Po létech blahobytu čekají Plzeňskou teplárenskou hubené roky, na vině jsou klesající ceny silové energie a drahé emisní povolenky

Po létech blahobytu čekají Plzeňskou teplárenskou hubené roky, na vině jsou klesající ceny silové energie a drahé emisní povolenky | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený2,08%
Spokojený48,96%
Zklamaný23,96%
Zdrcený13,54%
Šokovaný11,46%

Celkový počet hlasů: 96

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiřina RippelováJiřina Rippelová

Advokátka

Více

Jan VyskočilJan Vyskočil

Ekonom

Více

Michal ChalupnýMichal Chalupný

Starosta MO Plzeň 4

Více

Po létech blahobytu čekají Plzeňskou teplárenskou hubené roky, na vině jsou klesající ceny silové energie a drahé emisní povolenky

Plzeň, 12.01.2016, aktualizováno 13:51 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Doby, kdy městská společnost Plzeňská teplárenská vydělávala Plzni ročně i 800 milionů korun jsou nenávratně pryč. Mohou za to na jedné straně neustále klesající ceny silové elektřiny na trhu a na straně druhé naopak stále dražší emisní povolenky, které snižují zisk společnosti. Na vině jsou také teplejší zimy i lépe zaizolované domy, díky kterým domácnosti méně protopí. Zatímco ještě loni byl hrubý zisk teplárny 310 milionů korun, letos očekává firma zisk 161 milionů, informoval generální ředitel a předseda představenstva Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

I přes hubená léta zachoval i pro letošní rok největší distributor tepla v kraji loňskou cenu za teplo, která je 512 Kč/GJ včetně DPH a patří k nejnižším v ČR. „Uvažovalo se o zvýšení ceny tepla o jedno procento, ale to by nám přineslo asi deset milionů korun, což nás nevytrhne,“ uvedl Tomáš Drápela. Teplárenská společnost hodlá se svými cenami i nadále zůstat levnější než plynové kotelny, kde se ceny za teplo pohybují přes 630 Kč/GJ.

Ze zisku za loňský rok si teplárenská společnost ponechá pro letošek 70 milionů korun jako rezervu pro novou spalovnu komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně, která by měla začít pracovat v létě. „Doporučil nám to auditor, abychom předešli nepředvídatelným potížím, které by mohly se stavbou nastat,“ vysvětlil Drápela. Po žalobě ekologických aktivistů zrušil loni v říjnu soud v Plzni stavební povolení na dokončenou spalovnu a investor čeká na jeho opětovné vydání.

Zisky Plzeňské teplárenské tlačí směrem dolu dlouhodobě klesající ceny za elektřinu a nelze počítat s tím, že by se situace v příštích létech zlepšila. „Cena elektřiny na lipské burze je příští rok 25 eur za megawatthodinu, letošní je 29 eur a loni činila 33 eur. Ještě v roce 2012 se prodávala za 53 eur/MWh,“ konstatoval Drápela, podle něhož je nyní evropský trh energeticky přesycený a elektřiny je hodně. Podporují se navíc jen obnovitelné zdroje a klasická energetika nemá zelenou. Plzeňská teplárenská musí nakupovat povolenky na vypouštění oxidu uhličitého za stále vyšší ceny a ve větším objemu. „Za poslední rok nám zdražily téměř o 100 procent na současných osm eur za tunu,“ řekl Drápela. Minulý rok za ně teplárenská firma zaplatila 80 milionů korun.

Zatímco loni investovala Plzeňská teplárenská téměř miliardu korun, z toho tři čtvrtiny na dokončení spalovny a horkovodu, letos plánuje investice jen ve výši 200 až 250 milionů korun. Peníze půjdou do obnovy technologie.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 14.01.2016 19:54, Reagovat

Tak to mám skoro strach, že pan vrchní sponzor těchto stránek a celé regionální televize zchudne. To by chtělo zveřejnit číslo účtu a posílejte ovce milodary. Nebo už v těchto chvílích šrotuje myslivnu, kde jinde nakrást, když už mu trafika tolik neponese. Být po mém, tak se maximálně naparuje ve vězeňské samosprávě v šedém mundůru s černými pruhy. Asi tak!!

Jan 20.01.2016 09:42, Reagovat

Vosáku, když se ti tady nelíbí a pořád se žereš závistí a bídou, že musíš jezdit pro žrádlo do Bavorska, odjeď so severní Koreje, tam by Ti bylo dobře mezi poblblým národem, kde nikdo nemá nic, akorát hlad a vymyté mozky jako Vy.

Vosí Hnízdo 20.01.2016 18:42, Reagovat

Nevím jak ty, ale já v KLDR nebyl a z toho, co píše ďáďovi Barakovi poplatný režim si názor rozhodně neudělám. Nicméně v KLDR není ani nikdy nebyl pravý socialismus, spíš tam funguje jakási forma feudalismu, ať už má své klišé pod jakýmkoli názvem. Nedávno se mi povedlo poslechnout si kapelu z KLDR a rozhodně nehrají špatně. Kam se to hrabe na naše suuuuperstááááry a jiné rádoby ceeeelebrity. Přikládám odkazy: https://www.youtube.com/watch?v=wxCOoc7wBnY ,, https://www.youtube.com/watch?v=RrZkd4k_QPQ . Ono špinit a pomlouvat umí každý a nejlíp, když prdlajs ví. Asi tak!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.