Kraj zvažuje vybudování domova pro seniory v Plzni, kapacita stávajících zařízení zdela nestačí

Kraj zvažuje vybudování domova pro seniory v Plzni, kapacita stávajících zařízení zdela nestačí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Libor HoraLibor Hora

dělník, truhlář

Více

Věstislav KřenekVěstislav Křenek

Zastupitel PK

Více

Václav VostradovskýVáclav Vostradovský

Starosta obce Kvilda

Více

Kraj zvažuje vybudování domova pro seniory v Plzni, kapacita stávajících zařízení zdela nestačí

Plzeň, 22.02.2016, aktualizováno 17:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vybudovat dům pro seniory přímo v Plzni zvažuje Plzeňský kraj, který je zřizovatelem několika takových zařízení v regionu. Důvodem je skutečnost, že kapacita stávajících zařízení zdaleka nestačí pokrýt poptávku. Vznikají sice soukromá zařízení, jedno z nich bylo právě otevřeno přímo v Plzni, ale tam se ale doplácí i tisíce korun měsíčně a mnohé rodiny si je nemohou finančně dovolit.

Hejtman Václav Šlajs (ČSSD) proto zadal zpracovat analýzu, která poslouží příštímu vedení kraje. Politické a finanční rozhodnutí o tom, zda kraj domov pro seniory postaví, bude až na nové krajské reprezentaci, která vzejde z říjnových krajských voleb.

Kraj nyní eviduje zhruba 2600 žádostí na umístění do domovů pro seniory a dalších asi 700 žádostí na umístění v domovech se zvláštním režimem. Kolik zájemců skutečně na umístění čeká, je obtížné říci. Řada lidí si totiž podává žádosti do více zařízení zároveň a také v předstihu. Domy pro seniory má hejtmanství ve všech okresech kromě Plzně. V krajském městě jsou tato zařízení městská, charitní a soukromá.

Šlajs chce, aby nové vedení kraje mělo k dispozici podklady, aby se mohla stavba případně uspíšit. Pokud by to nová krajská reprezentace neměla předem alespoň částečně připravené, nemuselo by na přípravu a realizaci stavby stačit ani celé funkční období.

„Viděl bych takový domov pro 150 seniorů v částce kolem 200 milionů, které by kraj během dvou let byl schopen postavit a profinancovat,“ řekl hejtman Šlajs. Zatím není jasné, zda by kraj na stavbu mohl získat nějakou dotaci. I to bude součástí zadané analýzy. Šlajs ale už dříve opakovaně řekl, že chce příštímu vedení kraje předat kraj nezatížený dluhy a se zhruba 700 miliony na účtech.

Nevyloučil sice přestavbu některé z krajských nemovitostí, stavba nového objektu by ale podle něj byla zřejmě levnější a víc by odpovídala potřebám. „Chtěl, bych aby v zařízení bylo víc jednolůžkových pokojů. Teď objíždím domovy pro seniory a oni touží žít sami. Rádi se druží na chodbách a klubovnách, ale večer chtějí mít soukromí,“ dodal hejtman.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jaroslav 23.02.2016 11:36, Reagovat

Super!!!
Co takhle využít budovu bývalé onkologie v Doudlevcích...
Pokud vím, tak se v dražbě neprodala ani na poslední pokus. Nebo bude lepší jí nechat zchátrat a spadnout?!

Vosí Hnízdo 22.02.2016 18:21, Reagovat

Docela dobrá úvaha. Seniorů bude stále jen přibývat a na zločinecké nájmy soukromých domácích mít nebudou. Vydřidůchům a vykořisťovatelům napařit daně a z nich platit tyto prospěšné projekty. Však si i tak nahrabou dost. Důležitá je jedna věc. Aby v domovech pro seniory nebylo zlodějské nájemné jako v domovech soukromých (mnohdy i 15 a více tisíc měsíčně/osobu) a aby podmínky tam byly důstojné, rovnající se úctě k seniorům, kteří celý život dřeli a přispívali si do rozpočtu. A tuneláři to vše vytunelovali. Takže nájemné spíš jen symbolické (cca do 500Kč/měs). Je li na byty zdarma pro tzv. \"uprchlíky\" či banderovské majdanisty, musí být i na české důchodce a jiné potřebné. Kapitalističtí zloději dluží každému občanovi země cca 5.000.000Kč za to co rozkradli a zašantročili ze socialistického majetku, který patřil všemu lidu. Je třeba ty zloděje pohnat, aby své dluhy občanům země splatili. Občanstvo by si rovněž o své pohledávky mělo setsakra hlasitě povědět.

Pepa 23.02.2016 14:56, Reagovat

Vůl volem zůstane, když má uříznuté koule, Vosáku.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.