Prezident v Plzni poprvé poodhalil úlohu státu v kauze Libanonce Alího Fajáda a pětice unesených Čechů

Prezident v Plzni poprvé poodhalil úlohu státu v kauze Libanonce Alího Fajáda a pětice unesených Čechů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš BabickýTomáš Babický

technik

Více

Jan HutterJan Hutter

Terchnolog

Více

Jiří SoučekJiří Souček

prokurista společnosti

Více

Prezident v Plzni poprvé poodhalil úlohu státu v kauze Libanonce Alího Fajáda a pětice unesených Čechů

Plzeň, 08.02.2016, aktualizováno 16:00 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ještě před plánovanou oficiální tiskovou konferencí se v pondělí v Plzni poprvé vyjádřil prezident Miloš Zeman k největší kauze, která v těchto dnech hýbe naší zemí. Jedná se o případ Libanonce Alího Fajáda, který byl vyměněn za pětici českých občanů zadržovaných od loňského léta v Libanonu. Prezident prohlásil, že před několika měsíci dostal na Hrad dopis od únosců, kteří navrhovali výměnu pěti zadržených Čechů za Alího Fajáda.

Prezident Miloš Zeman se v Plzni rozpovídal o kauze Alího Fajáda a pětice unesených Čechů | Autor: Richard BenešPrezident Miloš Zeman se v Plzni rozpovídal o kauze Alího Fajáda a pětice unesených Čechů | Autor: Richard Beneš

Já jsem ten dopis konzultoval s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Doporučil jsem mu, aby se uskutečnilo vydání Al Fajáda nikoliv těmto únoscům, ale libanonským úřadům, což je podstatný rozdíl. Věc pak 16. prosince konzultoval i s premiérem Bohuslavem Sobotkou se stejným doporučením. Ministr Zaorálek mě několik dní před uvolněním těch pěti lidí informoval, co se připravuje . Řekl jsem Zaorálkovi, že když do dopadne dobře, tak ho pochválím. A když to nedopadne dobře, nebudu ho kritizovat,“ uvedl prezident s tím, že ministra zahraničí opravdu mohl pochválit.

Stejně tak bych chtěl ocenit ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který hájil české národní zájmy a nepodlehl vnějším tlakům. Opakuji, že pan Fajád není český občan, je to libanonský občan. Nevydali jsme ho žádné teroristické skupině, vydali jsme ho libanonským úřadům. Pokud budou Spojené státy chtít žádat o jeho vydání, ať požádají libanonské úřady. A pokud se nám občas vytýká, že vyjednáváme s teroristy, tak znovu opakuji, nevydali jsme ho teroristům, ale libanonským úřadům, jejichž je mimochodem možná zaměstnanec. Upozorňuji, že Spojené státy nedávno uskutečnily výměnu svého vojáka za pět zajatých členů Tálibánu, přičemž Tálibán je nepochybně teroristickou organizací,“ dodal Zeman s odkazem na nedávnou aktivitu Američanů.

Spojené státy viní Libanonce Fajáda ze spolupráce s teroristy. Kvůli tomu byl loni zadržen a umístěn do vazby společně s dvěma dalšími cizinci. Minulý týden ve čtvrtek však odletěl z ČR. V letadle s ním cestoval i druhý zadržovaný muž Chálid el Marábí, který byl mimo jiné označen za obchodníka s drogami. Česká republika rozhodla, že nevydá zadrženého Libanonce do USA v den, kdy se do vlasti vrátila pětice unesených Čechů. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) jako jediný člen vlády minulý týden uvedl, že podmínkou propuštění Čechů v Libanonu bylo to, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.