Krajská koalice ČSSD a KSČM si na jednání zastupitelstva prosadila zrušení školního statku v Horšově

Krajská koalice ČSSD a KSČM si na jednání zastupitelstva prosadila zrušení školního statku v Horšově | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan PoduškaJan Poduška

Zastupitel PK, starosta Blovic

Více

Pavel ČížekPavel Čížek

Starosta Spáleného Poříčí, předseda STAN, zastupitel PK

Více

Milan DünghübelMilan Dünghübel

Programátor

Více

Krajská koalice ČSSD a KSČM si na jednání zastupitelstva prosadila zrušení školního statku v Horšově

Plzeň, 16.02.2016, aktualizováno 14:31 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Velkou bitvu svedli podle očekávání zastupitelé Plzeňského kraje na svém pondělním jednání o osud Školního statku Horšovský Týn – Horšov s.r.o. Jeho zrušení navrhovalo vedení kraje na schůzi již loni v září, ale tehdy se koalici ČSSD a KSČM nepodařilo návrh prosadit přes nesouhlasný postoj opoziční ODS a STAN. V pondělí se nakonec radovali zástupci vládnoucí krajské koalice. Pro zrušení školního statku, který přestal plnit svoji funkci, hlasovalo 27 zastupitelů, proti bylo 13. Kraj nyní vypíše výběrové řízení na propachtování 400 hektarů zemědělské půdy, patřící školnímu statku. Ze strany zemědělských společností je údajně o tyto pole velký zájem. Kraj si představuje, že z pronájmu získá čtyři miliony korun.

Školní statek měl rozvíjet odbornou činnost v agropodnikání a v zemědělských oborech žáků Střední odborní školy a odborného učiliště Horšovský Týn. Od října loňského roku nechodili do statku žádní žáci v rámci výuky, protože chodí jinam. Samotný školní statek je podle stanoviska kraje zastaralý, jeho činnost se nijak nevyvíjela. Nepracoval jako školní statek, ale jako zemědělský podnik. Peníze, které vydělal, investoval zase do svého provozu.

„Nebyl tam žádný rozvoj na to, aby se žákům mohly ukázat nové vývojové programy, nová technologie v zemědělství. Statek ztratil pro školu smysl. Udržovali jsme několik let zemědělský podnik. Posláním Plzeňského kraje není zemědělská činnost, posláním by měla být zemědělská činnost pro žáky škol, kde se učí zemědělské obory,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství Jiří Struček (ČSSD). Školní statek, který využívalo jen několik desítek žáků se nyní sloučí s SOŠ a SOU Horšovský Týn. Škola využije pro činnost svých žáků jen 30 hektarů školního statku. Nepotřebných 400 hektarů se propachtuje ve výběrovém řízení.

Školní statek se v posledních létech zabýval především jen rostlinnou výrobou, živočišná výroba se omezila už jen na chov skotu a produkci mléka. „Chceme aby měl statek vyšší význam, zejména pro školu, která vychovává mladě lidi v zemědělských oborech. Proto jsme se rozhodli k tomuto kroku. Pozemky, které se už nevyužijí, nechceme prodávat. Hodláme je propachtovat a výnos investovat do oprav našeho majetku, jenž je součástí školního statku. Jedná se o mimo jiné také o historické, památkově chráněné objekty. Věříme tomu, že pozemky se nám podaří propachtovat za čtyři miliony korun ročně, i když někdo už nás za to napadl a tvrdí, že pronájmem můžeme získat jen milion,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Struček.

Opoziční zastupitelé však zrušení školního statku z výše uvedených důvodů odmítali. Zastupitel a starosta Domažlic Miroslav Mach (BEZPP za STAN) například poukazoval na to, že zrušením statku přijde zřejmě o práci dvacítka jeho stávajících zaměstnanců. Chtěl také vědět, jakým způsobem se dospělo ke čtyřmilionové ceně za pacht pozemků. Zastupitel Pavel Karpíšek (ODS) zase vyzval své kolegy k tomu, aby nehlasovali pro zrušení a ještě dali fungování školnímu statku šanci s tím, že do budoucna může prosperovat i přinášet žákům patřičnou odbornou praxi.

Stejného názoru byl i Pavel Čížek (STAN), který zdůraznil, že díky štědrým dotacím je zemědělství perspektivním oborem. „Výchovné by bylo, kdyby se udělala vzorová transformace školního statku na moderní hospodaření. Ze 400 hektarů udělejme pastviny, získáme tak velké dotace. Žáci pak mohou sledovat transformaci starého podniku na nový a moderní. Ukažme studentům, že ta transformace může proběhnout. K likvidaci statku nejsou nějaké vážné důvody,“ řekl Čížek.

„Pozemky získal kraj pro školní statek v minulosti bezplatně od pozemkového fondu, aby mohly sloužit studentům odborných škol v rámci jejich praxe. Stávající vedení kraje ale rozvoj Školního statku nezajímal, neinvestoval do něj ani korunu a nevyužil ani možnost čerpat evropské dotace. O tom, komu ve výsledku propachtování lukrativních pozemků prospěje, můžeme jako opozice pouze spekulovat. Nechci napomáhat tomu, aby se rozšířilo impérium jednoho velkého vlastníka v oblasti zemědělství u nás. Kdyby statek neměl ta pole, tak to tady vůbec neřešíme,“ zdůvodnil odmítavé stanovisko předseda klubu zastupitelů ODS Vladislav Vilímec.

Jeho slova ostře odmítl hejtman Václav Šlajs (ČSSD). „Chceme zkvalitnit výukový proces. Jde nám hlavně o zlepšení výuky žáků. Ten školní statek jsme navštívil s kolegy a byl jsem v šoku. Vypadá to tam jako v poválečných létech. Tam se učí mladá zemědělská generace v době moderních zemědělských technologií? Je to ostuda. Netrápí nás to jestli bylo hospodaření školního statku v zisku či nikoliv. Vylučuji spojení s jakoukoliv zemědělskou společností. To že zemědělské společnosti mají o pozemky zájem je ale pravda,“ konstatoval hejtman Šlajs.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Josef 18.02.2016 08:48, Reagovat

Je mi líto , jak to dopadlo. Za tím vším stojí lobisté, kteří mají zájem o půdu. Nebudu daleko od pravdy, že za jednou společností, která propagovala z Domažlicka zrušení statku stojí Agrofet pana Babiše.
Je to další neuvážený krok Rady PK, podobný nákupu hotelu Malá Paříž na Špičáku, který je ve ztrátě a kraji nezbývá po vyhozených 14 milionech Kč za jeho zakoupení ještě jeho chod dotovat. Zajímalo by mne v tomto případě, za kolik by se dal nyní prodat a zda by ho vůbec někdo koupil. Těžko by se podobný blbec zase našel.

XX 18.02.2016 12:55, Reagovat

Školní statek je podle mého selského rozumu k tomu, aby žáci na něm vykonávali praxi. A jaká je to praxe v oboru chovatelství, když na statku je jen jeden druh zvířat, a to skot? Pan ředitel školy v Horšovském Týně řádně všechno vysvětlil. Při škole v HT mají pozemky a několik druhů hospodářských zvířat, tak žáci zcela logicky vykonávají praxi tam.

pepe 19.02.2016 10:21, Reagovat

Souhlas a je to také pravda, je to tam, jak za doby krále klacka. Jenomže pan Vilímec také neřekl vše, totiž on to tam zakládal a je to jeho dítě, tak přeci neřekne, že to tam je špatné. Navíc ředitel školy jasně řekl, že už před sedmi lety o tom napsal radě PK.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.