Klasické i farmářské trhy na náměstí Republiky zůstanou i nadále, osvědčily se u zákazníků i prodejců

Klasické i farmářské trhy na náměstí Republiky zůstanou i nadále, osvědčily se u zákazníků i prodejců | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav KrsVáclav Krs

důchodce

Více

Jaromír SýkoraJaromír Sýkora

referent sociálního zabezpečení

Více

Karel HajšmanKarel Hajšman

podnikatel v oboru lesnictví, předseda mysliveckého sdružení

Více

Klasické i farmářské trhy na náměstí Republiky zůstanou i nadále, osvědčily se u zákazníků i prodejců

Plzeň, 19.01.2016, aktualizováno 14:37 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vedení města Plzně i třetího městského obvodu bude i v roce 2016 podporovat pořádání klasických a farmářských trhů na centrálním náměstí Republiky, vzhledem k tomu, že roste jejich kvalita. Spokojeni jsou prý prodejci i zákazníci. Rok 2015 přitom sami provozovatelé trhů označují za rekordní, například vánoční trh přilákal během 27 dnů na 300 tisíc návštěvníků, mezi nimiž výrazně vzrostl i podíl kupujících z Německa. V případě farmářských trhů si pro produkty od několika desítek pěstitelů a chovatelů přicházelo pravidelně kolem tří tisíc lidí.

Vánoční trhy na náměstí Republiky patří k nejhezčím v ČR | Autor: Richard BenešVánoční trhy na náměstí Republiky patří k nejhezčím v ČR | Autor: Richard Beneš

„Ukázalo se, že spolupráce mezi pořadateli obou typů trhů funguje, stejně tak jako spolupráce jejich provozovatelů s městem a městským obvodem. Nechystáme se proto nic měnit, centrální náměstí je podle mého názoru ideální. Naopak umím si představit, že se pokusíme ještě o další vylepšení a zvážíme možnosti, jak trhy ještě více zatraktivnit,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Podle něj je Plzeň jedno z mála měst, které na trhy nepřispívá, nic ho nestojí.

„Současný stav trhů na náměstí Republiky svědčí o tom, že jsme se před několika lety vydali správným směrem. Mám radost, že z kdysi nevzhledných a kvůli sortimentu často kritizovaných trhů zde máme takové trhy, na které rádi jezdí naši bavorští sousedé či lidé z Prahy. Za náš obvod bych chtěl říci, že se organizátorům trhů, jak klasického, tak i farmářského, budeme snažit do budoucna vytvořit takové podmínky, aby mohli pro občany a návštěvníky své trhy ještě více zatraktivnit,“ řekl Radislav Neubauer (ČSSD), starosta Městského obvodu Plzeň 3. Podle jeho slov jsou plzeňské trhy nejlepší v celém kraji a předčily již i některá bavorská města.

Sezonu roku 2015 označil ze rekordní Jaroslav Strohschneider, spoluorganizátor klasických trhů. „Co se týká vánočního trhu, který trval 27 dní, měli jsme na něm 105 stánků, tedy maximální možné množství. Evidujeme velmi pozitivní reakce, lidé chválí nejen to, jak trhy vypadají, ale i složení sortimentu. Do budoucna chceme zajistit ještě více stánků s rukodělným zbožím,“ řekl Strohschneider. Loni proběhlo na náměstí Republiky pět trhů, které měly 61 prodejních dnů. Na letošní rok připravují provozovatelé opět pět trhů, první by měl být Josefovsko-velikonoční, a to od 17. března. O dva dny bude prodloužen vánoční trh. Mimo vánoční trhy bývá Obsazenost stánků bývá mimo vánoční trhy do 45 procent, tedy zpravidla na náměstí stojí do 50 stánků. „Za tři roky, kdy pořádáme trhy, jsme nezdražili prodejcům zájem ani o korunu a nezdražíme ani letos i když v ostatních městech jdou všude ceny nahoru,“ konstatoval Strohschneider.

Podle jeho kolegy Emila Procházky přijelo na poslední trhy loňského roku i na 60 organizovaných zájezdů návštěvníků z Německa, prodejci hlásili nárůst tržby o 300 procent v evropské měně. „Snažíme se zkvalitňovat i program,“ uvedl Emil Procházka. Lidem podle jeho slov zpívalo o Vánocích na plzeňském náměstí deset známých interpretů včetně Martina Maxy, Jakuba Smolíka, Petry Černocké a další. Odmítl kritiku, která se objevila na jednom internetovém serveru, kde autor pořadu Hudební masakry strhal seznam interpretů vystupujících na vánočních trzích v Plzni v době, kdy je evropským hlavním městem kultury.

„Ten pořad byl značně neobjektivní, během trhů vystoupilo mimo jiné i 17 regionálních skupin, včetně několika sborů. Loni byl program z naší strany na nejvyšší úrovni. Letos chceme dát prostor také hudebním školám i mateřským školám, aby mohly vystoupit se svým programem,“ uvedl Procházka. Rovněž i primátor Martin Zrzavecký uvedl, že k programu loňských interpretů na vánočních trzích neměl výhrady a pořad Hudební masakr označil za nesmysl.

Loňská sezóna byla nejvydařenější i pro organizátory farmářských trhů. Ty se od roku 2014 konají pravidelně na náměstí Republiky a letos vstupují do sedmé sezóny. V roce 2015 se uskutečnilo 24 klasických trhů a čtyři extra trhy. „Průměrně se každého trhu zúčastnilo 42 prodejců, nejvíc 26. září, kdy jich bylo 51. Jinak v průběhu roku se na Plzeňských farmářských trzích objevilo 90 prodejců, což je o něco více než v roce 2014,“ uvedl Tomáš Popp, koordinátor trhů ze sdružení Envic. Průměrné tržby stánku se pohybovaly kolem 20 tisíc korun, loňská sezona tak vynesla 12 až 14 milionů korun. Trhy navštěvuje kolem 3000 lidí. Podle Tomáše Poppa se náměstí Republiky ukázalo jako ideální prostor. Navíc podle něj výborně funguje synergie s pořadateli klasických trhů, které bývají umístěny na jižní straně centrální plochy.

I v roce 2016 se budou farmářské trhy konat od konce března do poloviny prosince, opět jednou za dva týdny v sobotu. „Bude platit i nadále, že naši prodejci jsou většinou farmáři – chovatelé hospodářských zvířat, pěstitelé zeleniny, uzenáři, pekaři, výrobci těstovin, džemů, paštik, sýrů a dalších mléčných výrobků a mnoha jiných vynikajících potravin. S více než 50 z nich spolupracujeme již šest sezon. Zhruba 70 procent prodejců pochází z Plzeňského kraje a krajů sousedních, stejně tak by to mělo být i v roce 2016,“ doplnil Tomáš Popp.

Nejen centrální náměstí je místem, kde Plzeňané najdou trhy, nově by tomu mohlo být i v městské části Doubravka. Podle starosty Michala Chalupného (ČSSD) obvodní radnice nyní tipuje nejvhodnější lokalitu, kde by se mohly konat. „Hledáme takové místo, které bude dostupné z celé Doubravky, v úvahu přichází například staré parkoviště u Centrumu nebo prostor před Jitřenkou. Rádi bychom novou tradici zahájili vánočními trhy na konci roku 2016,“ řekl Michal Chalupný. Trhy na Doubravce by měly být sezonní záležitostí, zaměřeny zejména na řemeslné výrobky.

Naopak k zániku je zřejmě odsouzen záměr vybudovat v centru Plzně městskou tržnici, jejíž provoz a pravidelné zásobování kvalitními produkty by se denně nedal zajistit. „Lidé u nás nejsou zvyklí jako je tomu v jižnějších zemích, že si jdou ráno na trh nakoupit například kvalitní zeleninu. Takové nákupy obstarávají obvykle odpoledne v nákupních centrech,“ dodal primátor.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (7 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Volič 20.01.2016 11:41, Reagovat

Chtělo by to ale změnit reportor \\\"umělců\\\", kteří tam vystupují. Jako vážně tam musí být K.E.Gott, Zmožek a podobný hrůzy? Hudební masakr!

https://www.stream.cz/hudebni-masakry/10008440-vanocni-trhy#nejnovejsi

Jaroslav 20.01.2016 20:25, Reagovat

Naprostej souhlas!!!

Vosí Hnízdo 20.01.2016 17:51, Reagovat

Právě s takovými umělci se snad trochu vrací kultura do Plzně. Všelijakých pseudouměleckých hrůz, rozeřvaných hudlařů a podobného kulturního odpadu tady už bylo dost. Lid chce slyšet solidní melodickou a hezkou muziku

Volič 20.01.2016 20:32, Reagovat

Ani jeden z nich solidní, ani melodickou hudbu nedělá.

Vosí Hnízdo 21.01.2016 17:22, Reagovat

Naštěstí se vkus lidí neřídí kulturními analfabety Voličovy ráce. A to je jedině dobře. Jejich koncerty jsou beznadějně vyprodané. Jen by ještě měli být více vidět ve veřejnoprávních médiích. Šlágry jsou oblíbené všude na světě, na rozdíl od všelijakých rámusivých, dunivých a alternativních muzik o které slušný konzument muziky, který ji má k navození hezké nálady nezavadí neb při produkci toho, co se běžně hraje v rádiu a v televizi tak akorát vstávají vlasy hrůzou na hlavě.

MB 20.01.2016 15:12, Reagovat

Na každý koncert přišlo několik tisíc lidí a byla velká spokojenost, tak nechápu, co zde kritizujete. Máme nejlepší trhy v republice a lidi remcají pořád.

Volič 20.01.2016 20:33, Reagovat

To bych chtěl vidět, párkrát jsem šel okolo a rozhodně tam tisíce lidí nebylo. Kdo by chtěl koukat na ty hrůzy, co neví, co je hudba.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.