Vladislav Vilímec: Kvůli novým pravidlům financování přijde mnoho obcí v Plzeňském kraji o peníze

Vladislav Vilímec: Kvůli novým pravidlům financování přijde mnoho obcí v Plzeňském kraji o peníze | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Bianca JuhováBianca Juhová

důchodkyně, účetní, daňová poradkyně

Více

Václav ChroustVáclav Chroust

místostarosta Klatov

Více

Václav PerglVáclav Pergl

Starosta Kolovče

Více

Vladislav Vilímec: Kvůli novým pravidlům financování přijde mnoho obcí v Plzeňském kraji o peníze

Plzeň, Praha, 11.01.2016, aktualizováno 09:55 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Krátce před vánoci schválila poslanecká sněmovna novelu zákona o rozpočtovém určení daní podporovanou ministrem Andrejem Babišem. Ta mění financování obcí a mimo jiné jim bere třicetiprocentní podíl na výnosech daně z příjmů fyzických osob. Podle poslance ODS a místostarosty Kdyně Vladislava Vilímce je nyní jasné, že toto opatření dopadne tvrdě na mnoho obcí v Plzeňském kraji.

 

„Nová pravidla financování dopadnou na některé obce velmi tvrdě. V Plzeňském kraji je v současnosti 501 měst a obcí a na nových pravidlech prodělá 52 z nich. U ostatních se toho mnoho k lepšímu nezmění. Konkrétně třeba obec Hradiště v domažlickém okrese přijde o 23 procent svých příjmů,“ dává příklad dopadů nové legislativy Vladislav Vilímec. Upozorňuje ale, že vůbec nejvíce budou tratit menší obce na Šumavě. „Jsem zvědavý, jak například ministr životního prostředí bude s prominutím takovou hloupost starostům těchto obcí vysvětlovat. Jak chce získat jejich souhlas s dalšími chystanými omezeními v Národním parku Šumava, když jim na druhé straně i svým neuváženým hlasováním bere současné příjmy?“ ptal se Vilímec. 

Vladislav Vilímec také zdůrazňuje, že navzdory snaze ministra financí Babiše vydávat nová opatření za příznivá pro obce, se jedná o nepovedený krok, který neměl podporu zástupců obcí. Odmítli ho jak Sdružení místních samospráv, tak i Svaz měst a obcí. „Navíc se ukazuje, že zákon byl přijat na základě pochybných argumentů. Ministr Babiš a senátor Radko Martínek z ČSSD, faktický tvůrce finální podoby novely, přesvědčovali veřejnost, že obce třicetiprocentní podíl na vybraných daních od fyzických osob nepotřebují, protože ten stejně v posledních letech klesá. Jenže aktuální čísla hospodaření státu za uplynulý rok ukázaly, že tyto příjmy naopak vzrostly a to o celých 100 procent,“ konstatoval Vilímec.

Vláda by se proto měla k zákonu o rozpočtovém určení daní vrátit. „Do zákona by se měla vrátit motivace obcí vytvářet příznivé podnikatelské prostředí a zvyšovat daňové výnosy ve prospěch obecní kasy a tedy ve prospěch svých obyvatel. Skončit by měly neustálé pokusy o centralizované glajchšaltování daňových výnosů, které samosprávu vrací před rok 1989. Kroky ministra financí zatím bohužel obce pouze poškodily a žádnou pozitivní motivaci nepřinesly. Jejich dopady pocítí v Plzeňském kraji mnoho obcí,“ dodal Vilímec.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.