Služba Senior Expres se v Plzni osvědčila a láme rekordy, město koupilo třetí vůz

Služba Senior Expres se v Plzni osvědčila a láme rekordy, město koupilo třetí vůz | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ivan RollingerIvan Rollinger

Více

Milada EmmerováMilada Emmerová

Senátorka PČR

Více

Bohumila MatouškováBohumila Matoušková

podnikatelka, vychovatelka

Více

Služba Senior Expres se v Plzni osvědčila a láme rekordy, město koupilo třetí vůz

Plzeň, 05.01.2016, aktualizováno 11:12 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Doslova rekordy láme zájem o službu Senior Expres, která v Plzni představuje unikátní systém dopravy pro seniory a zdravotně postižené. Magistrát se proto rozhodl, že koupí v pořadí již třetí vozidlo. Díky tomu uspokojí větší množství zákazníků, odhadem jich bude víc o několik tisíc ročně. Měsíčně službu využívá na 600 Plzeňanů starších 70 let. Jen za prvních 18 měsíců jejího provozu obsloužila dvě vozidla přibližně 8200 klientů, najela s nimi přes 86 tisíc kilometrů. Projekt západočeské metropole už inspiroval i další radnice v České republice.

Nejnovější posila služby Senior Expres již vyrazila do terénu | Autor: Plzeň.euNejnovější posila služby Senior Expres již vyrazila do terénu | Autor: Plzeň.eu

„Senior Expres, nabízející plzeňským seniorům flexibilní řešení v podobě dopravy na zavolání, se osvědčil. Zájem byl tak velký, že jsme každý měsíc museli z kapacitních důvodů odmítnout v průměru až 150 požadavků. Na to nyní reagujeme nákupem třetího vozu. Nadále platí, že Plzeňané ve věku 70 let a více se díky této službě dostanou kamkoliv po městě za 30 korun, při jízdě mimo město pak zaplatí 11 korun za kilometr,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). Nový vůz poprvé vyjel do terénu v pondělí 4. ledna. Součástí služby je nonstop dispečink pro objednání přepravy zákazníka na čísle 601381381.

Náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková (ČSSD) je přesvědčena o tom, že se díky službě města stávají senioři soběstačnější. „Sami senioři si službu nemohou vynachválit, řada z nich ji využívá opakovaně, mnozí pak pravidelně. Evidujeme například Plzeňanku, která v roce 2015 jela ‚expresem‘ víc než třicetkrát. Velmi pozitivní reakce zákazníků pak máme i na řidiče obou vozidel Senior Expres, lidé chválí jejich vstřícnost a ochotu,“ konstatovala náměstkyně Herinková.

Vznik služby inicioval Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně. V dubnu 2014 začínala s jedním vozidlem. „V rámci republiky jsme byli prvním velkým městem, které se rozhodlo provozovat tuto službu prostřednictvím vlastních útvarů. Původní úvaha byla, aby Senior Expres mohli využívat občané města starší 65 let. Ale v momentě, kdy počet seniorů ve městě atakuje hranici 34 tisíc a k dispozici byl v dubnu 2014 pouze jeden vůz, byla věková hranice 70 let nezbytným parametrem. Od tohoto věku mají v Plzni senioři zdarma i hromadnou dopravu,“ přiblížila Alena Hynková, vedoucí sociálního odboru. Služba vystřídala neefektivní, minimálně využívanou autobusovou linku Z 72, smluvně ji zajišťují Plzeňské městské dopravní podniky.

Plzeňané mají k dispozici vozidla VW Caddy. Jedno je v provozu od 6 hodin ráno do 22 hodin večer, druhé a nově i třetí jezdí v pracovní dny od 7 do 15 hodin. Projekt západočeské metropole už zaujal i další města v České republice. „Náš model Senior Expres kompletně převzalo v závěru roku 2015 město Brno. Za inspirací a pro zkušenosti za námi ale dorazili i zástupci města Sokolov, Karlovy Vary, informace mířily i do Liberce. Ve všech těchto městech se tato služba, pod stejným nebo velmi podobným označením, právě rozjíždí,“ doplnila Eva Herinková.

Kromě služby Senior Expres pořídilo město v roce 2014 i dva plošinou vybavené vícemístné vozy Renault Master, sloužící pro svoz zdravotně handicapovaných dětí do a z plzeňských škol. Stejně tak město zajišťuje pravidelnou kyvadlovou dopravu osob se zdravotním postižením a trvalým pobytem na území Plzně do Centra pobytových a terénních služeb Zbůch.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.