Stavba spalovny komunálního odpadu v Chotíkově je již stavebně dokončena, uvnitř oživují programátoři složité technologie

Stavba spalovny komunálního odpadu v Chotíkově je již stavebně dokončena, uvnitř oživují programátoři složité technologie | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miloš NovýMiloš Nový

Emeritní děkan FEK-ZČU

Více

Pavel KroupaPavel Kroupa

historik a kulturní aktivista, předseda krajské organizace SZ, zastupitel města Nepomuk

Více

František HrubešFrantišek Hrubeš

Zastupitel PK

Více

Stavba spalovny komunálního odpadu v Chotíkově je již stavebně dokončena, uvnitř oživují programátoři složité technologie

Plzeň, 11.01.2016, aktualizováno 16:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

I přes nepochopitelnou ztrátu pravomocného stavebního povolení, o které loni na podzim rozhodl soudce plzeňského krajského soudu, je těsně před dokončením spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně. Tu buduje městská společnost Plzeňská teplárenská. Její generální ředitel Tomáš Drápela i vzhledem k aktuální situaci věří tomu, že se podaří zařízení za dvě miliardy budované na zelené louce uvést do provozu ještě letos. Už dnes je jasné, že se investor stavby bude soudit se státem o náhradu škody způsobené tím, že spalovna nebude spuštěna v původně plánovaném termínu. Na vině je špatná legislativa a stát by to mohlo přijít odhadem až na 150 milionů korun.

Spalovna komunálního odpadu je již stavebně dokončena, uvnitř oživují programátoři složité technologie | Autor: Richard BenešSpalovna komunálního odpadu je již stavebně dokončena, uvnitř oživují programátoři složité technologie | Autor: Richard Beneš

„Ve spalovně v současné době pracuje desítka programátorů, kteří se snaží uvést to zařízení do provozu, už se nic nestaví, všechno je postavené. Na konci ledna plánujeme, že v celém zařízení provedeme „profuky,“ aby se dostaly ven veškeré nečistoty. Teprve potom můžeme stavbu převzít a napustit chemikáliemi. Nebudeme-li mít v té době všechny potřebné dokumenty ke zprovoznění spalovny, dojde skutečně k její fyzické konzervaci. To znamená, že tam nebude ani noha, bude tam jen vrátný. Budeme čekat, až dostaneme razítka. My bychom byli schopni zahájit plný provoz již k 1. dubnu, pokud bychom ovšem měli všechna razítka a potřebná povolení,“ uvedl Tomáš Drápela, ředitel společnosti Plzeňská teplárenská.

Šéf teplárenské společnosti přirovnal současnou situaci s tomu, jako když někomu před domem stojí vyfešákovaný nový auťák, ke kterému má majitel klíčky, může ho nastartovat, můžete s ním jezdit, ale nemá k němu techničák. Soud pro spalovnu loni v říjnu zrušil stavební povolení vydané úřadem Středočeského kraje a věc mu vrátil k projednání. Středočeši rozhodují o plzeňské spalovně kvůli úspěšné žalobě ekologů na podjatost plzeňského krajského úřadu.

„Jsme zvědavi na to, jak se Středočeši v této záležitosti pochlapí. V dubnu 2015 začal platit novelizovaný zákon o EIA (o vlivech stavby na životní prostředí) a krajský soud míní, že je projekt plzeňské spalovny potřeba podle něj posoudit. Nevíme, zda vůbec metodika posuzování v Česku je, ale to není naše starost. My jsme investorem a čekáme, až stavební povolení opět nabude právní moci,“ řekl Drápela, pole jehož slov se jedná o první takový velký případ v ČR.

„V případě kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu se odvoláváme na to, že se neustále mění předpisy. Nyní vznikl nový předpis, který ovšem neříká, že spalovny mají mít nějaké přísnější limity. Proces je jiný než byl dříve. Ale v tom novém zákonu o EIA není nic o tom, že se zpřísní limity nebo technické věci, které by z té stavby udělaly něco, co je zastaralé. Je to prostě procesně uděláno jinak. My si myslíme, že když se podle něčeho začalo stavět, kdy jsme dostali všechny pravomocné stavební povolení, razítka a rozhodnutí podle tehdy platných zákonů, tak na základě toho by se ta původní věc měnit neměla,“ vysvětlil Tomáš Drápela.

Vedení teplárenské společnosti se už nyní chystá na právní bitvu o náhradách způsobené škody, jejíž vyčíslení závisí i na tom, kdy se zařízení uvede do provozu. Proto se vybírá kvalitní konzultanta, který Plzeňské teplárenské spočítá náklady, způsobené přerušením stavby spalovny. Výsledný výpočet se stane předmětem soudních pří, které Plzeňská teplárenská povede se státem.

„Pokud by bylo zařízení uvedeno do provozu v tomto roce, tak bychom se mohli vejít do 100 – 150 milionů, ale je to jen můj soukromý odhad. Čekáme na razítka, věříme, že je dostaneme zpátky a spalovnu uvedeme do provozu,“ dodal Drápela. V okolí spalovny jsou už nyní dokončeny i parkové úpravy včetně vysazených stromků, hotové jsou i všechny komunikace v jejím areálu.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.