Plzeň spustila aplikaci s rozklikávacím rozpočtem, veřejnost může lépe sledovat hospodaření města s veřejnými prostředky

Plzeň spustila aplikaci s rozklikávacím rozpočtem, veřejnost může lépe sledovat hospodaření města s veřejnými prostředky | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,55%
Spokojený48,48%
Zklamaný20,45%
Zdrcený12,12%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 132

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan BuriánekJan Buriánek

Místostarosta města Horažďovice, zastupitel PK

Více

Stanislav VrbaStanislav Vrba

ředitel ZŠ Kolinec, hasič

Více

Jan ZavadilJan Zavadil

OSVČ, Člen Republikového výboru Svobodných

Více

Plzeň spustila aplikaci s rozklikávacím rozpočtem, veřejnost může lépe sledovat hospodaření města s veřejnými prostředky

Plzeň, 15.01.2016, aktualizováno 19.02.2016 13:43 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nový nástroj umožňující veřejnosti zpřístupnit i sledovat hospodaření města s veřejnými prostředky spustilo město Plzeň. Jedná se o rozklikávací rozpočet, což je aplikace umístěná na webu města, kde si lidé mohou vyhledat údaje k příjmům i výdajům své metropole, podrobněji se seznámí s jednotlivými položkami rozpočtu. V případě zájmu se dostanou k „rozbalení“ detailnějších informací, a to nejen u města jako celku, magistrátu, ale i u jednotlivých městských obvodů. Rozpočet je přístupný na adrese http://rozpocet.plzen.eu.

„Jde o poměrně jednoduchý nástroj s intuitivním vyhledáváním, který má přispět k tomu, že ještě zvýšíme transparentnost a otevřenost ve vztahu k nakládání s veřejnými financemi. V České republice už některá města tuto moderní službu pro občany zavedla, jsem proto rád, že se k nim přidáváme,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Podle ekonomického náměstka primátora Pavla Kotase (ČSSD) bylo před zpřístupněním rozklikávacího rozpočtu nutné sjednotit závazné ukazatele rozpočtů města a městských obvodů, tedy nastavit jednotnou logiku struktury dat v rámci města. „Ve vztahu k občanům bylo v této fázi naším cílem zejména zpřehlednění městského rozpočtu a zjednodušení přístupu k datům,“ uvedl Pavel Kotas.

Odkaz k rozklikávacímu rozpočtu najdou občané na stránkách města. Přístupné jsou informace týkající se rozpočtu pro rok 2015, k dispozici je také schválený rozpočet města a městských obvodů pro rok 2016. „V nadcházejícím období budeme s jednotlivými městskými obvody připravovat případné další informace, které bude třeba k jednotlivým závazným ukazatelům rozpočtu na web doplnit. Stejně tak budeme očekávat zpětnou vazbu od občanů našeho města a reagovat na ni při dalším rozvoji prezentace rozpočtu,“ doplnil Pavel Kotas.

Rozpočet města Plzně na rok 2016 schválili zastupitelé v prosinci 2015, vykazuje kladné saldo příjmů a výdajů. Pro letošní rok návrh počítá s příjmy ve výši 5,919 miliardy korun, což je o 11 procent víc ve vztahu ke schválenému rozpočtu roku 2015, výdaje mají být 5,691 miliardy korun, meziročně o 9,8 procenta nižší.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.