Současný primátor Martin Zrzavecký přijal na magistrátu polistopadového primátora Zdeňka Mračka

Současný primátor Martin Zrzavecký přijal na magistrátu polistopadového primátora Zdeňka Mračka | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tereza KarbanováTereza Karbanová

Kavárnice

Více

Martin BaxaMartin Baxa

1. náměstek primátora (pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče a projektu Plzeň – Evrop

Více

Pavel RybaPavel Ryba

místostarosta obce Částkov

Více

Současný primátor Martin Zrzavecký přijal na magistrátu polistopadového primátora Zdeňka Mračka

Plzeň, 15.01.2016, aktualizováno 16.01.2016 09:23 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

U příležitosti 86. narozenin přijal plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) ve svém úřadu profesora Zdeňka Mračka, který se stal prvním polistopadovým primátorem Plzně řádně zvoleným na ctyři roky. Do svého úřadu nastoupil významný plzeňský lékař 5. prosince 1990. Čekala tam na něj téměř prázdná radnice a zachránila ho vlastně jedna sekretářka, která tam zůstala po jeho komunistických předchůdcích.

Současný primátor Martin Zrzavecký přijal na magistrátu prvního polistopadového primátora Zdeňka Mračka | Autor: plzen.euSoučasný primátor Martin Zrzavecký přijal na magistrátu prvního polistopadového primátora Zdeňka Mračka | Autor: plzen.eu

Se současným primátorem Martinem Zrzaveckým zavzpomínal Zdeněk Mraček na své začátky, od uvěznění v roce 1948 přes komplikovaná studia medicíny po nástup do vedení Plzně. „Neuvažoval jsem o funkci primátora, jako přednosta v nemocnici jsem si říkal, že mohu na radnici jednou za měsíc dojít na jednání zastupitelstva. Přesvědčovali mě 14 dnů, abych byl primátorem,“ řekl Zdeněk Mraček a dál vyprávěl: „Radnice byla téměř prázdná, všichni odešli, byl jsem rád, že tu zůstala sekretářka po bolševických primátorech. Ta jediná věděla, jak se svolávají a dělají schůze.“

Primátor Martin Zrzavecký kromě blahopřání k narozeninám poděkoval Zdeňku Mračkovi za osvícené chování a jednání, za nastavení hodnot a pravidel, které se na radnici stále respektují. Oba se shodli na tom, že pro dobré fungování města je daleko důležitější kvalitní úřednictvo než ten, kdo je zvolen do jeho vedení. Oba politici diskutovali také na téma hodnot současné společnosti, fungování rodiny, nezaměstnanosti nebo dalšího rozvoje Plzně.

Sám Zdeněk Mraček přiznal, že by rád sepsal své vzpomínky, ale neví, zda k tomu najde čas. „Pořád něco čtu, knížky, které jsem si léta schovával, teď na ně mám čas,“ řekl s úsměvem bývalý primátor města. Kromě čtení se velmi intenzivně zajímá o současné dění a nadále dochází na semináře v nemocnici, kde beseduje se studenty. „My jsme tehdy museli myslet. Tvorba diagnózy u pacienta, o kterém jsme skoro nic nevěděli, byla detektivní práce. Dnes už se doktoři jen dívají na obrázky,“ dodal s úsměvem neurochirurg Zdeněk Mraček.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.