Zastupitelé Plzně schválili novelu vyhlášky stanovující co lze považovat za pouliční umění a co už je žebrání

Zastupitelé Plzně schválili novelu vyhlášky stanovující co lze považovat za pouliční umění a co už je žebrání | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr ŠebestaPetr Šebesta

Přípravář výroby

Více

Jiří VogeltanzJiří Vogeltanz

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Zastupitelé Plzně schválili novelu vyhlášky stanovující co lze považovat za pouliční umění a co už je žebrání

Plzeň, 17.12.2015, aktualizováno 21.12.2015 11:20 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Žebrání kontra busking, neboli pouliční umělecká produkce, to je téma, kterým se zabývali na svém posledním jednání zastupitelé města Plzně. Schválili změnu obecně závazné vyhlášky, která vymezuje veřejná prostranství, na nichž je zakázáno žebrání. Podnětem pro to byl stále se rozšiřující fenomén pouliční umělecké produkce. Novela má za cíl jasněji popsat a vysvětlit co je busking a co už je žebrání. Chce tím od sebe oba jevy pojmově i reálně oddělit, usnadnit má práci městské i státní policie při postihování žebrání.

„Žebrání jako způsob jednání a chování zůstává v rámci novely zakázáno v původní podobě, včetně vymezených území, k nimž se zákaz vztahuje. Co se týká provozování veřejné umělecké produkce, chceme ji tímto umožnit, ale za splnění několika podmínek ze strany jejích protagonistů,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

V první řadě se jedná o pozitivní vymezení lokalit, kde je busking povolen či tolerován. Podle novely se jedná o sadový okruh v centru města zahrnující Smetanovy sady, Kopeckého sady, Šafaříkovy sady, Křižíkovy sady, Mlýnská strouha a Štruncovy sady. „Jedná se o prostranství s velkým pohybem místních občanů i návštěvníků města Plzně, kde je zároveň dostatek prostoru jak pro běžný pohyb osob, tak i pro spočinutí a oddych, stejně jako dostatek městské zeleně a další infrastruktury pro trávení volného času,“ vysvětlila Květuše Sokolová, vedoucí magistrátního odboru kultury.

Na rozdíl od způsobu negativního vymezení označení prostranství zapovězeného pro pouliční umělce má pozitivní vymezení výhodu snadnější případné kontroly a zjednání nápravy při porušení stanovených podmínek uvedených v novele. Ty stanoví, že uměleckou činnost lze provozovat v době od 10 do 21 hodin, a to jedním protagonistou v rámci jedné lokality maximálně dvě hodiny denně. Podmínky omezují také prostor, který může jeden performer z veřejného prostranství zabírat. Jedná se o plochu dva krát dva metry, přičemž maximální počet osob spojených ke svému vystoupení do jedné skupiny je pět osob.

„V neposlední řadě jsme pamatovali i na přípustnost hlasitosti projevu, když hudební a divadelní produkce je možné provozovat s použitím přídavných zesilovacích zařízení, avšak jen pokud je to nezbytné pro slyšitelnost produkce v daném místě. Novela zároveň popisuje i situace, kdy ve vybraných lokalitách budou probíhat jiné akce na základě záboru veřejného prostranství, či řádně oznámená shromáždění. V těchto situacích na takovém místě nelze provozovat pouliční uměleckou produkci,“ dodal Martin Baxa.

Vedení města Plzně si je vědomo toho, že busking je jevem, který oživuje a zajímavě zpestřuje veřejný prostor. Při přípravě novely se nechalo inspirovat zkušenostmi s touto formou produkce z ostatních měst, jako jsou například Praha nebo Brno. Pouliční umělci mohou být hudebníci, herci, žongléři, tanečníci, loutkáři, živé sochy a podobně. V minulosti pouliční umění přispělo ke zrodu takových hvězd, jako jsou například Edith Piaf, Janis Joplin, Jimi Hendrix či B. B. King. V České republice na ulici hrávala písničkářka Radůza.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 20.12.2015 04:35, Reagovat

Co vzešlo z USA, to je pohroma lidstva

Vosí Hnízdo 20.12.2015 04:32, Reagovat

BUSKING - opět další hnusné slovo převzaté z američtiny. Hnusný odporný jazyk parazituje na naší mateřštině. A tupci se opičí jak telátka, co jdou na porážku. Proč se v naší kotlině nepoužívá český vžitý název \"pouliční umění\" a basta. Bylo by třeba přijmout hlavně jazykový zákon, který by zakazoval používat takovéto amerikanistické odpornosti a prznit tak náš jazyk.

KAB 18.12.2015 12:56, Reagovat

Jen aby si to taky přečetli pouliční umělci co jsou před hlavním nádražím. Ale těm je nějaká vyhláška víme kde, ví že jim nikdo nic neudělá.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.