Prezident Miloš Zeman dorazil na kraj s pětiminutovým zpožděním, z návštěvy si odvezl chodský kabát, čakan i klobouk

Prezident Miloš Zeman dorazil na kraj s pětiminutovým zpožděním, z návštěvy si odvezl chodský kabát, čakan i klobouk | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Norbert NaxeraNorbert Naxera

Více

Gabriela LevorováGabriela Levorová

Mateřská dovolená

Více

Prezident Miloš Zeman dorazil na kraj s pětiminutovým zpožděním, z návštěvy si odvezl chodský kabát, čakan i klobouk

Plzeň, 08.02.2016, aktualizováno 14:03 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

S pětiminutovým zpožděním dorazil jindy naprosto přesný prezident Miloš Zeman s manželkou na svoji v pořadí již třetí návštěvu Krajského úřadu Plzeňského kraje. Před hlavním vchodem jej přivítal hejtman Václav Šlajs (ČSSD) rovněž s chotí. Oproti předchozím návštěvám sledovalo příjezd prezidenta před úřad asi 15 občanů důchodového věku. Kromě nich byli na chodníku jen novináři, dále pak značný počet policistů, strážníků a členů prezidentova doprovodu, včetně ochranky.

Prezident Miloš Zeman dostal darem od Plzeňského kraje chodský kabát, klobouk a čakan. což jsou typické symboly Chodska | Autor: Richard BenešPrezident Miloš Zeman dostal darem od Plzeňského kraje chodský kabát, klobouk a čakan. což jsou typické symboly Chodska | Autor: Richard Beneš

To je tak, když nejede prezident do Plzně rovnou z Prahy. Přijel už v neděli a přespal tady. A teď má zpoždění,“ glosoval humorně o něco pozdější příjezd hlavy státy hejtman Václav Šlajs. O půl hodiny později uvedl prezidenta do zcela zaplněného sálu krajského zastupitelstva. Ten byl z poloviny zaplněn úředníky krajského úřadu a představiteli zdravotnických organizací Plzeňského kraje. Dorazilo i několik krajských zastupitelů napříč politickým spektrem a nechyběli ani poslanci nebo senátoři.

Na úvod své návštěvy si prezident postěžoval na všeobecný nedostatek hospiců v České republice. Na druhou stranu ocenil, že plzeňský Hospic sv. Lazara, byl jedním z prvních v republice. „Pan hejtman mě informoval, že už vzniká v regionu další kamenný hospic a dva mobilní hospice,“ konstatoval prezident Zeman. Radost mu vzápětí udělal ředitel Klatovské nemocnice František Lešundák, který oznámil, že toto krajské zdravotnické zařízení zřídilo osm nových hospicových lůžek.

Dále se prezident opřel do nedostatečné ochrany kulturních památek v zemi, což je prý téma, které se týká i Plzeňského kraje. „Národní památkový ústav sestavil seznam 762 chátrajících památek celostátního významu. Z toho asi tak deset procent je v Plzeňském kraji. Máte tedy například zámek Kaceřov, který je podle památkářů památkou středoevropského významu. Dále tady máte plzeňské lázně a trojici dalších zámků, které kdyby se opravily, tak by z nich mohly být nádherné hotely a mohlo by to pomoci rozvoji cestovního ruchu. Nikdo s tím nic nedělá a každý se vymlouvá na druhého. Vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který umožňuje, by po deseti létech, když uživatel ten objekt řádně nevyužívá, tak aby propadl státu. Existuje i možnost, aby stavební odbory umožňovaly vyvlastnění i mimo tento horizont. Docela by mě zajímalo, proč to ty stavební odbory nedělají,“ uvedl Miloš Zeman.

Na závěr svého úvodního proslovu vyjádřil prezident přání, že až sem pojede na příští návštěvu, chtěl by vidět, jak zámek Kaceřov i další objekty vypadají o něco lépe než dnes.

Zatímco loni dostal prezident darem od Plzeňského kraje loutky Spejbla a Hurvínka, letos si pro hlavu státu připravil hejtman Václav Šlajs obdaroval opět originální dárek, který je dalším ze symbolů regionu. Prezident obdržel chodský kabát, klobouk a čakan - typické symboly Chodska. Kabát ušila Martina Pincová z Mrákova a prezident si vše okamžitě vyzkoušel. „To je jediný klobouk, který je mi akorát. Obvykle mi všechny bývají malé,“ komentoval dárek prezident. Na oplátku předal hejtmanovi koženou aktovku a peněženku, to vše doplnil ještě opasek.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.