Nadace 700. let města Plzně chystá pro letošní rok tradiční program i nové projekty

Nadace 700. let města Plzně chystá pro letošní rok tradiční program i nové projekty | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří RezekJiří Rezek

Výzkumný pracovník

Více

Pavel VaněkPavel Vaněk

lékař – primář Léčebné lázně Konstantinovy Lázně

Více

Bohumila MatouškováBohumila Matoušková

podnikatelka, vychovatelka

Více

Nadace 700. let města Plzně chystá pro letošní rok tradiční program i nové projekty

Plzeň, 23.02.2016, aktualizováno 13:16 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nadace 700 let města Plzně si pro letošní rok připravila vedle tradičních akcí jako je Historický víkend nebo Hudební cena Plzeňský Orfeus zcela nový projekt zpřístupňující veřejnosti známé i neznámé dvorky v centru města. Organizace založená statutárním městem Plzeň působí od roku 1993 a podporuje v západočeské metropoli kulturní, sportovní, sociální i další aktivity. Zřizovatel by nyní chtěl posílit její aktivity tak, aby nadace ještě lépe dokázala propojit město, občany a podnikatelské subjekty.

„Pokud k tomu bude shoda v koalici, tak bych chtěl, aby nadace měla větší váhu a aby do budoucna mohla podporovat více projektů. Také bude snaha získat pro nadaci další partnery z řad plzeňských firem, kteří se ztotožní s jednotlivými projekty a podpoří je,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD). Ročně nadace podle jeho slov přispívá na zhruba stovku akcí, přičemž z rozpočtu města získává ročně částku zhruba tři miliony korun. Další prostředky na projekty si zajišťuje u sponzorů a také z výnosů ze svého nadačního jmění.

Nadace podpořila za dobu své existence více než 3000 projektů, vynaložené prostředky přesáhly 100 milionů korun. „Nejde jen o podporu aktivit obohacující kulturní a sportovní program nebo sociální oblast, ale díky financím, které nadace získala, byly obnoveny i mnohé památky,“ uvedla Hana Švábová předsedkyně správní rady Nadace 700 let města Plzně. Nadace se podílela mimo jiné na financování zvonu sv. Anny pro katedrálu sv. Bartoloměje i na obnově některých částí tohoto chrámu, zajistila prostředky na sochu Žumbery, na osvětlení hradu Radyně, obnovu plzeňských synagog, zeď františkánského kláštera a další.

Pro rok 2016 připravila nadace několik samostatných akcí. Populární Historický víkend, který se koná nepřetržitě od roku 1995 se uskuteční 11. a 12. června, 10. června bude prolog akce. Nabídne šerm, divadlo, hudbu, tržiště, interaktivní dětskou scénu, pohádkovou cestu, průvody, ohňostroj. Lidé uvidí interaktivní desetimetrovou loutku Karla IV. Součástí víkendu bude i slavnostní bohoslužba za město, celebrovaná zřejmě novým biskupem 12. června v 10.30 hodin. Zcela novým projektem nadace budou letos Plzeňské dvorky. Termín je stanoven na 28. května, kdy se veřejnosti otevřou známé i neznámé dvorky v centru města. Na některých bude připraven program.

V rámci nadace také letos pokračuje projekt udělování hudebních cen Plzeňský Orfeus a Plzeňský Orfeus junior, kdy se 5. května uskuteční společný koncert laureátů s Plzeňskou filharmonií. „Hudební cena Plzeňský Orfeus se uděluje od roku 2004 a stala se již velmi prestižní a ceněnou. Plzeň je jediným městem, které takovou cenu uděluje. Od roku 2011 se ocenění rozšířilo o cenu Plzeňský Orfeus junior, přičemž od roku 2014 se každoročně koná koncert Setkání generací, na němž se potkávají laureáti daného oboru s významným umělcem oboru stejného,“ přiblížila Alena Kozákova, ředitelka Nadace 700 let města Plzně.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.