Kraj zvažuje vybudování domova pro seniory v Plzni, kapacita stávajících zařízení zdela nestačí

Kraj zvažuje vybudování domova pro seniory v Plzni, kapacita stávajících zařízení zdela nestačí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,71%
Spokojený48,57%
Zklamaný19,29%
Zdrcený12,14%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 140

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Anna VáňováAnna Váňová

předsedkyně Občanského sdružení Abraham, členka MAS Český les, pracovnice klientského centra

Více

Miroslav KroupaMiroslav Kroupa

Starosta Hamrů

Více

Jiří AnderleJiří Anderle

zastupitel městyse Klenčí pod Čerchovem, předseda Demokratické strany zelených /DSZ/

Více

Kraj zvažuje vybudování domova pro seniory v Plzni, kapacita stávajících zařízení zdela nestačí

Plzeň, 22.02.2016, aktualizováno 17:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vybudovat dům pro seniory přímo v Plzni zvažuje Plzeňský kraj, který je zřizovatelem několika takových zařízení v regionu. Důvodem je skutečnost, že kapacita stávajících zařízení zdaleka nestačí pokrýt poptávku. Vznikají sice soukromá zařízení, jedno z nich bylo právě otevřeno přímo v Plzni, ale tam se ale doplácí i tisíce korun měsíčně a mnohé rodiny si je nemohou finančně dovolit.

Hejtman Václav Šlajs (ČSSD) proto zadal zpracovat analýzu, která poslouží příštímu vedení kraje. Politické a finanční rozhodnutí o tom, zda kraj domov pro seniory postaví, bude až na nové krajské reprezentaci, která vzejde z říjnových krajských voleb.

Kraj nyní eviduje zhruba 2600 žádostí na umístění do domovů pro seniory a dalších asi 700 žádostí na umístění v domovech se zvláštním režimem. Kolik zájemců skutečně na umístění čeká, je obtížné říci. Řada lidí si totiž podává žádosti do více zařízení zároveň a také v předstihu. Domy pro seniory má hejtmanství ve všech okresech kromě Plzně. V krajském městě jsou tato zařízení městská, charitní a soukromá.

Šlajs chce, aby nové vedení kraje mělo k dispozici podklady, aby se mohla stavba případně uspíšit. Pokud by to nová krajská reprezentace neměla předem alespoň částečně připravené, nemuselo by na přípravu a realizaci stavby stačit ani celé funkční období.

„Viděl bych takový domov pro 150 seniorů v částce kolem 200 milionů, které by kraj během dvou let byl schopen postavit a profinancovat,“ řekl hejtman Šlajs. Zatím není jasné, zda by kraj na stavbu mohl získat nějakou dotaci. I to bude součástí zadané analýzy. Šlajs ale už dříve opakovaně řekl, že chce příštímu vedení kraje předat kraj nezatížený dluhy a se zhruba 700 miliony na účtech.

Nevyloučil sice přestavbu některé z krajských nemovitostí, stavba nového objektu by ale podle něj byla zřejmě levnější a víc by odpovídala potřebám. „Chtěl, bych aby v zařízení bylo víc jednolůžkových pokojů. Teď objíždím domovy pro seniory a oni touží žít sami. Rádi se druží na chodbách a klubovnách, ale večer chtějí mít soukromí,“ dodal hejtman.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jaroslav 23.02.2016 11:36, Reagovat

Super!!!
Co takhle využít budovu bývalé onkologie v Doudlevcích...
Pokud vím, tak se v dražbě neprodala ani na poslední pokus. Nebo bude lepší jí nechat zchátrat a spadnout?!

Vosí Hnízdo 22.02.2016 18:21, Reagovat

Docela dobrá úvaha. Seniorů bude stále jen přibývat a na zločinecké nájmy soukromých domácích mít nebudou. Vydřidůchům a vykořisťovatelům napařit daně a z nich platit tyto prospěšné projekty. Však si i tak nahrabou dost. Důležitá je jedna věc. Aby v domovech pro seniory nebylo zlodějské nájemné jako v domovech soukromých (mnohdy i 15 a více tisíc měsíčně/osobu) a aby podmínky tam byly důstojné, rovnající se úctě k seniorům, kteří celý život dřeli a přispívali si do rozpočtu. A tuneláři to vše vytunelovali. Takže nájemné spíš jen symbolické (cca do 500Kč/měs). Je li na byty zdarma pro tzv. \"uprchlíky\" či banderovské majdanisty, musí být i na české důchodce a jiné potřebné. Kapitalističtí zloději dluží každému občanovi země cca 5.000.000Kč za to co rozkradli a zašantročili ze socialistického majetku, který patřil všemu lidu. Je třeba ty zloděje pohnat, aby své dluhy občanům země splatili. Občanstvo by si rovněž o své pohledávky mělo setsakra hlasitě povědět.

Pepa 23.02.2016 14:56, Reagovat

Vůl volem zůstane, když má uříznuté koule, Vosáku.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.