Zastupitelstvem hladce prošel rozpočet Plzeňského kraje na rok 2016, návrh překvapivě chválila i opozice

Zastupitelstvem hladce prošel rozpočet Plzeňského kraje na rok 2016, návrh překvapivě chválila i opozice | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,24%
Spokojený46,05%
Zklamaný19,08%
Zdrcený12,50%
Šokovaný15,13%

Celkový počet hlasů: 152

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Milan DünghübelMilan Dünghübel

Programátor

Více

Václav DuffekVáclav Duffek

Starosta Koutu na Šumavě

Více

Jan LátkaJan Látka

Senátor PČR, zastupitel PK, zastupitel města Domažlice

Více

Zastupitelstvem hladce prošel rozpočet Plzeňského kraje na rok 2016, návrh překvapivě chválila i opozice

Plzeň, 07.12.2015, aktualizováno 16:19 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Velmi hladký průběh mělo na pondělním jednání krajského zastupitelstva projednávání rozpočtu na rok 2016. Pro jeho přijetí nakonec hlasovalo 34 přítomných zastupitelů ze 44, proti nebyl žádný z nich. Přebytkový rozpočet s příjmy 4,48 miliardy korun a výdaji 4,47 miliardy překvapivě kladně zhodnotili i mnozí opoziční zastupitelé. Ti byli spokojeni především s tím, že nový rozpočet je velkorysejší pro oblast kultury a památkové péče, kam v posledních letech nesměřovalo příliš moc peněz. Letos Plzeňský kraj hospodařil s rozpočtem, kterým měl stanoven příjmy 5,05 miliardy a výdaje 4,83 miliardy.

Šéf zastupitelského klubu ODS Vladislav Vilímec konstatoval, že vítá více peněz směřujících do památkové péče. „Stále je však na tu památkovou péči i na kulturu méně než v době, kdy jsme kraj vedli my,“ uvedl Vilímec. „Rozpočet je pozitivním krokem vpřed, protože jsou tam navýšené položky. Podařilo se zachovat dopravní obslužnost v té šíři v jaké je doposud. Nicméně nedostatky jsou v organizaci veřejné dopravy. Pozitivně hodnotím investice do silnic II. a III. třídy. Tam jsou ty peníze využité, což to vidět. Chybí mi dlouhodobý záměr Zdravotního holdingu, jak každý rok snížit náklady na zdravotnictví. Výrazně by se měl ale posílit regionální rozvoj. Jinak rozpočet směřuje správným směrem,“ komentoval návrh rozpočtu další opoziční zastupitel Pavel Čížek (STAN).

Zvýšení finančních prostředků do kultury, cestovního rouchu a památkové péče uvítal i náměstek plzeňského primátora Martin Baxa (ODS). „Zvýšila se i finanční podpora některých kulturních organizací. Na druhou stranu mám pocit, že se navrhuje pro celou řadu škol zřizovaných krajem nižší provozní příspěvek, než byl na letošní rok. Někdy je to až o jednu třetinu. Rozpočet má velmi nízký objem finančních prostředků na investice do škol,“ zdůraznil Martin Baxa. Jeho stranický kolega zastupitel Jiří Šneberger Šneberger zdůraznil, že se jedná o nejlépe zpracovaný návrh rozpočtu, který udělala ČSSD z celou dobu jejího vládnutí na kraji. „Už jsme vás to evidentně naučili,“ řekl Šneberger.

Vedle již zmíněné podpory kultury, památkové péče a cestovního ruchu, slibuje nový krajský rozpočet větší podporu venkovským oblastem, regionálnímu rozvoji, sociální oblasti, zdravotnictví i dopravě. Úvěr 606 milionů korun, který kraj letos poprvé čerpal na financování projektů podpořených EU, je už celý splacený a na účtech kraje je nyní kolem 700 milionů korun. Kraj je tak opět jako jediný v ČR nezadlužený.

V příštím roce hodlá kraj podpořit venkov, který se dlouhodobě se potýká s úbytkem obyvatelstva ve venkovských oblastech. I když velikostí je kraj třetí největší v ČR, počtem obyvatel je až devátý, navíc zhruba třetina z celkem 575 tisíc všech obyvatel kraje žije v Plzni a okolí. Do dotačního programu rozvoje a obnovy venkova chce proto kraj příští rok dát 128 milionů korun, což je o třetinu více než letos.

Venkov chce podpořit i investicemi do dopravy, které mají zvýšit dopravní obslužnost. Celkem představuje doprava největší položku výdajů kraje. Příští rok na ní půjde téměř 1,97 miliardy korun, letos to bylo téměř 1,7 miliardy korun. Na investice na krajských silnicích je vyčleněno 300 milionů korun. Kraj doufá, že další peníze na investice dá i příští rok Státní fond dopravní infrastruktury, který krajům na silnice druhé a třetí třídy přispěl letos poprvé.

Zdravotnictví kraj příští rok podpoří 478 miliony korun, což je meziročně víc než šestiprocentní nárůst. Na kulturu a cestovní ruch má jít příští rok 270 milionů, letos to bylo po více než pětinovém navýšení 273 milionů korun. Byla v tom ale zahrnuta vyšší podpora kraje projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury.

Autor: Richard Beneš + ČTK

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.