ÚOHS uložil lochotínské radnici pokutu 150 tisíc korun za rozdělení zakázky na údržbu zeleně a odklízení sněhu

ÚOHS uložil lochotínské radnici pokutu 150 tisíc korun za rozdělení zakázky na údržbu zeleně a odklízení sněhu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel ŠidloKarel Šidlo

Poslanec PČR, zastupitel Plzeňského kraje

Více

Aleš JanoušekAleš Janoušek

ředitel Gymnázia Luďka Pika v Plzni

Více

Naděžda ChládkováNaděžda Chládková

Učitelka

Více

ÚOHS uložil lochotínské radnici pokutu 150 tisíc korun za rozdělení zakázky na údržbu zeleně a odklízení sněhu

Plzeň, 05.01.2016, aktualizováno 07.01.2016 10:16 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Pokutu ve výši 150 tisíc korun zaplatí lochotínská radnice na základě pravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten udělil pokutu za to, že v minulých létech rozdělil zakázky na údržbu zeleně a zimní údržbu silnic na zakázky malého rozsahu a ovlivnil tím výběr nejvhodnějšího dodavatele. Starosta prvního plzeňského obvodu Miroslav Brabec (ČSSD) je stále přesvědčen, že obvod se chyby nedopustil. Zastupitelstvo obvodu již rozhodlo o zaplacení pokuty, což doporučili i právníci.

Městský obvod se podle (ÚOHS) provinil tím, že rozdělil pět velkých zakázek vždy na několik menších. Jednalo se o údržbu městské zeleně v letech 2010 až 2012, 2011 až 2013 a 2012 až 2014. Dále to byla zimní údržba komunikací v letech 2010 až 2012 a 2012 až 2013.

Podle zákona o veřejných zakázkách byl maximální limit pro veřejné zakázky v části období jeden milion korun, v části období dva miliony. Zakázky malého rozsahu nepodléhají tak přísným pravidlům jako jiné druhy zadávacího řízení, případně je lze zadat mimo rámec zákona. Obvod poslal poptávku vždy několika firmám, minimálně třem. U některých stanovil cenový rozsah, u některých zakázek cenu ani neuvedl. Smlouvu obvod uzavíral s rozvazovací podmínkou pro případ, že by plnění dosáhlo dvou milionů korun.

„Domníváme se, že jsme nepochybili v rámci zákona, na druhé straně pokuta byla vyměřena na spodní hranici. Soutěž na údržbu zeleně se dělala v době, kdy se chystala změna zákona,\\\" řekl starosta Brabec. Podle něj obvod řešil, jak najít firmu, která se postará o údržbu zhruba 120 hektarů travních porostů, které navíc nejsou souvislé, ale rozkouskované kolem chodníků, v parcích a kolem domů. „Báli jsme se, že na zakázku jako celek se nikdo nepřihlásí. Teď se to soutěží jako celek, ale dělá se to na etapy,“ vysvětlil starosta, který postup radnice obhajoval i tím, že se postupovalo podle zákona. Navíc se prý šetřily veřejné peníze a větší prostor dostaly firmy, které by jinak obtížně splňovaly kvalifikační předpoklady. Obvod nyní koupil techniku a na části plochy pečuje o zeleň vlastními silami.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.