Spotřeba pitné vody v Plzni se po dlouhých létech poklesu loni mírně zvýšila

Spotřeba pitné vody v Plzni se po dlouhých létech poklesu loni mírně zvýšila | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Marie ŠamanováMarie Šamanová

Koordinátorka sociálních služeb

Více

Lenka ŠtrosováLenka Štrosová

Lékařka

Více

Věra PavlíčkováVěra Pavlíčková

chirurg, lékařka FC Viktoria Plzeň, lékařka národního družstva LH

Více

Spotřeba pitné vody v Plzni se po dlouhých létech poklesu loni mírně zvýšila

Plzeň, 13.01.2016, aktualizováno 15:43 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Po téměř 20 letech poklesu se loni v Plzni mírně zvýšila spotřeba pitné vody. Svůj podíl na tom má nejen loňské enormně suché létou, ale určitě i fakt, že od 1. září proudí k Plzeňanům do jejich domácností kvalitnější voda, což se stalo díky rekonstrukci a modernizaci úpravny vody na Homolce. Po mnoha létech, kdy byla kvalita vody v Plzni těsně na hraně únosnosti má nyní město jednu z nejlepších vod v republice. Vodárna zásobující Plzeň a nejbližší okolí vyrobila meziročně o tři procenta vody více, celkem přes 14 milionů metrů krychlových. Informoval o tom provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek. Kvůli dlouhodobým úsporám podniků i domácností ale neočekává pokračování trendu v příštích letech.

„Je to změna, protože vždy spotřeba meziročně nejméně o jedno dvě procenta klesala. Určitě pomohlo teplé léto, kdy byla spotřeba vyšší, a to vody ke konzumaci i ke koupání,“ uvedl Kretek. Průměrná denní spotřeba Plzeňana se stále pohybuje kolem 95 litrů na osobu, což je srovnatelné s republikovým průměrem. Před rokem 1989 však odebíraly domácnosti 200 litrů na osobu. Bohaté země, jako Německo, mají dlouhodobě spotřebu 130 až 150 litrů.

Domácnosti v Plzni nyní spotřebovávají 62 až 65 procent vyrobené pitné vody. Ani velké podniky loni spotřebu výrazně nesnížily. Největším odběratelem pitné vody je Plzeňská teplárenská, další významní zákazníci jsou například Fakultní nemocnice, bytová družstva, město Plzeň, Vězeňská služba, plavecký klub, Masokombinát Plzeň, Plzeňská energetika, univerzita či obchodní domy Tesco a Globus.

V září dokončila Plzeň rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci úpravny vody za více než miliardu korun. Ta zajišťuje občanům kvalitní pitnou vodu zbavenou pesticidů a léčiv. Výsledky dosavadního zkušebního provozu ukazují, že záchyt pesticidních látek je opravdu špičkový, zachycují se s účinností 99 procent. Maximální výkon zařízení je 1000 litrů za sekundu, což bez problémů umožní výrazný rozvoj města. Průměrný výkon se nyní pohybuje mezi 400 až 450 litry za vteřinu, na němž se drží Plzeň dlouhodobě. Kolaudace úpravny je plánována na konec března.

Plzeň má podle slov ředitele vodárny Jana Kretka jednu z nejmodernějších úpraven v Česku. „Pitnou vodu máme také výborně zabezpečenou proti přicházejícímu znečištění. Jsme schopni odstranit vysoký zákal po bouřce, pesticidy či mangan. Ze zdroje, který máme, tedy řeky Úhlavy, děláme to nejlepší, co jde,“ dodal.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (11 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 14.01.2016 19:47, Reagovat

Kapitalismus lidi dovedl do takových konců, že nemají ani na to umytí. Není nic výjimečného, že se mnoho lidí myje jen třeba 1x za týden, protože musí šetřit a kdyby si dopřáli každodenní mytí, nevyjdou s penězi a nebudou mít na splácení zlodějských hypoték. Hypotéky // Zotročení // Chudoba // Bída. Jak se to zpívá v té písničce od vítěze Zlatého slavíka, kapely ORTEL - ... z dělníčka hadr dělaj na vytírání...... Jak dlouho si to lid nechá líbit než vyjde do ulic do boje proti vydírání, bezpráví a multikultuře !!

Volič 15.01.2016 10:31, Reagovat

O co se opíráš, že lidi nemají na umytí? Co to je za bláboly? Česká ekonomika je na vzestupu, a rozhodně nijak nestrádáme. Bída v Česku rozhodně není!

Vosí Hnízdo 15.01.2016 17:41, Reagovat

U hochštaplerů, vykuků, podnikavců a jiných zločinců pravda bída není. Ostatní by o ni mohli vyprávět....

Josef 20.01.2016 09:06, Reagovat

Denně přeplněná parkoviště u nespočtu supermarketů v Plzni a fronty u myček aut jsou podle našeho blba vykukové a podnikavci.
Jestli se blb myje jen 1x týdně, to musí být pěkný smraďoch. On ale už smrdí svými názory. Je to bolševickej provokatér, který auto myje na ulici 1x za 2 roky a špínu pouští do přírody. Ještě štěstí, že takových magorů je mezi námi jen pár, ostatní jsou díky bohu vykukové a podnikavci, kteří jsou duševně i fyzicky normální. Čau.

Vosí Hnízdo 20.01.2016 18:05, Reagovat

Kde mají chudáci kupovat, než v supermarketech. Ve speciálkách na to nemají. A právě aby měli na kus žvance, což je nejdůležitější, musí šetřit jinde včetně vody a mytí. A u těch myček aut skutečně myjí jen většinou zbohatlíci jejichž zisky kumulují z vykořisťování člověka člověkem, tudíž zloději a zlodějíčci, hochštapleři a vykukové. Ono dát 200Kč za mytí si pravidelně opravdu normální člověk nedovolí.

Volič 15.01.2016 17:46, Reagovat

To pro mě není směrodaný údaj. O jaké údaje se opíráš? O údaje nemakačenek? Kdo je to ostatní? Kolik lidí v Plzni nemá na vodu? :-)

Vosí Hnízdo 16.01.2016 04:21, Reagovat

Má li někdo nejobvyklejší plat v této zemi, cca 15000Kč čistého, s problémem velmi omezovat spotřebu vody a jiných krkolomných ponižujících úspor se musí zaobírat.

Vosí Hnízdo 16.01.2016 04:16, Reagovat

Copak je to nemakačenko? Ten kdo zná cenu své práce? Nabídni Němci práci za 350, 500€ měsíčně a uvidíš, jak pojedeš. Tady se vykořisťovatel ještě štětí, když má přidat pár šušňů. Mladí lidé po školách neseženou adekvátní práci, tudíž nemůžou založit ani rodiny, lidi po padesátce jsou nezaměstnatelní a když, tak za minimální gáži. Pak pravda tady máme naše cikánstvo či nyní nově muslimanské přivandrovalce, těm se dává horem pádem, ale na to normální daňový poplatník nedosáhne, protože má špatnou barvu pleti či vyznání. Ale ti zas takovou nouzí netrpí. Tu bídu právě odnáší řadový člověk v mašinérii zrůdného vykořisťovatelského režimu, který si tady lidi vytachotili klíčema a teď akorát čučí na drát!!

Jaroslav 16.01.2016 00:09, Reagovat

Voliči, toho čuráčka, rádoby komunisty si nesmíme všímat! Tím, že na něj budem reagovat ho jen tím živíme. Když po čuráčkovi ani pes neštěkne, bude od něj klid.
Jinak naprostej souhlas, bída vypadá jinak!!!

Vosí Hnízdo 16.01.2016 04:03, Reagovat

Slovník hodný číratého poskoka. Jaký jiný názor a styl vyjadřování od něho čekat.....

Kunda Z Lán 17.01.2016 01:22, Reagovat

A píča píče pučí klíče, Bufalo Bill hovno viděl, v prdeli byl, a píča píče pučí klíče, Bufalo Bill hovno viděl v prdeli byl. Racek racku pochcal packu, Bufalo Bill hovno ...

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.