo, pokud by se referendum o stejné věci konalo o pár let dříve.

Společnost Amadeus Real, jakožto majitel pozemků v blízkosti Americké třídy, plánovala stavbu nového obchodního centra Corso (původně také Aréna) na místě Domu kultury Inwest. Celá tato skutečnost byla známa s velkým předstihem (ještě před komunálními volbami v roce 2010). Nové, Plzeňany zvolené zastupitelstvo, pak po volbách pokračovalo v jednáních s investorem o podmínkách stavby. Dokonce mu pronajalo další, sousední pozemky.

V lednu 2013 proběhlo na základě petice referendum, jehož kladný výsledek rozhodl o zastavení plánované stavby. Otázkou je, zda toto referendum bylo opravdu svobodné. Vůči občanům se logicky může zdát, že ano. Bylo svobodné ale i vůči majitelům pozemků? Často a hojně se vedou diskuze o tom, co by se na místě zrušené stavby obchodního centra mělo postavit, nebo zní kritika soukromého investora za jeho postoj k náhradě škody za zmařenou investici. Zapomíná se však na to, že se jedná stále o soukromý (nikoliv veřejný) pozemek a o jeho osudu rozhodne pouze právě jeho majitel.

Pokusím se to pro představu vysvětlit asi takto:
Představte si, že si za naspořené peníze koupíte pozemek určený k výstavbě rodinného domu, který pro svou atraktivní lokalitu nebude vůbec levný a vyjde Vás na několik miliónů korun. Místní občané si však nebudou přát konkrétně Vaši výstavbu a vyvolají referendum, které Vám ji znemožní. Bude to opravdu demokracie nebo pošlapání Vaší svobody?

Autor je krajským místopředsedou Strany svobodných občanů

Autor: Václav Dušek

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.