Plzeňský kraj chystá další opravu nejslavnějšího vodního hamru v ČR

Plzeňský kraj chystá další opravu nejslavnějšího vodního hamru v ČR | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Libor HoraLibor Hora

dělník, truhlář

Více

Josef NěmecJosef Němec

fotograf, programátor, 3. místopředseda

Více

Milan HájekMilan Hájek

provozní technik Diecézní charity Plzeň

Více

Plzeňský kraj chystá další opravu nejslavnějšího vodního hamru v ČR

Plzeň, Dobřív, 25.02.2016, aktualizováno 13:53 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Důležitou opravou musí projít unikátní vodní hamr v Dobřívě na Rokycansku, který je jednou z expozic Západočeského muzea v Plzni zřizovaného Plzeňským krajem. Opravy národní kulturní památky a vybudování zázemí pro návštěvníky jsou navržené od letošního podzimu do roku 2018 a by měly přijít na 11 milionů korun. Větší část bude hrazena prostřednictvím dotace. Rada kraje už schválila projektový záměr opravy, která má zhodnotit historický vodní hamr v majetku kraje, jenž se považuje za největší a nejvýznamnější památku svého druhu v ČR.

„Hamr je stále provozuschopný, stroje a pohon hamru jsou však již v nevyhovujícím technickém stavu a navržený projekt má za úkol uchovat je funkční. Například elektroinstalace, která nutně potřebuje opravu, je z poloviny minulého století. Další součástí projektu je realizace expoziční části za účelem rozšířit poznání o výrobě železa na Podbrdsku, v neposlední řadě se v rámci projektu vytvoří vyhovující zázemí pro návštěvníky,“ uvedl krajský radní pro kulturu Jaroslav Šobr (ČSSD).

Zázemí ale nepatří mezi uznatelné náklady projektu a nebude se na něj vztahovat dotace. Kraj proto počítá s tím, že zaplatí kolem 770 tisíc korun jako podíl na projektu podpořeném dotací a další víc než tři miliony korun na zlepšení zázemí pro návštěvníky. Jinou velkou opravou za 11 milionů prošel hamr už před pěti léty, kdy se rekonstruoval vodní náhon. Letité nánosy bahna totiž způsobily, že voda v náhonu stála a technické zařízení hamru tak bylo mimo provoz. Bylo proto nutné asi 900 metrů dlouhý náhon kompletně odbahnit a zpevnit břehy. Rovněž i tehdy se větší část opravy financovala díky dotaci.

V Dobřívě se železo vyrábělo od počátku 14. do poloviny 20. století. Dnešní zděná budova hamru byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století, z roku 1901 i z pozdější doby. V roce 2014 navštívilo hamr, který je otevřený pět dní v týdnu od dubna do října, téměř 8200 návštěvníků.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.