Zastupitelstvo Plzeňského kraje bude už podruhé projednávat zrušení školního statku v Horšově, opozice je proti

Zastupitelstvo Plzeňského kraje bude už podruhé projednávat zrušení školního statku v Horšově, opozice je proti | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří NovotnýJiří Novotný

Více

Milan DünghübelMilan Dünghübel

Programátor

Více

Ladislav LegoLadislav Lego

technik

Více

Zastupitelstvo Plzeňského kraje bude už podruhé projednávat zrušení školního statku v Horšově, opozice je proti

Plzeň, 14.02.2016, aktualizováno 20:43 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Velký střet mezi vládnoucí koalicí ČSSD a KSČM na straně jedné a opozicí na straně druhé se očekává během pondělního jednání Zastupitelstva Plzeňského kraje, kde se bude opět projednávat zrušení Školního statku Horšovský Týn – Horšov s.r.o. Likvidaci zařízení navrhlo vedení kraje poprvé na jednání krajského zastupitelstva loni v září, ale návrh tehdy neprošel po kritice opoziční ODS a STAN. Opozice tvrdí, že za zrušením statku stojí soukromé zájmy jisté zemědělské společnosti, což ovšem vedení kraje striktně popírá. Hlavním důvodem je podle slov hejtmana Václava Šlajse (ČSSD) naprosto otřesný stav statku, který nelze využívat k výuce mladých lidí.

Na statku mají vykonávat odbornou praxi studenti ze středního odborného učiliště. Ve školím roce 2014/2015 tam nebyl nikdo na praxi. Žáci vykonávají praxi v hospodářském dvoře učiliště v areálu školního statku. Rušení statku navrhujeme z důvodu zastaralých technologií v živočišné výrobě, chybí tam chov prasat a drobného hospodářského zvířectva. V případě zrušení školního statku se využije k výuce žáků pouze 30 hektarů. Zbylé pozemky budou formou veřejné soutěže propachtovány vítěznému uchazeči. Pachtovní smlouva se uzavře na pět let. Nejedná se o prodej školního statku, ani o jeho likvidaci, je to pouze sloučení se školou, pro kterou by měl školní statek sloužit,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jiří Struček (ČSSD).

Zastupitelé z ODS upozorňují především na otazníky kolem budoucího využití 400 hektarů lukrativních zemědělských pozemků. „Pozemky získal kraj pro Školní statek v minulosti bezplatně, aby mohly sloužit studentům odborných škol v rámci jejich praxe. Stávající vedení kraje ale rozvoj Školního statku nezajímal, neinvestoval do něj ani korunu a nevyužil ani možnost čerpat evropské dotace. Dnes kraj vydává zastaralé budovy paradoxně za jeden z důvodů, proč se chce Školního statku zbavit. Je zřejmé, že jde o účelový argument. O tom, komu ve výsledku propachtování lukrativních pozemků prospěje, můžeme jako opozice pouze spekulovat. Nechci napomáhat tomu, aby se rozšířilo impérium jednoho velkého vlastníka v oblasti zemědělství u nás,“ zdůvodnil odmítavé stanovisko předseda klubu zastupitelů ODS Vladislav Vilímec.

Hejtman Václav Šlajs vyloučil jakýkoliv lobbistický vliv nějaké zemědělské společnosti. „Ten školní statek jsme navštívil s kolegy a byl jsem v šoku. To byla třicátá, možná čtyřicátá poválečná léta. Jak jsem tam viděl uvázané kravičky, jak jsem viděl stáje. Tam se učí mladá zemědělská generace v době moderních zemědělských technologií? Je to ostuda. Musí se to řešit. Nikdo tam neinvestoval. To, že zemědělské společnosti mají o pozemky zájem je pravda. Nám jde ale hlavně o výuku nové zemědělské generace. Ten ekonomický efekt je až na druhém místě,“ konstatoval hejtman.

Vedení kraje chystá transakci bez smysluplného zdůvodnění, navíc nikdo veřejně neřekl, kolik bude útlum stávajícího provozu statku stát. Školní statek má v Horšovském Týnu tradici, dává práci dvěma desítkám lidí a v minulosti se proti jeho rušení vyslovilo vedení města i zdejší občané. Postup ČSSD a komunistů proto považuji minimálně za necitlivý,“ dodal zastupitel Josef Holeček (ODS), bývalý starosta Horšovského Týna.

V roce 2014 hospodařil statek se ziskem 400 tisíc korun, což by po delší době první zisk, kterého zařízení dosáhlo. V současné době se majetek společnosti odhaduje na 32 milionů korun. V roce 2009 prohlásilo Ministerstvo kultury oboru Horšov, s pozemky na nichž hospodaří školní statek, za kulturní památku.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.