Plzeň ulehčuje svým obyvatelům kominikaci s úřady elektronickou cestou, novinkou je agenda o odpadech

Plzeň ulehčuje svým obyvatelům kominikaci s úřady elektronickou cestou, novinkou je agenda o odpadech | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,98%
Spokojený45,40%
Zklamaný19,63%
Zdrcený12,27%
Šokovaný14,72%

Celkový počet hlasů: 163

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav HavlíkVáclav Havlík

předseda sdružení na ochranu spotřebitelů PK, vysokoškolský učitel

Více

Ivana KrýslováIvana Krýslová

školní inspektorka

Více

Miloslav KuntMiloslav Kunt

Starosta Přimdy

Více

Plzeň ulehčuje svým obyvatelům kominikaci s úřady elektronickou cestou, novinkou je agenda o odpadech

Plzeň, 09.02.2016, aktualizováno 14:38 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ulehčit občanům komunikaci se svými úřady včetně úřadů jednotlivých obvodů při vyřizování různých žádostí se snaží město Plzeň. Na portále http://epo.plzen.eu mají Plzeňané k dispozici elektronické formuláře pro řešení životních událostí, stejně tak přehled o svých platbách za psy, odpad, užívání městského bytu a podobně. Pro přehled o platbách se musí občan zaregistrovat, poté jednou navštíví úřad, kde pracovníci ověří jeho totožnost, následně již získává potřebné informace prostřednictvím internetu.

Jde o další z drobných kroků, kterým chce město rozšířit portfolio služeb a zrychlit komunikaci s občanem. Trendem současné doby by mělo být zjednodušovat proces úřední agendy a tím minimalizovat množství návštěv, jež musí občan absolvovat pro vyřízení své záležitosti,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD). Na zřízení portálu získala Správa informačních technologií města Plzně evropskou dotaci z Integrovaného operačního programu, realizace vyšla na jednotky milionů korun.

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) funguje portál zhruba rok, přičemž začínal s agendou týkající se poplatků za psy, z ubytovací kapacity, za užívání veřejného prostranství, poplatků za nájem pozemků a za nájem bytů a nebytových prostor. „Před několika dny jsme do tohoto systému přidali i agendu odpadů. Z portálu se občan dozví, zda má nějaký dluh vůči městu, tedy nezaplacenou pohledávku po splatnosti, zda už má vygenerovaný předpis k platbě a s jakými daty a částkami. V případě odpadů si může zkontrolovat informace, k jaké nemovitosti je svoz sjednán, kde je konkrétní stanoviště nádoby i s proklikem do mapy. Také si zkontroluje identifikační číslo nádoby, její velikost i četnost svozů,“ vysvětlil Pavel Šindelář.

Aby občan získal přehled o platbách z domova, musí si na portále založit svůj účet. Poté musí podniknout jednu návštěvu úřadu ve Škroupově ulici, konkrétně podatelny Magistrátu města Plzně. „Tam mu úředníci jím založený účet na portále spojí s daty, jež si o něm v jednotlivých agendách město vede. Po tomto ověření může dotyčný získávat informace z některých agend prostřednictvím internetu. Nemusí tak již navštěvovat úřady ani telefonicky cokoliv zjišťovat,“ vysvětlil Tomáš Benedikt, vedoucí úseku rozvoje Správy informačních technologií města Plzně.

Naopak registrace není nutná pro přístup k elektronickým formulářům, které občan potřebuje, když jde na magistrát nebo městské obvody řešit různé životní situace. Na portále se dostane k formulářům spojeným s podáním žádosti o městský byt, žádostem o prodloužení nájemní smlouvy, návrhu na vydání kolaudačního rozhodnutí, formulářům pro registraci ke svozu odpadu a dalším, potřebným pro agendu zajišťovanou městem Plzeň.

Má-li občan zřízen elektronický podpis, nemusí s formulářem chodit na úřad, vyplněný jej odešle. Portál podporuje i datové schránky, které mají firmy. Nemá-li elektronický podpis, vyplněný formulář přinese na úřad, kde si jej pracovníci načtou do systému, data z něj nemusí přepisovat,“ doplnil Tomáš Benedikt. Například elektronické formuláře k odpadům využilo kolem 1200 vlastníků plzeňských nemovitostí, tedy téměř deset procent všech, jichž se povinnost k registraci týkala.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.