Svobodní podpořili další akci proti úložišti jaderného odpadu na Horažďovicku

Svobodní podpořili další akci proti úložišti jaderného odpadu na Horažďovicku | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Svobodní podpořili další akci proti úložišti jaderného odpadu na Horažďovicku

09.01.2016, aktualizováno 21:08 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Po loňské červencové účasti krajské předsedkyně Lenky Brčkové a řezníka Pavla Havlíčka z Klatov na akci Na kole a pěšky proti úložišti jaderného odpadu v Maňovicích nedaleko Pačejova, absolvoval v sobotu 9. ledna člen krajského předsednictva Václav Dušek pěší pochod K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví v okolí obce Chanovice.

\"Vyrostl jsem v těsné blízkosti této lokality a plně podporuji obyvatele této krásné oblasti v Pošumaví v jejich boji proti úložišti jaderného odpadu. Často slýchávám, že ti lidé nemají rozum, protože jaderný odpad se někam umístit musí, ale chtěl bych vidět reakci každého, kdyby měl mít jaderný odpad pod zahradou. Mluvení je snadné, dokud se to někoho přímo netýká. Ono se to zatím netýká ani současných obyvatel této oblasti, protože úložiště případně bude nejdříve v roce 2065, o to více si však vážím, jak intenzivně a dlouhodobě bojují za budoucnost místa, kde prožili svůj život,\" uvedl krajský místopředseda Svobodných.

Záchrana života v Pošumaví
Svobodní na rozdíl od jiných subjektů či sdružení, ať už politických nebo jiných, nemají problém s jadernou energií. Pro Svobodné je však soukromí a vlastnictví jedním ze základních pilířů svobodné společnosti. Vlastnické právo je právem absolutním. Chanovický pochod nese motto \"K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví\". Místní lidé se oprávněně obávají, že by tento zásah do soukromí spěl k vylidnění této, nejen přírodou, nádherné oblasti.

Úplatek od státu
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zaslala v závěru minulého roku obcím v Plzeňském kraji, na jejichž území se uvažuje o vybudování úložiště jaderného odpadu, částku přes 13,5 milionu korun. Stejné peníze mají obce pobírat každý další rok. Zatímco na severu Plzeňska finance vítají, na Horažďovicku se je chystají vrátit a považují za úplatek ze strany státu, který je má motivovat k poslušnosti.

V Evropě zatím nikde
Možná, že by se lidé jaderného odpadu báli méně, kdyby už takové úložiště někde v Evropě či ve světě fungovalo, ale ono to tak není. V přípravách na jejich vybudování zatím nejdále pokročily severské země: Finsko (má být hotovo do roku 2020), pak Švédsko (2023), následovat je má Francie (2025).

EU nařídila: Jaderný odpad musí pod zem
Nyní se použité palivo dočasně ukládá ve stíněných ocelových kontejnerech na 40-50 let do skladů, do vodních bazénů u jaderných reaktorů nebo mimo ně. Zatímco se některé světové společnosti zabývaly možnostmi, jak jaderný odpad recyklovat tak, aby se v elektrárnách mohl znovu použít, podle Evropskou unií přijatých pravidel musí členské státy vybudovat podzemní úložiště, a to v žulové či jílovité hornině.

Autor: Svobodní

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.