Nová koncepce sociálního bydlení v Plzni je první svého druhu v rámci českých měst

Nová koncepce sociálního bydlení v Plzni je první svého druhu v rámci českých měst | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr JunekPetr Junek

Více

Zdeněk HubkaZdeněk Hubka

vedoucí živočišné výroby v zem. společnosti, zastupitel MZ Kralovice

Více

Jana ŠimkováJana Šimková

Učitelka MŠ

Více

Nová koncepce sociálního bydlení v Plzni je první svého druhu v rámci českých měst

Plzeň, 04.02.2016, aktualizováno 11:10 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Koncepci sociálního a dostupného bydlení má město Plzeň jako první v ČR. Dokument zaměřený na roky 2016 až 2020 již schválili zastupitelé. Koncepce se zabývá situací v oblasti bydlení v Plzni ve vztahu k lidem, kteří nemohou za tržních podmínek získat standardní nájemní bydlení a navrhuje opatření, jak problematiku řešit. Podle koncepce by se měla v Plzni zvýšit kapacita bytů zvláštního určení, i bytů bezbariérových. Posílit se má chráněné bydlení, vznikne také systém prostupného bydlení. Některá z opatření už se realizují.

Vytipovali jsme cílové skupiny, které nejvíce potřebují pomoc ze strany města. Nejohroženější jsou senioři, jejichž počet v kategorii 65 a více let se podle prognózy v následujících 15 letech zvýší ze současných 34 tisíc na více než 40 tisíc. Skupinami ohroženými sociálním vyloučením jsou také samoživitelé a samoživitelky s nízkými příjmy, osoby se zdravotním postižením, mladí lidé opouštějící dětské domovy nebo pěstounskou péči a další,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková (ČSSD).

Pro vybrané skupiny navrhli zpracovatelé různá opatření. Prvním z nich je prevence ztráty bydlení u nájemců městských bytů. „Správce, což je Obytná zóna Sylván, bude zasílat včasné upomínky, o neplacení bude informovat pracovníky sociálních odborů příslušného městského obvodu, v němž se byt nachází, ti nabídnou dlužníkovi odbornou pomoc, dohodnou splátkový kalendář, dohlédnou na jeho plnění, sociální pracovníci budou přítomni při jednáních bytové komise u případů, na které dohlížejí a podobně,“ přiblížil David Šlouf (ODS), radní města pro oblast správy městských nemovitostí.

Dalším opatřením je zajištění dostupného bydlení pro seniory. Koncepce navrhuje vytvářet byty zvláštního určení v domech s pečovatelskou službou. Nyní jich má Plzeň ve 21 objektech 473, počet chce postupně navýšit na 700, přičemž v těchto bytech je sníženo nájemné na částku maximálně 50 korun za metr čtvereční podlahové plochy. „Bytový odbor eviduje víc než 400 žádostí o poskytnutí bydlení v těchto bytech,“ doplnila Eva Herinková. Koncepce navrhuje i vybudování komunitního bydlení pro seniory, stejně tak návrh na realizaci sdíleného bydlení pro osoby starší 55 let.

Navrhovaná opatření se dále také týkají zajištění dostupného bydlení pro osoby se zdravotním postižením a rodiny pečující o postižené dítě. „Chtěli bychom například vytipovat pět bytů 2+1 pro rodiče s dítětem, o nějž pečují celý život. Dále chceme navýšit počet bezbariérových bytů na 150 ze současných 109, zajistit adekvátní bydlení osobám, u kterých sociální pracovníci vykonávají opatrovnictví,“ doplnil David Šlouf. Z bytů města by se mělo také vyčlenit 50 jednotek pro samoživitele s nízkými příjmy, nájemné by bylo v rozmezí 50 až 82,10 korun za metr čtvereční.

Novinkou v Plzni bude systém prostupného bydlení. Koncepce navrhuje, aby vytipovaný člověk, který se nachází na „ulici“ nebo v azylových domech, ubytovnách, či v noclehárnách, mohl získat takzvaný tréninkový byt. V něm se podnájemníkům poskytne doprovodná sociální asistence, budou tam fungovat domovníci. Poté by dotyčný mohl dosáhnout na dlouhodobé sociální bydlení. „Pro tréninkové byty chceme využít objekt Plachého 42, pro čtvrtý stupeň dlouhodobého sociálního bydlení pak plánujeme opravit volné nájemní byty, jež má město k dispozici. Použijeme na to peníze z prodeje 13 nerentabilních městských domů, který jsme schválili loni,“ doplnil David Šlouf.

Podle Evy Herinkové město každý rok vypracuje akční plán toho, co z navrhovaných opatření v daném roce zrealizuje, rozsah se bude odvíjet od finančních možností rozpočtu.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 04.02.2016 18:39, Reagovat

To špatné není. Jenže co takových projektů tady mohlo být, kdyby se zbytečně nerozfofrovalo tolika peněz. Lavičky za statisíce, dííívadla za miliardy a teď nakonec další zbytečnost městský znak za miliony. A to je jen špička ledovce. Kdyby se tolik peněz nevyhodilo, mohli Plzeňané bydlet a vozit se MHD zdarma a možná by zbylo i na zdarma rozdávání obědů na náměstí či víkendové tancovačky a hody na vrub radnice na náměstí. Na bydlení by člověk v civilizované společnosti měl mít zákonné právo, stejně jako na důstojně placenou práci či na důstojné sociální zajištění v případě nemoci nebo důchodu. A věřte, že na všechno tohle by bylo, kdyby kapitalisté nehrabali pod sebe a kdyby se majetek všeho lidu nerozkradl a nezašantročil či nazaprodal!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.