Léta hojnosti skončila, Plzeňská teplárenská letos městu vyplatí dividendu jen ve výši 60 milionů korun

Léta hojnosti skončila, Plzeňská teplárenská letos městu vyplatí dividendu jen ve výši 60 milionů korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Roman ZarzyckýRoman Zarzycký

Uvolněný předseda Kontrolního výboru ZMP

Více

Jiří BrunerJiří Bruner

jednatel společnosti

Více

Jan BenešJan Beneš

Člen Městského výboru KSČM Plzeň, člen Plzeňského krajského výboru

Více

Léta hojnosti skončila, Plzeňská teplárenská letos městu vyplatí dividendu jen ve výši 60 milionů korun

Plzeň, 02.03.2016, aktualizováno 16:51 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Město Plzeň si letos vybere od své společnosti Plzeňská teplárenská dividendu pouze ve výši 60 milionů korun, namísto původně avizovaných 130 milionů korun. Už na loňském prosincovém jednání městského zastupitelstva požadovali někteří opoziční zastupitelé, aby do rozpočtu města na rok 2016 nebyla zahrnuta žádná dividenda z teplárenské společnosti, což se nestalo. Ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD) tehdy slíbil, že město o dividendě rozhodne do poloviny roku, nakonec přišlo toto rozhodnutí podstatně dříve.

„Od ledna letošního roku jsme jednali s vedením Plzeňské teplárenské o situaci ve společnosti a o případných rizicích spojených s vyplácením dividendy. Na základě těchto jednání jsme dospěli k závěru, že teplárenská společnost letos vyplatí městu nižší dividendu. Představenstvo Plzeňské teplárenské souhlasilo se změnou podnikatelského plánu a odsouhlasilo i snížení dividendy. Město se nyní bude muset vypořádat se skutečností, že nedostaneme dividendu 130 milionů korun,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas s tím, že se touto záležitostí bude zabývat dubnové jednání městského zastupitelstva.

Opoziční zastupitelé z TOP 09 loni v prosinci varovali, že není dobré vyplácet dividendu v době, kdy není jasné, jak bude teplárenská společnost hospodařit. „Nevíme, jak to bude se spalovnou, zda se rozjede, stále ještě nevíme, zda nebude propad v platbách za energii za spalování biomasy. Nestahujme proto žádné peníze z Plzeňské teplárenské,“ vyzval zastupitel Petr Suchý (TOP 09). Jeho kolega Ondřej Ženíšek (TOP 09) zase uvedl, že město by nemělo dopředu počítat s dividendou z teplárenské společnosti. „Teprve bude-li situace pozitivní, tak tyto prostředky do rozpočtu můžeme zahrnout. Lepší je to udělat takto, než opačně,“ řekl Ženíšek. Stejný názor měl i klub zastupitelů z KSČM, jehož členové rovněž požadovali, aby se nevyplácela žádná dividenda z teplárny.

Doby, kdy městská společnost Plzeňská teplárenská vydělávala Plzni ročně i 800 milionů korun jsou nenávratně pryč. Mohou za to na jedné straně neustále klesající ceny silové elektřiny na trhu a na straně druhé naopak stále dražší emisní povolenky, které snižují zisk společnosti. Na vině jsou také teplejší zimy i lépe zaizolované domy, díky kterým domácnosti méně protopí. Zatímco ještě loni byl hrubý zisk teplárny 310 milionů korun, letos očekává firma zisk 161 milionů.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.