Po létech blahobytu čekají Plzeňskou teplárenskou hubené roky, na vině jsou klesající ceny silové energie a drahé emisní povolenky

Po létech blahobytu čekají Plzeňskou teplárenskou hubené roky, na vině jsou klesající ceny silové energie a drahé emisní povolenky | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan KůrkaJan Kůrka

olympijský vítěz ve střelbě, stálý člen Českého olympijského výboru, předseda sportovní sekce Nadace

Více

Stanislav PolčákStanislav Polčák

Europoslanec

Více

Rudolf StáhlichRudolf Stáhlich

Starosta Drahoňův Újezd

Více

Po létech blahobytu čekají Plzeňskou teplárenskou hubené roky, na vině jsou klesající ceny silové energie a drahé emisní povolenky

Plzeň, 12.01.2016, aktualizováno 13:51 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Doby, kdy městská společnost Plzeňská teplárenská vydělávala Plzni ročně i 800 milionů korun jsou nenávratně pryč. Mohou za to na jedné straně neustále klesající ceny silové elektřiny na trhu a na straně druhé naopak stále dražší emisní povolenky, které snižují zisk společnosti. Na vině jsou také teplejší zimy i lépe zaizolované domy, díky kterým domácnosti méně protopí. Zatímco ještě loni byl hrubý zisk teplárny 310 milionů korun, letos očekává firma zisk 161 milionů, informoval generální ředitel a předseda představenstva Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

I přes hubená léta zachoval i pro letošní rok největší distributor tepla v kraji loňskou cenu za teplo, která je 512 Kč/GJ včetně DPH a patří k nejnižším v ČR. „Uvažovalo se o zvýšení ceny tepla o jedno procento, ale to by nám přineslo asi deset milionů korun, což nás nevytrhne,“ uvedl Tomáš Drápela. Teplárenská společnost hodlá se svými cenami i nadále zůstat levnější než plynové kotelny, kde se ceny za teplo pohybují přes 630 Kč/GJ.

Ze zisku za loňský rok si teplárenská společnost ponechá pro letošek 70 milionů korun jako rezervu pro novou spalovnu komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně, která by měla začít pracovat v létě. „Doporučil nám to auditor, abychom předešli nepředvídatelným potížím, které by mohly se stavbou nastat,“ vysvětlil Drápela. Po žalobě ekologických aktivistů zrušil loni v říjnu soud v Plzni stavební povolení na dokončenou spalovnu a investor čeká na jeho opětovné vydání.

Zisky Plzeňské teplárenské tlačí směrem dolu dlouhodobě klesající ceny za elektřinu a nelze počítat s tím, že by se situace v příštích létech zlepšila. „Cena elektřiny na lipské burze je příští rok 25 eur za megawatthodinu, letošní je 29 eur a loni činila 33 eur. Ještě v roce 2012 se prodávala za 53 eur/MWh,“ konstatoval Drápela, podle něhož je nyní evropský trh energeticky přesycený a elektřiny je hodně. Podporují se navíc jen obnovitelné zdroje a klasická energetika nemá zelenou. Plzeňská teplárenská musí nakupovat povolenky na vypouštění oxidu uhličitého za stále vyšší ceny a ve větším objemu. „Za poslední rok nám zdražily téměř o 100 procent na současných osm eur za tunu,“ řekl Drápela. Minulý rok za ně teplárenská firma zaplatila 80 milionů korun.

Zatímco loni investovala Plzeňská teplárenská téměř miliardu korun, z toho tři čtvrtiny na dokončení spalovny a horkovodu, letos plánuje investice jen ve výši 200 až 250 milionů korun. Peníze půjdou do obnovy technologie.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 14.01.2016 19:54, Reagovat

Tak to mám skoro strach, že pan vrchní sponzor těchto stránek a celé regionální televize zchudne. To by chtělo zveřejnit číslo účtu a posílejte ovce milodary. Nebo už v těchto chvílích šrotuje myslivnu, kde jinde nakrást, když už mu trafika tolik neponese. Být po mém, tak se maximálně naparuje ve vězeňské samosprávě v šedém mundůru s černými pruhy. Asi tak!!

Jan 20.01.2016 09:42, Reagovat

Vosáku, když se ti tady nelíbí a pořád se žereš závistí a bídou, že musíš jezdit pro žrádlo do Bavorska, odjeď so severní Koreje, tam by Ti bylo dobře mezi poblblým národem, kde nikdo nemá nic, akorát hlad a vymyté mozky jako Vy.

Vosí Hnízdo 20.01.2016 18:42, Reagovat

Nevím jak ty, ale já v KLDR nebyl a z toho, co píše ďáďovi Barakovi poplatný režim si názor rozhodně neudělám. Nicméně v KLDR není ani nikdy nebyl pravý socialismus, spíš tam funguje jakási forma feudalismu, ať už má své klišé pod jakýmkoli názvem. Nedávno se mi povedlo poslechnout si kapelu z KLDR a rozhodně nehrají špatně. Kam se to hrabe na naše suuuuperstááááry a jiné rádoby ceeeelebrity. Přikládám odkazy: https://www.youtube.com/watch?v=wxCOoc7wBnY ,, https://www.youtube.com/watch?v=RrZkd4k_QPQ . Ono špinit a pomlouvat umí každý a nejlíp, když prdlajs ví. Asi tak!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.