Centrum robotiky zahájilo provoz v areálu bývalého depa, formou kroužků se zaměřuje na vzdělávání dětí v oblasti kybernetiky

Centrum robotiky zahájilo provoz v areálu bývalého depa, formou kroužků se zaměřuje na vzdělávání dětí v oblasti kybernetiky | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Gabriela LevorováGabriela Levorová

Mateřská dovolená

Více

Jan ŠašekJan Šašek

Botanik a zpěvák

Více

Miroslav HejzekMiroslav Hejzek

Sezónní promotér, barman, MC a DJ

Více

Centrum robotiky zahájilo provoz v areálu bývalého depa, formou kroužků se zaměřuje na vzdělávání dětí v oblasti kybernetiky

Plzeň, 15.01.2016, aktualizováno 13:59 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Humanoidní robot Romeo zahájil symbolicky svým proslovem provoz plzeňského Městského centra robotiky, které vzniklo v jedné z hal v areálu bývalého depa v Cukrovarské ulici. Zařízení poskytne dětem volnočasové vzdělávání v oblasti robotiky, kybernetiky a přírodních věd, a to formou kroužků, kurzů i příměstských táborů. Děti se naučí i to, jak si vyrobit dron nebo třeba ponorku s kamerou. Svou činnost zahájí centrum v únoru, kdy se naplno rozběhnou první kroužky. Plzeň se novým projektem snaží podpořit vzdělávání, chce zvýšit atraktivitu pro investory, má ambice provázat s centrem své technicky zaměřené základní školy, a tím přivést děti a mladé lidi ke studiu kybernetiky.

V centru robotiky testují jako jedno z deseti pracovišť ve světě nový unikátní dron určený pro práci v uzavřených objektech | Autor: Richard BenešV centru robotiky testují jako jedno z deseti pracovišť ve světě nový unikátní dron určený pro práci v uzavřených objektech | Autor: Richard Beneš

„Chtěli bychom, aby dnešní děti jednou začaly právě v kybernetice podnikat a vytvářely atraktivní pracovní místa. Znalostní ekonomika nabízí obrovský potenciál, kybernetika je v ní klíčovým oborem, na který je navázán současný trend digitalizace i například vznik takzvaných ‚chytrých továren‘ využívajících kyberneticko-fyzikální systémy. Nejraději bych se zase vrátil do dětských let, abych si mohl hrát s tokovými technickými hračkami,“ konstatoval primátor města Martin Zrzavecký. Tomu se tak zalíbil robot Romeo, že si celý jeho projev natáčel na mobilní telefon. U programátorky Markéty Jedličkové se pak žertem dotazoval, zda by jej robot nemohl nahradit během jednání městského zastupitelstva.

Pro účely centra přebudovalo město jednu z hal v areálu, který vlastní. „Po úpravách má Centrum robotiky dvě dílny v přízemí určené pro práci se dřevem, pájení, gravírování a podobně, jednu učebnu v podzemí převážně pro výuku elektrických a magnetických obvodů a základů robotiky a dvě učebny v prvním patře. Jedna z nich je vybavena simulátory létání pro kroužky a kurzy dronů, druhá pro pokročilé kurzy robotiky a přírodovědných experimentů,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Hala dostala nové rozvody elektřiny, vody, řešily se odpady i topení, rekonstrukcí prošlo sociální zázemí, vyměněna byla okna a podobně. Stavební práce stály 5,6 milionu korun. Za milion korun se pak pořídilo vybavení. Zaplavením jedné přízemní šachty vznikl bazén pro práci s roboty pohybujícími se ve vodě.

„Co se týká provozních výdajů, v rovině energií počítáme pro letošní rok s částkou zhruba 150 tisíc korun, náklady na lektory a dva kmenové zaměstnance představují zhruba 1,5 milionu korun za rok. Se započtením výnosů z kurzovného centrum ročně vyjde na zhruba 1,2 milionu korun, což pokryje ze svého rozpočtu Správa informačních technologií města Plzně. Jde podle mého názoru o úměrně a efektivně vynaložené prostředky,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

Centrum robotiky nabídne až dvě desítky kroužků, mezi nimi například kurz zaměřený na drony. „V něm si děti vytvoří návrhy konstrukce jednotlivých dílů dronu, ty si poté na 3D tiskárně vytisknou, osadí drony elektronikou, naučí se, jak fungují motory, regulátory, součástí bude i programování a s dronem se naučí i létat,“ přiblížil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, která projekt zajišťuje. Kroužek v délce půl roku vyjde do tisícikoruny.

Projekt Centra robotiky navazuje na úspěšné fungování městského Domu digitálních dovedností. „Zatímco Dům digitálních dovedností je zaměřen všeobecně na IT a technické vzdělávání, v Centru robotiky jdeme víc směrem ke kybernetice,“ vysvětlil Luděk Šantora. Činnost centra bude provázána se vzděláváním na plzeňských základních školách zřizovaných městem. Například na Masarykově základní škole v Plzni zahájí letos v září výuku povinného předmětu Robotika. Podobně technicky zaměřené základní školy chce mít plzeňská radnice časem dvě až tři. S Centrem robotiky budou školy spolupracovat při tvorbě vzdělávacího plánu, mohou využívat jeho vybavení a podobně.

„V rámci procesu vzdělávání ale nechceme končit v devátých třídách, nýbrž pokračovat dál. Centrum proto bude připravovat projekty a soutěže pro středoškoláky, ale i vysokoškoláky,“ doplnil Luděk Šantora. Zmínil mimo jiné chystanou soutěž v tvorbě aplikací pro drony, kdy správa informačních technologií soutěžícím poskytne potřebné vybavení pro programování a testování, jako jsou vývojářské platformy Matrice 100, Guidance, Manifold. „Jejich pořízení je nákladné, pro mladé lidi nedostupné, bez pomoci města by tak nezačali programovat,“ dodal Luděk Šantora. Na úrovni vysokých škol bude Centrum robotiky spolupracovat s Fakultou aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.