K zápisům do prvních tříd by se v Plzni mělo dostavit 2400 dětí, celková kapacita škol poptávku pokryje

K zápisům do prvních tříd by se v Plzni mělo dostavit 2400 dětí, celková kapacita škol poptávku pokryje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Kateřina HoletováKateřina Holetová

Účetní

Více

Jaroslav RehákJaroslav Rehák

Zastupitel PK, zastupitel MZ Klatovy – člen kontrolního výboru, člen dozorčí rady Správy nemovitostí

Více

Vít ProcházkaVít Procházka

Student ZČU v Plzni

Více

K zápisům do prvních tříd by se v Plzni mělo dostavit 2400 dětí, celková kapacita škol poptávku pokryje

Plzeň, 06.01.2016, aktualizováno 15:12 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Už v pátek 15. ledna 2016 odstartují zápisy do prvních tříd základních škol v Plzni a budou se konat podle jednotlivých termínů stanovených základními školami až do pondělí 15. února 2016. Přestože do plzeňských škol nastupují už druhým rokem silné populační ročníky, celková kapacita škol poptávku pokryje, k dispozici je 2780 volných míst. Město předpokládá, že k zápisům se dostaví kolem 2400 dětí, což je obdobný počet jako loni. Po vyhodnocení odkladů by mohly školy přijmout kolem 1900 nových školáků.

„Počet žáků se nám už delší dobu zvyšuje. Výraznější přesun silných ročníků dětí ze školek do prvních tříd pak registrujeme od roku 2013, tento trend by měl vytrvat ještě zhruba dva až tři následující roky. Jasně to ukazují počty prvňáčků i prvních tříd. Zatímco ve školním roce 2011/2012 jsme měli 71 běžných prvních tříd a v nich 1519 žáků, předloni a loni už to bylo 80 tříd s téměř 1850 dětmi,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD).

Zápisy uskuteční na 26 základních školách, které zřizuje město Plzeň, termíny si stanovily školy samy. „Více než třetina jich zavedla elektronický registrační systém, který zabrání tvoření front při zápisech, konkrétně jde například o 1., 20., 21., 25. a 31. základní školu, ale i další,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství Eva Herinková (ČSSD). Například v roce 2013 stáli rodiče ve frontě na zápis před 25. ZŠ Slovany od páté hodiny ranní, i když zápisy začínaly až ve 13.00 hodin. Podobná situace byla i na několika dalších nejvíce žádaných školách Tehdy ale ještě školy nepoužívaly zmíněný elektronický registrační systém.

Rodiče mohou pro své dítě dle školského zákona zvolit libovolnou školu, přednostní právo na přijetí mají ale ve spádových školách, kde je rozhodující místo trvalého pobytu dítěte. K zápisům se musí dostavit děti, které do 31. srpna 2016 dovrší věku šesti let. Přehled termínů zápisů je k dispozici na www.plzenskeskoly.cz i na webových stránkách jednotlivých škol.

„Pokud není dítě tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé, může rodič požádat do 31. května 2016 o odklad školní docházky. Tuto žádost musí doložit doporučující posouzení školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Přesto je ale rodič povinný se s dítětem k zápisu dostavit a tento záměr projednat s ředitelem školy,“ zdůraznila vedoucí školského odboru magistrátu Dagmar Škubalová. V Plzni se počet žádostí o odklad pohybuje v rozmezí 12 až 14 procent z celkového počtu zapisovaných dětí.

Kapacita základních škol v Plzni je dostatečná. „Máme 16 172 míst, přičemž k 1. září 2015 navštěvovalo školy 13 392 žáků, volných je tudíž 2780 míst,“ doplnila Dagmar Škubalová. Vůbec největší základní školou v Plzni je 15. ZŠ ve Skvrňanech s počtem žáků 1080, naopak nejmenší je základka v Plzni – Božkově pro přibližně stovku dětí.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.