Město Plzeň opět posílí kamerový systém, letošní investice činí pět milionů korun

Město Plzeň opět posílí kamerový systém, letošní investice činí pět milionů korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav DoležalMiroslav Doležal

Technik

Více

Karel ŠidloKarel Šidlo

Poslanec PČR, zastupitel Plzeňského kraje

Více

František HlásekFrantišek Hlásek

zastupitel města Plzně, zastupitel MěO - Doubravka

Více

Město Plzeň opět posílí kamerový systém, letošní investice činí pět milionů korun

Plzeň, 12.02.2016, aktualizováno 11:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Pátou etapu rozšiřování svého kamerového systému letos spustí město Plzeň. Buduje jej už od roku 1997 a v nové digitální podobě od roku 2008. Stávajících 123 kamer, jež jsou na křižovatkách, dále pak v sadovém okruhu v centru, v areálech hřbitovů a na jiných vytipovaných místech, doplní ještě další. Většina z nich „zahustí“ Městský obvod Plzeň 1. Kamery jsou i na základních školách, kde vchody a sportoviště aktuálně sleduje 26 zařízení. Z rozpočtu města jde ročně na posilování kamerového systému kolem pěti milionů korun.

Kamerový systém pokrývá velkou část Plzně | Autor: Plzen.euKamerový systém pokrývá velkou část Plzně | Autor: Plzen.eu

Kamery monitorují dopravu, umístěny jsou i na místa riziková z pohledu bezpečnosti. Podle státní a městské policie pomáhají záznamy z nich rozklíčovat mnohé události, daří se díky nim získávat informace k nehodám, k přestupkům, výtržnictví a podobně. Systém dokáže archivovat záznam po dobu 30 dnů a některé z kamer už mají až 26násobný optický zoom,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD), který má bezpečnost ve své gesci. Doplnil, že od roku 2014 jsou všechny nové kamery pořizovány ve vysokém, tedy HD rozlišení.

Podle mluvčí Městské policie Plzeň Jany Pužmanové bylo loni jen v rámci městské policie pomocí kamer zjištěno 4798 událostí, 3532 z nich se týkalo dopravy, 817 veřejného pořádku, ostatních bylo 449. Město, které přešlo v roce 2009 z analogového systému na plně digitální, letos dokončí čtvrtou etapu rozšiřování systému a začne s pátou.

Ze čtvrté etapy, jež posílila o devět kamer Doubravku, nám chybí osadit dvě, a sice na konečné stanici trolejbusu číslo 16 v Zábělské ulici a na křižovatce Chmelová a Potoční. Co se týká páté etapy, která počítá se 14 kamerami, aktualizujeme projektovou dokumentaci a chystáme se vypsat soutěž, realizace by měla začít letos,“ řekl Josef Brůha ze Správy veřejného statku města Plzně, která systém zajišťuje.

Protože se podařilo v rozpočtu Plzně uvolnit pro letošní rok navíc 1,8 milionu korun, mimo plánovanou pátou etapu přibudou další tři nová kamerová místa, a sice na monitorování prostoru pod pomníkem Díky, Ameriko!, dále v Černicích na křižovatce Štefánikova K Cihelnám a v lokalitě Zábělská Duhová.

Záznamy se sledují na jedenácti pracovištích, ta jsou na služebnách městské policie, státní policie, i dalších vytipovaných místech, od loňska také například v objektu hasičů v Kaplířově ulici,“ dodal Josef Brůha. Centrální středisko, kde jsou dostupné všechny kamery a kde pracuje městská policie spolu se státní policií, je v objektu Policie ČR na Klatovské třídě. Další kamery začalo město osazovat v roce 2013 na budovy základních škol. Jejich cílem je prevence, tedy předcházení šikaně, drogovým deliktům. Loni se na školy nainstalovalo sedm kamer, celkem je na plzeňských školách již 26. Pevná zařízení sledují prostranství před vchodem, otočné kamery pak sportoviště.

Na rozjezd systému, který je otevřený co do počtu kamer i pracovišť, dostala Plzeň v roce 1997 dotaci, další etapy ale už platí sama. Klíčovým pro rozvoj městského kamerového systému bylo vybudování optické sítě, kterou pro město zajistila Správa informačních technologií města Plzně. Součástí systému v Plzni jsou i dvě kamery na Rokycanské ulici sloužící k identifikaci registrační značky u automobilů, dále také pět webových kamer.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.