Společnost Amádeus vedení Plzně nepřesvědčila upraveným projektem OC Corso Americká

Společnost Amádeus vedení Plzně nepřesvědčila upraveným projektem OC Corso Americká | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jakub NěmecJakub Němec

Humanitární pracovník

Více

Václav ŠimánekVáclav Šimánek

Ředitel FN Plzeň, zastupitel Plzeňského kraje

Více

Andrea MálišováAndrea Málišová

Účetní

Více

Společnost Amádeus vedení Plzně nepřesvědčila upraveným projektem OC Corso Americká

Plzeň, 03.02.2016, aktualizováno 19.02.2016 13:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vedení města Plzně příliš nepřesvědčila nová aktivita společnosti Amádeus, která avizovala přepracování projektu obřího OC Corso Americká. Investor zároveň požádal město o zahájení nového schvalovacího řízení na projekt svého multifunkčního centra. To má být menší, protože se bude stavět pouze na pozemcích, které vlastní investor. Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) podle svých slov nenabyl dojmu, že by projekt byl výrazně menší a nový. Na druhé straně pokračoval ve středu u plzeňského soudu spor mezi městem Plzeň a společností Amádeus, která požaduje náhradu škody ve výši téměř dvě miliardy korun za to, že nemohla v centru vybudovat nákupní centrum, jehož stavbu občané odmítli v referendu.

Amádeus zaslal dopis technickému náměstkovi primátora kde ho zástupci společnosti informovali o zahájení procesu k novému územnímu řízení o novém projektu. Ten je podle jejich tvrzení výrazně zmenšený. Nedočetl jsem se, že by se však jednalo o nový a zmenšený projekt. Oprášili projekt, jenž nezasahuje na městské pozemky, které jsou tam v řádech stovek čtverečních metrů. Vrátili se pouze k původnímu projektu podle dokumentace. Zmenšili ho pouze o pozemky patřící městu. Jinak v tom projektu nespatřujeme žádné výrazné změny, že by byl nějak výrazně menší a nový,“ uvedl primátor Zrzavecký.

Primátorova slova potvrdil i jeho technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). „Žádostí společnosti Amádeus se budeme na magistrátu zabývat standardně, jako kteroukoliv jinou žádostí. Překvapilo mě, že k ní byly připojeny desky opatřené datem duben 2013. Tak si nejsem jistý, zda společnost Amádeus tu žádost bere vážně. Přijde mi to podivné. Ten nový projekt je vizuálně velmi podobný tomu, který představili před referendem. Žádná jiná iniciativa nebo schůzka ze strany společnosti Amádeus neproběhla. Kdyby o tom investor uvažoval vážně, tak si myslím, že by se spojil s vedením města a diskutoval by o tom, že jeho záměry jsou nyní jiné. To se ale nestalo,“ konstatoval náměstek Šindelář.

Opoziční zastupitel Petr Suchý (TOP 09) vyjádřil obavy z toho, že probíhají nějaká jednání se společností Amádeus, o kterých rada města neinformovala. „Jsem rád, že tomu tak není. Předpokládám, že kdyby se k něčemu takovému mělo schylovat, tak nás informovat bude. Ale neberte to tak, že nemáte o tom jednat. To místo je natolik důležité a ten pozemek natolik velký, že není naším zájmem, aby tam navždy bylo to, co je tam dnes,“ vzkázal vedení města zastupitel Suchý

Zástupci společnosti Amádeus říkají, že cílem jejich projektu je, aby OC Corso sloužilo lidem vedle nákupů i jako centrum pro trávení volného času. „Například celá střecha by mohla být vyhrazena volnočasovým aktivitám. Uvažujeme, že by se zde zřídila různá sportoviště a v případě dohody s městem i zimní ledovou aréna. Ve foyer centra pak chceme vybudovat plochu vhodnou pro konání různých společenských a kulturních akcí. Určitě nás zajímá a budeme zjišťovat, co by Plzeňané nejvíce přivítali,“ prohlásil mluvčí investora Karel Samec.

Ohledně probíhajícího soudního jednání města se společností Amádeus potvrdil primátor Zrzavecký stávající strategii. Tedy, že nevidí důvod, proč by mělo město hradit společnosti Amádeus jakoukoliv náhradu škody nebo ušlý zisk. Úkolem soudu je zjistit, zda se radnice k investorovi chovala protiprávně. Amádeus se v žalobě domáhá víc než 1,8 miliardy korun za zmařený projekt a ušlý zisk. Plzeň tvrdí, že se město nedopustilo ničeho, čím by společnost poškodilo.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (10 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 05.02.2016 07:25, Reagovat

Nevím co je vedení města do toho, ta firma projekt předělala tak, aby nebyl na pozemcích města (což paradoxně naopak dříve město chtělo, aby to na nich bylo) a tak se to města už nijak netýká. Kdyby si na svém pozemku postavili pětiposchoďové toalety nebo sochu Obamy, tak je to jejich pozemek, jejich peníze a tedy jejich věc.

Pavel 05.02.2016 07:35, Reagovat

Pokud existuje regulativ, tak si tam opravdu postavit co chcete, nemůžete. Já jinak nemám problém s tím, aby zde byl obchodák. Ostatně si myslím, že OC se sem hodí. problém mám s tím, jak tento obchodák měl vypadat. Jedno z aktuálně nejhodnotnějších míst by mělo být zastaveno arch. hrůzou? To at tam je raději 100 let díra, než abych se díval na další Plazu.

KAB 05.02.2016 17:50, Reagovat

Zastávám názor, že takový regulativ je nesmysl - lze omezit to, aby tam jakožto v centru města nebyl kravín nebo sklad munice, ale obchodní dům je přece něco, co do města patří.

A vizualizace Corsa se mě osobně velmi líbila, nenapadá mě, jak by to mohlo vypadat lépe, což je samozřejmě věc ryze subjektivní. Nevím jak o subjektivní veličině jako je \"krása\" může někdo objektivně rozhodovat (to je jako v Miss).

Pavel 05.02.2016 21:15, Reagovat

Někde na periferii, třeba Borských polích, je v podstatě jedno, co tam bude stát, ale v historickém jádru je nutné upravit vzhled staveb - např. výškově. Regulativ by samozřejmě neměl bránit postavit OC, ale měl zabránit postavit nějakou účelovou hrůzu. Návrh Corsa bohužel vypadal dost uniformně, tj. tak, aby investor ušetřil a zároveň vše uvnitř maximalizoval. Jak by to mělo vypadat? Tak, aby to mělo hodnotu pro Plzeňské centrum i svým vzhledem.

Ferry 04.02.2016 16:23, Reagovat

Vedení Plzně, by mělo v první řadě respektovat referendum. Tak proč se o tom stále tlachá. Jak je někde trochu prostoru, už se to musí zničit. Udělejte tam park (stromy, lavičky, jezírko).Hlavně žádného králíka, nebo jinou příšeru, třeba i pozlacenou.

fanda 05.02.2016 16:37, Reagovat

Pane, uvědomujete si, že se jedná o soukromý pozemek? To má město pozemek znárodnit? Podívejte se do kalendáře, je rok 2016!!!

Ferry 08.02.2016 16:13, Reagovat

To se vzájemně nevylučuje. I soukromník se může chovat esteticky. Ale peníze vládnou, to je bez pochyb. Radši město zabetonovat, k čemu parky, že. Aspoň to přinese prachy.

doplněk 05.02.2016 21:03, Reagovat

... evidentně si to neuvědomuje, patří jistě k těm eko-teroristům, kteří nám budou určovat jak žít. Teď pod tím protekčním synáčkem Stropnických ještě agresivněji - přečtěte si jeho názory - moc (80% Čechů) jezdíme na dovolenou - to se musí podlě něj zarazit.
Ale, když vovčani hlasovali podle jejich not - co naděláme.

Jaroslav 04.02.2016 12:44, Reagovat

Amádeus by měl táhnout už do prde.le.
Dyť tam chtějí postavit tu samou hrůzu jaká tam byla předtím! A navíc nevidím potřebu dalšího obchoďáku. Do takové lokality je třeba zasahovat opatrně a s ohledem na okolní zástavbu a město jako takové a ne tam postavit obrobchoďák!

jouda 05.02.2016 11:19, Reagovat

Zastupitelstvo je vázáno výsledkem referenda dva roky. Pak může dělat třeba to, co chtělo před referendem.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.