Komiks má děti naučit, jak správně cestovat plzeňskou MHD

Komiks má děti naučit, jak správně cestovat plzeňskou MHD | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan KůrkaJan Kůrka

olympijský vítěz ve střelbě, stálý člen Českého olympijského výboru, předseda sportovní sekce Nadace

Více

Jiří PospíšilJiří Pospíšil

Poslanec Evropského parlamentu, zastupitel PK

Více

Václav ŠteklVáclav Štekl

Radní PK pro životní prostředí, zastupitel města Plzně

Více

Komiks má děti naučit, jak správně cestovat plzeňskou MHD

Plzeň, 16.02.2016, aktualizováno 11:10 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

S novým projektem, jehož cílem je přiblížit dětem ve věku od 6 do 11 let cestování ve vozech městské veřejné dopravy, připravuje město Plzeň spolu s Plzeňskými městskými dopravními podniky (PMDP). Útlá publikace nazvaná „Do školy už jezdím sám“ obsahuje deset komiksových příběhů a čtyři omalovánky. Dětem radí, jak zvládnout cestu do školy, jak se v MHD chovat a naopak čeho se vyvarovat, jak používat Plzeňskou kartu, jak nepřijít k úrazu a podobně.

Ukázka z komiksu, který má děti učit jezdit a využívat plzeňskou MHD | Autor: Plzen.euUkázka z komiksu, který má děti učit jezdit a využívat plzeňskou MHD | Autor: Plzen.eu

Chceme takto nenásilnou formou žákům prvního stupně přiblížit nejčastější situace v dopravních prostředcích a vysvětlit jim mimo jiné i to, proč je dobré MHD využívat. Komiks budeme distribuovat na všechny základní školy zřizované městem, k dispozici jej dostanou v nejbližší době,“ přiblížila náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD), jež má oblast školství ve své gesci.

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petra Náhlíka (KDU-ČSL) je snahou města Plzně vytvořit u dětí a mladé generace jistý návyk na cestování MHD. „Ten by mohl v budoucnu přinést své ovoce, místo cest po městě autem zvolit dopravu MHD. Projekt PMDP Do školy už jezdím sám velmi vítám,“ řekl Petr Náhlík. Připomněl také, že pro děti ve věku 6 až 15 let zavedla Rada města Plzně od 1. ledna 2016 zlevněné předplatné jízdné, a to ve výši 37,5 procenta z plnocenného předplatného. Proti předchozímu období zlevnilo jízdné pro děti o 12,5 procenta.

Autorem komiksu je ilustrátor a spisovatel „Vhrsti“ (Vojtěch Jurík), se kterým Plzeňské městské dopravní podniky spolupracovaly například i při tvorbě kampaně Máte Hromadu Důvodů. Komiks obsahuje deset příběhů, každý na jiné téma. Školáci díky příběhům zjistí, že si na Plzeňskou kartu mohou nahrát předplatné na veřejnou dopravu nebo peníze do elektronické peněženky, že kartu využijí i do knihovny a jinde. Stejně tak jim komiks radí, jak postupovat v případě, že dostanou pokutu. Zjistí tak třeba, že při včasném zaplacení je pokuta pro dítě 300 korun, později se částka může vyšplhat až na 1500 korun.

Komiks vydaly Plzeňské městské dopravní podniky, distribuci do svých škol zajistí město Plzeň „Naším záměrem je prohlubování finanční gramotnosti u dětí pro ně srozumitelnou formou a samozřejmě naše komunikace směřuje i k tomu, aby v budoucnu ve svém rozhodování preferovali veřejnou dopravu jako takovou. Věřím, že se komiks bude dětem nejen líbit, ale že to s námi i zkusí,“ dodal generální ředitel a předseda představenstva PMDP Michal Kraus.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (6 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 16.02.2016 15:55, Reagovat

Tohle je náhodou skvělý počin - dříve bylo naprosto normální, že děti jezdily do školy MHD, dneska je vozí rodiče autem jako nějaké křehké zboží a děti si samy ani nezavážou tkaničku.

A druhým, asi zajímavějším efektem je, že se děti naučí, že ne všude se musí jezdit autem jak to dělají jejich občas dost tupí rodiče, kteří si ani neumí koupit jízdenku, protože si autem jedou i pro noviny.

Komické je, jak v kolonách máb´vaji rukama a kolem si v pohodě jezdí bez čekání tramvaje - chytřejším dětem to díky tomuhle dockakne a budou se snad chovat inteligentněji než jejich rodiče.

Rodiče zde díky totální lenosti a neschopnosti zcela selhávají a je jen dobře, když se to pokusí takto nenásilně a zábavnou formou dohonit ve škole.

Mám prodi PMDP milión výhrad, ale tohle je jeden z mála počinů, které musím pochválit.

Pavel 17.02.2016 12:52, Reagovat

Myslíte to dobře,leč rodiče ví, jaká zvěrstva spoji jezdí a tak je tam jednoduše nepustí a raději je odvezou autem. Samozřejmě si děti na tento luxus rády zvyknou a i díky rodičům mají velmi negativní vztah k mhd. To je špatné.

KAB 17.02.2016 16:38, Reagovat

Ano, s touto výhradou souhlasím, taky jsem musel nedávno vystoupit z trolejbusu a přijel tak později do práce až dalším, protože tam sedělo něco, co smrdělo jak chemická zbraň.

Nicméně tohle by mělo být jednoduché vyřešit - v přepravním řádu nepochybně je něco o neobtěžování smradem, což na posraného a pochcaného houmlesáka sedí přesně. Městské policii sice vůbec nezávidím se s tímhle patlat, ale nemělo by být těžké to z vozů vyhnat.

Pokud jde o agresivní hovada, to je problém večer a ne v době špiček, kdy jezdí děti do/z školy.

Podle mě by mělo být cílem dostat lidi z aut do MHD a u dětí je ideální s tím začít (rodiče už nikdo nepředělá). Ale souhlassím, musí s tím jít ruku v ruce bezpečnost a kultura cestování, to máte naprostou pravdu (a Plzeň obecně si poslední dobou moc dobře nevede, slezla se sem verbež z celého kontinentu, viz problémy na Americké atd.)

Pavel 22.02.2016 08:44, Reagovat

Tak nedá se to uhlídat. Oni vstanou někdy v 9 a pak jezdí zejména v zimě tam a zpátky. Tihle sice nejsou nebezpeční tím, že by mohli něco udělat (snad), ale spíše hrozí, že děti něco chytnou. Témř každý má nějakou nemoc a děti si rády sednou, strkají ruce do pusy apod. Cestující nemají právo bezdáky vyhodit a než dojede Policie, tak spoj vesměs dojede do své konečné. Navíc to lidi raději a bohužel nechají být. Řidíči u trmvají, které mají dva vozy, to kolikrát uhlídat nemůžou. Bezdák vleze na psolední chvíli, sedne dozadu a tím to zhasne. Díky tomu, že z nich nikdo peníze nedostane, tak to takhle můžou dělat vesele pořád. Průměrně behem týdne potkám tak dva a to jedu 16x. Pokud jezdí tak v 10 procentech spojů, tak to pro PMDP nemusí být vysoké číslo a tak to prostě neřeší. Navíc to nevypadá, že byse v Plzni nějak šířily nějaké nemoci. Obecně tento stav zůstane stejný do doby, než se něco stane, než nějaký bezdák někoho zabije nebo znásilní. Až pak se to možná začne řešit. To je totiž standardní způsob řešení problémů v ČR.
Celkově s Vámi však souhlasím, abych nezapomněl.

XX 16.02.2016 20:05, Reagovat

Souhlas.

Znechucení 16.02.2016 11:59, Reagovat

Jedna velká tragédie! Plzeň by měla vydat komiks, jak si děti mají utírat nos a voliči políbit zadek!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.