Kotlíková dotace od EU startuje už v lednu, lidé mohou získat až 127 tisíc na výměnu ekologičtějšího kotle

Kotlíková dotace od EU startuje už v lednu, lidé mohou získat až 127 tisíc na výměnu ekologičtějšího kotle | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,02%
Spokojený45,68%
Zklamaný19,75%
Zdrcený11,73%
Šokovaný14,81%

Celkový počet hlasů: 162

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vladimír VyšteinVladimír Vyštein

podnikatel, trenér, kynolog

Více

Jan FluxaJan Fluxa

Místostarosta MO Plzeň 2 - Slovany

Více

Georgij AlanijaGeorgij Alanija

Pedagog

Více

Kotlíková dotace od EU startuje už v lednu, lidé mohou získat až 127 tisíc na výměnu ekologičtějšího kotle

Plzeňský kraj, 15.12.2015, aktualizováno 14:34 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Výrazné zlepšení kvality ovzduší v České republice si slibuje ministerstvo životního prostředí od velkorysé „Kotlíkové dotace“ z prostředků EU, která umožňuje lidem vyměnit staré neekologické kotle za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo nebo plynový kotel. V celé republice je asi 400 tisíc takových kotlů, které by bylo třeba vyměnit a v Plzeňském kraji jde o 40 tisíc kotlů. Kraj má od ministerstva k dispozici na vyčerpání prvních 162 milionů korun z celkových 231 milionů. Zájemci o výměnu kotle mohou získat dotaci EU až 85 procent nákladů, maximálně pak do výše 127 500 korun. O dotaci se mohou zájemci hlásit elektronickou cestou přes systém eDotace od 20. ledna do 31. března 2016. Za období dvou let by se mohlo v regionu vyměnit asi 1 540 starých kotlů.

Na nový zdroj mohou lidé získat státní příspěvek od 70 do 85 procent podle typu nově pořízeného kotle a podle toho, zda nový zdroj bude instalován v oblasti se zhoršeným ovzduším. Dotaci mohou získat majitelé domů, jejichž obydlí splňuje požadavky na energetickou náročnost třídy C. Podporu získají pouze ti majitelé, jejichž dům je vytápěn převážně kotlem na pevná paliva.

„Jsem hrdý na to, že se nám v Evropské unii letos na jaře podařilo získat devět miliard korun z evropských fondů na výměnu starých neekologických kotlů. Evropské prostředky ministerstvo životního prostředí převede na krajské úřady, kam si pro dotace na nové kotle budou chodit přímo občané,“ řekl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

„Podrobné informace ke kotlíkovým dotacím získají zájemci na webových stránkách Plzeňského kraje, kde ve spodní liště na hlavní stránce najdou přímo odkaz na kotlíkové dotace. Na webových stránkách je také uvedeno telefonní číslo, kam zavolat pro radu. Zde kvalifikovaní úředníci poskytnou přesné informace o systému rozdělování dotací. Doufám, že tento dotační program občané využijí v plné míře a dojde k masivní výměně zastaralých kotlů tak, abychom pokračovali v trendu zlepšování kvality životního prostředí i života v Plzeňském kraji,“ komentuje vyhlášení krajské výzvy radní pro oblast životního prostředí Václav Štekl (KSČM).

V minulých výzvách na kotlíkové dotace, které se již uskutečnily, preferovali zájemci výměnu starých kotlů na tuhá paliva za nové a modernější. „Výrazně levnější plynové kotle si pořizuje méně majitelů domů, vzhledem k vyšším cenám plynu. Distributoři plynu pro ně však připravují zajímavé balíčky s výhodnějšími cenami, pokud se rozhodnou přejít na vytápění plynem,“ konstatoval náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Podle nové legislativy platné od 1. 9. 2022 nebude možné provozovat kotle nejnižších emisních tříd 1. a 2. třídy. Pokud lidé nevyužijí jednu z několika výzev, které MŽP spolu s kraji v programovém období 2014–2020 na výměnu kotlů chystá, budou muset staré, emisně nevyhovující kotle vyměnit už bez dotací a peníze tak vytáhnou ze své peněženky. Cílem ministerstva je vyměnit až 100 tisíc kotlů po celé České republice do roku 2020. Taková masivní výměna starých neekologických kotlů by už přispěla ke zlepšení kvality ovzduší v ČR.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.