Hejtmanství už první den zavalily stovky žádostí o kotlíkovou dotaci

Hejtmanství už první den zavalily stovky žádostí o kotlíkovou dotaci | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Lubomír PorvichLubomír Porvich

zemědělský technik, zastupitel MZ Horšovský Týn

Více

Michal KandlerMichal Kandler

Sociální pracovník

Více

Tomáš SuttýTomáš Suttý

Podnikatel

Více

Hejtmanství už první den zavalily stovky žádostí o kotlíkovou dotaci

Plzeň, 21.01.2016, aktualizováno 15:32 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O kotlíkové dotace v Plzeňském kraji je obrovský zájem. Hejtmanství začalo žádosti přijímat ve středu v 8.00 hodin a již během prvního dne jich evidovalo 556. To znamená, že byla vyčerpána necelá polovina částky určené pro tento rok. Zájemci mohou i nadále žádat prostřednictvím systému eDotace až do konce března.

Žádosti o dotaci na výměnu kotlů za celkem 70,5 korun přijal Krajský úřad Plzeňského kraje během prvního dne, kdy byla spuštěna možnost zažádat o dotaci na pořízení nového kotle. Celkem má kraj na tuto akci k dispozici částku ve výši 162 milionů korun. „Podstatně nižší počet žádostí registrovali úředníci kraje druhý den, tedy ve čtvrtek, kdy se o dotaci přihlásilo do 12.00 hodin 29 zájemců. Konkrétně se jednalo o celkovou částku 3,3 milionu korun. Tento pozvolný trend pokračoval i v odpoledních hodinách,“ informovala novináře mluvčí kraje Alena Marešová.

Pro zájemce o výměnu starého kotle za nový, kteří splňují podmínky přijetí dotace je tedy i nadále možnost tuto podporu získat. Žádosti přijímá Plzeňský kraj až do konce března 2016 nebo do vyčerpání alokace. „Předpokládáme, že během dvou let bude v našem kraji vyměněno více než 1500 starých kotlů. Hlavním cílem rozsáhlé výměny kotlů by mělo být zlepšení kvality ovzduší zejména ve venkovských oblastech, kde je dle průzkumů nejvyšší počet domácností, které topí starými kotli na pevná paliva. Dalším důležitým faktorem je úspora pro ty, kteří si nový kotel pořídí,“ vysvětluje radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Václav Štekl (KSČM).

Kotlíková dotace z prostředků EU umožňuje lidem vyměnit staré neekologické kotle za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo nebo plynový kotel. V celé republice je asi 400 tisíc takových kotlů, které by bylo třeba vyměnit a v Plzeňském kraji jde o 40 tisíc kotlů. Zájemci o výměnu kotle mohou získat dotaci EU až 85 procent nákladů, maximálně pak do výše 127 500 korun. Za období dvou let by se mohlo v regionu vyměnit asi 1 540 starých kotlů.

Na nový zdroj mohou lidé získat státní příspěvek od 70 do 85 procent podle typu nově pořízeného kotle a podle toho, zda nový zdroj bude instalován v oblasti se zhoršeným ovzduším. Dotaci mohou získat majitelé domů, jejichž obydlí splňuje požadavky na energetickou náročnost třídy C. Podporu získají pouze ti majitelé, jejichž dům je vytápěn převážně kotlem na pevná paliva.

Podle nové legislativy platné od 1. 9. 2022 nebude možné provozovat kotle nejnižších emisních tříd 1. a 2. třídy. Pokud lidé nevyužijí jednu z několika výzev, které MŽP spolu s kraji v programovém období 2014–2020 na výměnu kotlů chystá, budou muset staré, emisně nevyhovující kotle vyměnit už bez dotací a peníze tak vytáhnou ze své peněženky. Cílem ministerstva je vyměnit až 100 tisíc kotlů po celé České republice do roku 2020. Taková masivní výměna starých neekologických kotlů by už přispěla ke zlepšení kvality ovzduší v ČR.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.