Ministerstvo vnitra podpořilo v Plzni pět projektů z oblasti bezpečnosti a prevence kriminality

Ministerstvo vnitra podpořilo v Plzni pět projektů z oblasti bezpečnosti a prevence kriminality | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Milada EmmerováMilada Emmerová

Senátorka PČR

Více

Petr HoraPetr Hora

Lékař

Více

Karel HajšmanKarel Hajšman

podnikatel v oboru lesnictví, předseda mysliveckého sdružení

Více

Ministerstvo vnitra podpořilo v Plzni pět projektů z oblasti bezpečnosti a prevence kriminality

Plzeň, 20.01.2016, aktualizováno 16:05 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na pět velkých projektů z oblasti bezpečnosti a prevence kriminality se loni podařilo vedení města Plzně získat dotaci z ministerstva vnitra ve výši 995 milionů korun. Vedle toho běžely i menší projekty hrazené z městské kasy, díky kterým například získalo přes 500 seniorů zdarma kukátka a řetízky na dveře svých bytů, více než 300 žen absolvovalo kurzy sebeobrany, u škol se vystřídaly desítky dopravních asistentů zajišťujících bezpečnost dětí cestou do školy i domů. Neziskové organizace zase dostaly tisíce kusů testů na drogy.

„Činnost v oblasti bezpečnosti, prevence kriminality a protidrogové prevence koordinuje už sedmým rokem náš odbor bezpečnosti a prevence kriminality. Svou činností se snaží reagovat na podněty, které přichází od občanů, policie, ale například i od spolupracujících neziskových organizací,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), do jehož gesce oblast bezpečnosti spadá.

Z rozpočtu odboru bezpečnosti vzniklo loni ještě několik menších projektů, například brožura Haló, tady škola, která vznikla v ruštině, bulharštině, ukrajinštině, vietnamštině a informuje cizince o povinné školní docházce. Novinkou je i další projekt nazvaný Prevence protiprávního jednání, reagující na výchovné problémy mládeže. Díky němu získají mladí lidé základní orientaci v trestně právní oblasti, podporuje se u nich respekt k právům vlastním i k právům druhých osob.

V rámci města pokračuje řada projektů, které se osvědčily. Například od roku 2009 nabízí Plzeň svým seniorům v rámci podpory jejich bezpečnosti kukátka a řetízky na dveře zdarma, a to včetně instalace. Stejně tak dlouhodobě funguje projekt Dopravní asistent, kdy dobrovolníci zajišťují bezpečnost dětí cestou do a ze školy. Město také nadále spolupracuje na projektu „Respektuj 18“, jenž reaguje na zvyšující se konzumaci alkoholu nezletilými. „Pro velký zájem se i nadále pořádají kurzy Sebeobrana pro ženy, jež město poprvé nabídlo v roce 2010. „Každoročně také zakupujeme několika neziskovým organizacím testy na drogy, jen loni jich bylo pro Point14 a Ulici – Agenturu sociální práce celkem 870 kusů,“ konstatoval vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality Aleš Průša.

V roce 2015 požádala Plzeň ministerstvo vnitra o podporu šesti projektů, čtyři z nich byly z oblasti sociální prevence, dva z oblasti prevence situační. Podporu v celkové výši 994 milionů korun nakonec získalo pět projektů. Jedním z nich je asistent prevence kriminality. „Na pozici asistentů prevence kriminality přijalo město dva pracovníky s místní znalostí, kteří v sociálně vyloučené lokalitě Plac ve vnitrobloku Plachého a Korandovy ulice začali působit už v polovině roku 2014. Jejich činností se zvýšila bezpečnost v dané lokalitě,“ uvedla Andrea Gregorová z odboru bezpečnosti a prevence kriminality. Asistenti, kteří v lokalitě fungují i letos, se mimo jiné podílejí i na řešení záškoláctví.

Na projekt asistenta prevence kriminality navázaly projekty Domovník - preventista na Place a Bezpečná lokalita Plac. Cílem domovníků bylo zvýšit bezpečnost a veřejný pořádek v bytovém domě Plachého 44 a 46. Domovníci, kteří mají dobrou místní znalost, zavedli systém garantující základní bezpečnostní standardy a dodržování společenských norem všemi nájemníky. Společně s asistenty prevence kriminality posílili odpovědnost nájemníků za péči, údržbu a užívání veřejného majetku. Navazující projekt si kladl za cíl snížit riziko pohybu cizích osob, snížit rizika vandalismu, částečně se opravily společné prostory bytových domů Plachého 44 a 46, kde nyní mají i bezpečnostní vchodové dveře ve společných prostorách.

Projekt s názvem Lávky byl zase doplňkovou činností Dětského diagnostického ústavu a střediska výchovné péče. Zaměřil se na prevenci sociálně patologických jevů u dětí, mládeže a jejich rodin. Poslední projekt podpořený ministerstvem vnitra se týkal rozšíření stávajícího městského kamerového systému ÚMO1 – Strážnická ulice, kde se nacházely pouze dva kamerové body. Místo bylo z hlediska dlouhodobých statistik policie vyhodnoceno jako rizikové, docházelo tam často k majetkové trestné činnosti, vloupání do motorových vozidel, vandalství a výtržnictví. Instalace dalšího kamerového bodu nyní pomáhá městské policii i Policii ČR při odhalování přestupkové a trestné činnosti.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.