Vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny se poslancům ze Šumavy nepodařilo ve Sněmovně potopit

Vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny se poslancům ze Šumavy nepodařilo ve Sněmovně potopit | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Stanislav PolčákStanislav Polčák

Europoslanec

Více

Pavel FojtíkPavel Fojtík

Podnikatel

Více

Petr KrálPetr Král

Předseda MO SPOZ Rokycany, místopředseda KV SPOZ Plzeňského kraje

Více

Vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny se poslancům ze Šumavy nepodařilo ve Sněmovně potopit

Praha, Plzeň, 20.01.2016, aktualizováno 22:19 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zatímco na Šumavě panuje arktická zima, ve Sněmovně bylo ve středu pořádně horko. Poslanci totiž projednávali ostře sledovanou vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která se zřejmě nejvíce dotkne Národního parku Šumava. I přes značnou snahu poslanců Plzeňského a Jihočeského kraje napříč politickým spektrem, kteří dlouhodobě vládní návrh zákona odmítají, prošel prvním čtením a míří k posouzení do výborů pro životní prostředí a pro veřejnou správu. Předlohu budou chtít poslanci ještě upravovat.

Novela, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí, má zlepšit podmínky pro ochranu přírody, stanovuje stejné principy péče pro všechny čtyři české národní parky, ale může také zásadním způsobem ovlivnit život lidí z 22 obcí ležících na území NP Šumava. Poslanci z obou šumavských krajů většinou volali po samostatném zákonu o NP Šumava, mimo jiné právě z důvodu toho, že na území tohoto národního parku jsou obce a žijí tam lidé. Vedle Šumavy se novelou zákona mají řídit i národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku a Podyjí.

Novela říká, že posláním národních parků je zajistit nerušený průběh přírodních dějů na převažující rozloze jejich území. Novela by měla dále poskytnout okamžitou ochranu v nejpřísněji chráněné přírodní zóně všem dochovaným přírodním celkům tak, aby nemohly být zničeny kácením či jinými hospodářskými aktivitami. Návrh zákona rovněž nově vymezuje podmínky pro pohyb návštěvníků v národních parcích. K jejich vstupu bude vstřícnější. V nejcennějších přírodních zónách byl doposud vstup mimo značené cesty plošně zakázán. Po schválení novely bude vstup turistů nově regulován vymezením klidových území chránících pouze taková místa, která jsou citlivá na nadměrný pohyb osob a zvýšený ruch.

Sám ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který novelu zákona předložil, uvedl před poslanci, že se jedná o výsledek velmi rozumného kompromisu, který zajišťuje ochrany přírodního prostředí našich nejcennějších území při respektování oprávněných zájmů obcí, krajů a dalších subjektů. „Já bych chtěl tady říct naprosto jasně, že tento zákon žádným způsobem neohrožuje Šumavu,“ řekl ministr Brabec.

Proti novele ostře vystoupil klatovský poslanec Igor Jakubčík (ČSSD). „Pan ministr při své úvodní řeči tady uvedl, že odpůrci tohoto zákona se budou snažit prosadit samostatných návrh zákona o Národním parku Šumava. Já osobně si myslím, že tato záležitost není nutná. Stačí, aby tento návrh, který nám byl předložen, byl připraven kvalitně a v souladu nejen se stanovisky vědců a ekologů, ale i obcí,“ uvedl Jakubčík.

„Novela by měla řešit několik věcí, nebo několik problematických částí. Měl by sjednotit pravidla pro všechny národní parky. Národní park Šumava bude mít jako základní území strategii dílčích ploch. Ostatní národní parky budou mít zonaci. Zonace se řídí zákonem, dílčí plochy jsou managementovým opatřením orgánů ochrany přírody. Takže už podle toho si myslím, že se bude jednat o rozdílné národní parky, nikoliv že by se sjednotila pravidla pro všechny parky,“ zdůraznil poslanec Jakubčík.

Tachovský poslanec Václav Votava (ČSSD) uvedl, že Šumava si opravdu zaslouží, aby měla svůj vlastní zákon. „Šumava je velice specifická na rozdíl od řady jiných národních parků, má svá specifika, takže určitě je namístě, aby měla svůj vlastní zákon. Žijí tam lidé. Žijí ve 22 obcích, které zasahuje Národní park Šumava,“ prohlásil Votava.

A podpořil ho i jeho odvěký politický rival, poslanec Vladislav Vilímec (ODS) ze Kdyně. „Já většinou na té ideové úrovni s panem poslancem Votavou, ať už jako krajský zastupitel nebo poslanec, se neshodnu. Jedinou výjimkou je debata o Národním parku Šumavy. Protlačování nějakých ochranářských opatření za každou cenu proti vůli lidí, kteří v tom parku žijí nebo v blízkosti, nemůže přinést nic dobrého. Drtivá většina nejen starostů, ale i lidí nejen žijících v národním parku, ale i v těchto okresech, je proti tomu, aby se Národní park Šumava stal jakousi divočinou bez toho, že by tam bylo možné nějakým způsobem rozumě žít a pracovat,“ řekl Vilímec. Dodal, že souhlasí s těmi poslanci, kteří navrhli zamítnutí tohoto návrhu zákona. „Souhlasím i s tím, že pokud by neprošlo to zamítnutí, tak je potřeba alespoň se pokusit ten návrh vrátit k dopracování,“ prohlásil Vilímec.

Novelu zákona doporučil zamítnout v prvním čtení také poslanec Karel Šidlo (KSČM) z Klatov. Podle jeho slov šla s devastací přírody v Národním parku Šumava ruku v ruce devastace práva. „Národní park nebyl zřízen zákonem, místní působnost jeho správy nebyla stanovena zákonem. Zonace nebyla vyhlášena, právní předpisy parku nebyly právními předpisy, ale opatřeními obecné povahy. Jsem přesvědčen, že pravidla pro zřízení národního parku mají chránit území jako celek - floru, faunu, ale také zejména člověka žijícího trvale na jeho území,“ dodal Šidlo.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.