Minimální mzdu určuje trh, nikoliv vláda

Minimální mzdu určuje trh, nikoliv vláda | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Minimální mzdu určuje trh, nikoliv vláda

30.12.2015, aktualizováno 04.01.2016 14:39 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ministerský předseda Bohuslav Sobotka tento týden s radostí oznamoval, že si za rok představuje minimální mzdu alespoň 11 000 korun(1)Ano je to krásná představa, ale výše minimální mzdy se vykrystalizuje sama i bez Sobotky, resp. jeho přání.

Jaký je hlavní efekt zvýšení minimální mzdy? Někdo se možná zaraduje v představě, že jeho příjem bude činit o pár stovek více a dovedu si představit, jak velký význam to může mít. Jenže vyšší pravděpodobnost je taková, že zaměstnavatel nebude mít prostředky na státem nucené zvýšení mzdy a zbudou tak dvě řešení. Buď zkrácení úvazku nebo ještě horší realita v podobě ukončení poměru.

Nedávno jsem byl účastníkem diskuze, ve které zaznělo, že by stát měl stanovovat minimální mzdu pro každou jednotlivou pozici. Například pokladní v marketu by tak měla brát minimálně dvacet tisíc korun, protože má obrovskou zodpovědnost za peníze. Ano zodpovědnost určitě má, ale jen o té to není. Vždy je na místě si uvědomit, jaké jsou na tu práci nároky. Jsem přesvědčený o tom, že kdyby pokladních či prodavačů/prodavaček byl nedostatek, pak by logicky a přirozeně jejich mzda stoupala. Pokud však o tuto práci není nouze, mzda pak nemůže dosahovat ani hodnoty průměrné mzdy.

Před dvěma dny vyšla v médiích informace, že průměrná mzda v úspěšné společnosti Student Agency Radima Jančury není ani dvacet tisíc korun(2). Není to překvapivé, je to jen další ukázka toho, že každý zaměstnavatel zaplatí tolik, kolik má daná pozice cenu na trhu, aniž by mu to musel někdo diktovat. Každý zaměstnanec má pak ve svém zájmu možnost se ucházet o jiné, lépe placené, místo.

Jsou však lidé, kteří mají příjem několikanásobně vyšší. Překvapením může být, že k tomu nepotřebují vysokou školu, dokonce v některých případech ani maturitu. Ale lézt třeba po výškách mezi vysokým napětím však každý nechce, ani neumí. Proto tito lidé logicky berou třeba několikanásobně vyšší odměnu, než zmíněná pokladní v marketu. A jsem názoru, že je to tak zasloužené.

Maximální ani minimální mzdu zkrátka není možné uměle nastavovat. Trh si ji nastaví vždy sám, navzdory přáním a slibům politiků.

Autor je krajským místopředsedou Strany svobodných občanů


(1) http://zpravy.idnes.cz/sobotka-minimalni-mzdu-zvysime-na-11-tisic-pomahat-budeme-v-turecku-1d0-/domaci.aspx?c=A151228_131341_domaci_kop
(2) http://ekonomika.idnes.cz/rekordni-vysledky-student-agency-dl7-/eko-doprava.aspx?c=A151228_164241_eko-doprava_suj

Autor: Václav Dušek

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

Doporučujeme také


Diskuse (7 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Petr 31.05.2016 21:29, Reagovat

Souhlasím s tím, že minimální mzdu si určuje trh. Podívejte se na naše sousedy v Německu, minimální mzda cca 40 000 Kč http://www.pracomat.cz/poradna/pro-pracujici/332-minimalni-mzda-v-nemecku.html . Jasně, mají větší životní náklady ale tak o polovinu, takže jejich reálná minimální mzda je 2x taková co u nás. A stejně je u nich spousta lidí dobrovolně nezaměstnaných. Ani vysoká minimální mzda nezaručí to, že budou lidé pracovat.

Vosí Hnízdo 16.01.2016 04:57, Reagovat

Většina lidí nechce jezdit v S klasse Mercedesu ani nepotřebuje honosnou vilu, jachtu a vrtulník. Stačí, když utáhnou nájem v paneláku, dopřejí si vůz nižší střední třídy a nebudou muset počítat každou korunu. Ruku na srdce! Dovolí jim to české mzdy? A to zde máme vyšší produktivitu práce než v Německu a lidé v práci tráví daleko více času než u našich sousedů. Takže ty vykořisťovatelské žvásty bych si nechal!

Vosí Hnízdo 16.01.2016 04:52, Reagovat

Mzda by měla odrážet uspokojení průměrného životního regionálního standardu jednotlivce s ohledem na produktivitu a zisk firmy. Je li firma před krachem a její majitel živoří, tam asi velká mzda nebude, ale pak je otázka, zda taková firma má právo na existenci. Je li ale firma bohatá, prosperující, její majitel či korporace má nepřeberné zisky a topí se v luxusu a zaměstnanci jsou na minimální mzdě či jí blízké gáži, pak něco není v pořádku. Nikde ve vyspělé Evropě není obvyklé, že na to, abych si důstojně vydělal musím vykonávat nebezpečnou náročnou práci či měl několik vysokých škol. Tam takové práce jsou placeny velmi nadstandardně. Práce průměrné jsou odměňovány tak, že si lidé vydělají důstojné peníze za 8 hodin denní práce 5 dní v týdnu v jedné práci. Lidi se v této zemi bohužel nechali zotročit a ponížit a s tím je třeba něco dělat. Asi tak!!

Vosí Hnízdo 14.01.2016 20:35, Reagovat

Kdybychom měli čekat, co lidu ucmrndne, kapitalistická trh, to bychom se také mohli dočkat, že na chudáčka vykořisťovatele ještě budeme doplácet. Jestli vykořisťovatel nemá 11000Kč (i tak velice bídná almužna), tak ať to zabalí a dělá sám na sebe a nevykořisťuje lidi. Podívejte se na majetky současných vykořisťovatelů a kolik platí svým poddaným a ještě je dřou z kůže a ždímou. A když je vyždímou, vyhodí je na dlažbu!! Jak dlouho si toto necháme líbit? Volby se blíží. Chce to radikální sílu, která naučí vykořisťovatele slušnému chování a jestli se jim to nebude líbit, nasazení nucené správy na jejich nakořistěné výrobní prostředky a spravedlivé přerozdělování. Jde to ve vyspělé západní Evropě, v Německu, proč by to nešlo tady.

To je ale blábol :) 07.01.2016 20:29, Reagovat

Mzdu jistě určuje trh práce, to ano. Ale minimální mzdu musí určit stát a to tak, aby byla vyšší než sociální dávky, jinak nízkopříjmovým lidem nebude stát za to chodit do práce, když si vydělají míň než kolik musí tak jako tak dostat jako dávku na přežití (a nechat umírat lidi si dnes zatím nedovolí ani kapitalista, když je demokracie a potřebuje hlasy do voleb). Sobotku nemusím a nevolím, ale tohle udělat prostě musí a je to dobře.

Václav Dušek 08.01.2016 23:54, Reagovat

Děkuji Vám za reakci. Přišlo by mi logické, že lidé, kteří jsou zdraví, mají možnost pracovat a pracovat nechtějí, by téměř žádné dávky pobírat neměli. V řadě evropských zemí minimální mzda stanovena není a věřte, že tam fungují. Německo zavedlo minimální mzdu teprve nedávno pouze jako kompromis velké koalice vůči sociální demokracii a nic pozitivního to nepřineslo.

Vosí Hnízdo 16.01.2016 04:35, Reagovat

Cikánstva a přivandrovaleckých kobylek se minimální mzda netýká. Těm je cpáno horem pádem a proč by měli dělat, když s požehnáním Šabatových, Kocábů, Karl lump Schwanzenbergů po předcích Loupeživých, Merkelových a podobných kreatur dostávají takové peníze, že je ani po hernách a bordelech nestačí utratit. Pravda, někdy to třeba na Folmavě přeženou, tak si své probordelované peníze prostě ukradnou.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.