Bývalý vojenský prostor Brdy se konečně otevřel turistům, na území vznikla CHKO Brdy

Bývalý vojenský prostor Brdy se konečně otevřel turistům, na území vznikla CHKO Brdy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Alexandra NágrováAlexandra Nágrová

Zastupitelka PK, starostka obce Hvozd

Více

Eva UldrychováEva Uldrychová

Finanční referentka

Více

Aleš JanoušekAleš Janoušek

ředitel Gymnázia Luďka Pika v Plzni

Více

Bývalý vojenský prostor Brdy se konečně otevřel turistům, na území vznikla CHKO Brdy

Plzeň, 03.01.2016, aktualizováno 02.02.2016 15:28 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Bývalý vojenský újezd Brdy se s příchodem Nového roku otevřel veřejnosti a na velké části jeho území vznikla Chráněná krajinná oblast Brdy. Členové Klubu českých turistů začnou značit první turistické trasy, až doposud totiž, vzhledem k tomu, že v Brdech úřadovala armáda, chybělo jakékoliv turistické značení. I nyní by měli být turisté při svých výpravách do Brd opatrní, držet by se měli především hlavních cest. Nedoporučuje se jim chodit volně lesem mimo lesní cesty. V oblasti měla armáda několik dopadových ploch a vyskytuje se tam nebezpečná munice.

Padrťské rybníky se stávají nejčastějším cílem turistů v nově zpřístupněné části Brd, kde dlouhá léta úřadovala jen armáda | Autor: Richard BenešPadrťské rybníky se stávají nejčastějším cílem turistů v nově zpřístupněné části Brd, kde dlouhá léta úřadovala jen armáda | Autor: Richard Beneš

Návštěvníky, kteří míří objevovat krásy Brd, vyzývá k opatrnosti také předseda rady značení Klubu českých turistů Karel Markvart. Podle jeho slov nemají nyní dostupné turistické mapy zcela přesně zakreslenou síť cest. „Nejhorší je, že jsou tam docela velká území, kde není ještě signál mobilních operátorů,“ upozornil Markvart. Turistům mířícím do Brd by proto doporučil, aby se drželi vozových zpevněných cest a raději nechodili volně lesem. Cesty se začnou koncem zřejmě koncem března značit v lokalitách, kde skončila pyrotechnická očista, což se zatím netýká centrální části Brd.

Ve Spáleném Poříčí se 5. ledna sejdou starostové a zástupci CHKO a klubu turistů, aby jednali o tom, které trasy se začnou značit jako první. Podle Markvarta by mělo jít třeba o cestu k Padrťským rybníkům, do letní sezony by se mohla vyznačit i trasa po brdském hřebeni. Práce mají skončit v roce 2017 podle toho, jak rychle bude postupovat čistění prostoru od munice. Termín mají vojáci do konce příštího roku.

Pěším a cykloturistům se zatím otevřelo 20 až 30 procent území bývalého armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřené, až skončí povrchový pyrotechnický průzkum. Nepřístupné bude trvale posádkové cvičiště v trojúhelníku Jince - Zaječov - Obecnice na ploše kolem 50 kilometrů čtverečních. Rozloha celé CHKO je 345 kilometrů čtverečních, z toho 260 kilometrů zabíral zrušený vojenský újezd.

Vznik nové CHKO se dotýká katastrálních území 34 obcí v Plzeňském a Středočeském kraji. Celá svým územím do ní spadá pouze obec Míšov, v několika případech zasahují do oblasti svým zastavěným územím obce Nové Mitrovice a Čížkov. Další obce se nacházejí po obvodu mimo území navrhované CHKO, přičemž do ní zasahují pouze jejich katastry. Armáda zabrala část Brd pro své vojenské účely již v roce 1926.

Péči o přírodu v Brdech ode nyní zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, konkrétně její středočeské pracoviště. To pečuje i o přírodu v CHKO Blaník, Český kras a Křivoklátsko a má celkem 43 zaměstnanců. Své nové kanceláře nyní zřídila agentura v Příbrami, Jincích a ve Spáleném Poříčí.

Na celém území CHKO Brdy platí zákaz vjezdu motorových vozidel, výjimku mohou udělit Vojenské lesy a statky ČR. Režim na vodních nádržích a dalších vodních zdrojích zůstává nezměněn, platí tedy nadále zákaz vstupu do prvního stupně ochranného pásma vodních zdrojů.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.