Plzeň se rozloučila s projektem EHMK 2015, ohlasy tuzemských i zahraničních kulturních institucí a partnerů jsou pozitivní

Plzeň se rozloučila s projektem EHMK 2015, ohlasy tuzemských i zahraničních kulturních institucí a partnerů jsou pozitivní | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan LátkaJan Látka

manažer

Více

Zdeněk HubkaZdeněk Hubka

vedoucí živočišné výroby v zem. společnosti, zastupitel MZ Kralovice

Více

Anna SoukupováAnna Soukupová

Obchodně technický manažer

Více

Plzeň se rozloučila s projektem EHMK 2015, ohlasy tuzemských i zahraničních kulturních institucí a partnerů jsou pozitivní

Plzeň, 16.12.2015, aktualizováno 13:38 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O víkendu se Plzeň symbolicky rozloučila s rokem, kdy byla spolu s belgickým Monsem evropským hlavním městem kultury. Představitelé kulturních institucí i partnerů projektu od nás i ze zahraničí se nyní shodují v tom, že si Plzeň v Evropě ostudu neudělala. Předseda správní rady společnosti Plzeň 2015 a náměstek primátora Martin Baxa (ODS) konstatoval, že přípravy projektu EHMK 2015 provázely zpočátku problémy, přesto se podařilo zajistit bohatý a rozmanitý kulturní program, který zahrnoval i množství nových a inovativních projektů.

„Pro některé akce jsme našli a využili neobvyklá místa. Plzeň navštívili nejrůznější umělci čeští i zahraniční. Těžili jsme ze značné podpory, energie a účasti občanů našeho města. Intenzivně jsme se díky zájmu zahraničních médií zviditelnili na mezinárodní úrovni, což mělo kromě jiného vliv i na několikanásobné zvýšení zájmu českých i zahraničních návštěvníků o naše město. Projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 měl též nezanedbatelný pozitivní ekonomický dopad a přispěl k rozvoji podnikání, zejména pokud jde o oblast služeb,“ uvedl náměstek primátora Martin Baxa.

Projekt pozitivně zhodnotila také eurokomisařka Věra Jourová, která uvedla, že pro Plzeň začíná nová šance. „Ten milion lidí, kteří sem přišli, jistě ponesou dobré jméno Plzně k dalším uším. Budete tady mít další miliony návštěvníků v dalších letech. Evropa potřebuje více kultury, více humanity, více tolerance, více pozitivních emocí. To je něco, čemu se Plzni za ten rok dostávalo vrchovatou měrou,“ řekla eurokomisařka Věra Jourová.

Za neocenitelné označil zkušenosti s projektem i předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Plzni projekt pomohl zpropagovat její novou dimenzi, krajská metropole známá jako město piva, strojírenství a průmyslu výrazně posílila také v kulturní rovině,“ zmínil premiér Bohuslav Sobotka. konstatoval na tiskové konferenci 3. 11. 2015 Bohuslav Sobotka.

„Význam titulu za třicet let existence stále roste. Díky této značce dostanou města novou identitu. Dříve hlavně průmyslová Plzeň získala kulturní image díky DEPO2015, novému divadlu nebo Techmanii. Navíc se zařadí do sítě všech měst kultury, která mají větší šanci sáhnout si na různé investiční programy a mohou tak zajistit pokračování projektů do budoucna,“ poznamenala zase předsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu Silvia COSTA.

Náměstkyně ministra kultury České republiky Petra Smolíková ocenila tým, který podle jejích slov dokázal vše, co se od něj čekalo. „Podařilo se otevřít Plzeň regionu, podařily se další možnosti spolupráce s bavorskými partnery, podařilo se otevřít Plzeň světu,\\\\\\\" řekla při své návštěvě během zakončení projektu v Plzni. Při té příležitosti také zpětně pochválila zahajovací ceremoniál či festival 9 týdnů baroka a vyjádřila přesvědčení, že projekt bude mít dál podporu Ministerstva kultury České republiky na pokračování některých jeho částí.

Největší zastoupení v programu mělo sousední Bavorsko, festival kultury a gastronomie našich sousedů se v Plzni uskuteční i v příštím roce. Bavorská státní ministryně Beate Merk vzkázala, že rok 2015 byl pro vzájemnou kulturní spolupráci velmi živým a podnětným rokem. Při společných projektech Evropského hlavního města kultury se podle jejích slov potkávali čeští a bavorští umělci, do Plzně zavítali mnozí návštěvníci a byli nadšeni.

„Projekt Plzeň 2015 měl v Bavorsku obrovský úspěch. Zatímco ještě před deseti a více lety byla Plzeň vnímána jako šedé průmyslové město, dnes díky titulu získala punc otevřené evropské metropole. Mnozí návštěvníci z Bavorska se do sousední země vydali při této příležitosti poprvé. A i naopak, místní obyvatelé se seznámili s kulturou svých bavorských sousedů. Více než 30 tisíc návštěvníků společných česko-bavorských projektů nám dává naději, že navázaná spolupráce měla ohlas a bude úspěšně pokračovat,“ doplňuje vedoucí Centra Bavaria Bohemia Hans Eibauer.

Vysokou míru oblíbenosti Plzně mezi turisty dokládá i zástupce největší německé cestovní kanceláře organizující zájezdy do ČR „Frankenland Reisen“: „Z našeho pohledu byl rok Evropského hlavního města kultury 2015 velmi úspěšný. Jako prodejce organizovaných zájezdů jsme pro Plzeň nadchli velký počet zákazníků a očekáváme udržitelný růst návštěvnosti celého regionu,“ konstatoval Uli Rumpel.

Nadprůměrná čísla potvrzují statistiky návštěvnosti nejoblíbenějšího turistického cíle ve městě, kterým je Plzeňský Prazdroj se svým muzeem a historickým podzemím. „Návštěvnost na našich plzeňských trasách vzrostla v porovnání s rokem 2014 v průměru o 26 procent. Celkem v letošním roce navštívilo trasy Plzeňského Prazdroje a doprovodné akce více než 716 tisíc lidí a konečná bilance tohoto roku bude ještě vyšší,“ dodala manažerka cestovního ruchu a péče o historické dědictví Plzeňského Prazdroje Jindřiška Eliášková.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.