Závěry NKÚ o projektu evropského hlavního města kultury důrazně odmítá město Plzeň i Úřad Regionální rady

Závěry NKÚ o projektu evropského hlavního města kultury důrazně odmítá město Plzeň i Úřad Regionální rady | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,51%
Spokojený48,87%
Zklamaný20,30%
Zdrcený12,03%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 133

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jana BarochováJana Barochová

Učitelka

Více

Jan ZavadilJan Zavadil

OSVČ, Člen Republikového výboru Svobodných

Více

Václav PerglVáclav Pergl

Starosta Kolovče

Více

Závěry NKÚ o projektu evropského hlavního města kultury důrazně odmítá město Plzeň i Úřad Regionální rady

Plzeň, Praha, 07.12.2015, aktualizováno 14:43 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Město Plzeň i Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad (ÚRR JZ) odmítá zkreslující pohled Nejvyššího kontrolního úřadu na investiční akce spojené s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Za zavádějící označili představitelé města i (ÚRR JZ) obsah tiskové zprávy vydané v pondělí Nejvyšším kontrolním úřadem s názvem: „Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015: ze 17 plánovaných projektů se jich uskutečnilo jen 11,“ vůči které se důrazně ohrazují.

Regionální rada regionu soudržnosti Jihozápad vyčlenila na projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 (Plzeň EHMK) evropské dotace 19,5 milionu eur, z nichž šest milionů zůstalo nevyčerpáno. Jako důvod NKÚ uvádí nepřipravenost investic. „Město Plzeň totiž až do pokročilé fáze příprav nerozhodlo, které dílčí projekty se uskuteční,“ stojí ve zprávě NKÚ.

Město Plzeň i regionální rada připravují svá vyjádření a závěrům NKÚ se hodlají bránit. „Jednoznačně s tím nesouhlasíme. Vůbec nevím, na základě čeho ta tisková zpráva vychází. Samozřejmě, město se bude bránit,\\\" řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Po kontrole NKÚ podle něj město dostalo protokol, v němž rozporovalo některé dílčí závěry. „Tak proběhlo několik kol a závěr kolegia NKÚ, že v podstatě všechno je v pořádku, protože veškeré naše připomínky vypořádali, že s nimi souhlasili,“ řekl Zrzavecký.

Předseda Regionální rady a náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD) zase poukázal na to, že všechny připomínky, které NKÚ ke kontrole měl, byly vypořádány. „Kontrolní zjištění, to znamená dopad do financování, tedy jakákoliv korekce je nula. Takže jsme byli přesvědčeni, že zpráva bude korektní. Osobně si myslím, že tisková zpráva by měla korespondovat se zjištěním. A zjištění s dopadem nula je pro mě zjištění pozitivní. Jsme překvapeni a budeme odpovídat, že tomu nerozumíme,\\\" řekl Grüner. Odmítl, že nějaké peníze zůstaly nevyčerpané. Zpráva podle něj \\\"sčítá jablka s hruškami\\\" a podle jeho slov se autorka tiskové zprávy evidentně špatně vyspala.

„Město Plzeň společně se svými partnery vytvořilo indikativní seznam 15 projektů, devět z nich bylo přímo města Plzně, na které byla odhadovaná alokace více než 350 milionů korun. Ze schválených projektů nebyly realizovány pouze dva projekty, a to „4x4 Cultural Factory Světovar“ a „Archiv Světovar“. Důvodem byl výskyt neočekávané ekologické zátěže,“ uvedla mluvčí magistrátu Eva Barborková.

„Co se týká novostavby divadla a auditu Ministerstva financí ČR, potvrzujeme, že nám byla pokrácena dotace u tohoto projektu o zhruba 65 milionů korun. Proti tomuto rozhodnutí se ale město Plzeň už odvolalo a o odvolání dosud nebylo rozhodnuto. Ke způsobu hodnocení, na jehož základě rozhodovala o podpoře Regionální rada jakožto řídicí orgán ROP Jihozápad, se město Plzeň nebude vyjadřovat, nepřísluší mu to,“ pokračovala mluvčí.

Město Plzeň chce upozornit, že ve svém závěru NKÚ neodděluje investiční projekty města Plzně od programových. Ne všechny projekty se sice skutečně podařilo zrealizovat, ale jak Nejvyšší kontrolní úřad, tak žádný kontrolní orgán nenašel žádné zásadní věcné pochybení. V souvislosti s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 čerpala Plzeň z rozpočtu Ministerstva kultury ČR za roky 2012, 2013 a 2014 finanční prostředky v objemu 60 milionů korun, a to na spolufinancování projektu. NKÚ nezmínil pochybení při použití této dotace ze strany statutárního města Plzně.

Kontroloři prověřovali také způsob hodnocení, na jehož základě Regionální rada regionu soudržnosti Jihozápad rozhodovala, které projekty podpoří. Hodnocení projektů nebylo podle NKÚ objektivní. V některých případech hodnotitelé udělili velký počet bodů projektům, které nenaplňovaly hodnocená kritéria, případně se hodnotitelé kvůli chybějící metodice v hodnocení úplně rozcházeli. Ředitel Grüner ale poukázal na to, že regionální rada nemůže ovlivnit, jak budou hodnotitelé projekty posuzovat. „Tam jsou hodnotitelé, kteří jsou nezávislí. Jakákoliv kritika, popřípadě jakékoliv vstupování do toho, je trestný čin. Já si myslím, že ani ze strany NKÚ by to nemělo být jinak,“ prohlásil Grüner s tím, že takové hodnocení podle něj dehonestuje před Evropskou komisí celou ČR.

Podle Regionální rady byl projekt Novostavba divadla v Plzni, Divadlo Jízdecká hodnocen dle pravidel. „V době předkládání projektové žádosti neexistoval v daném místě objekt pro kulturu, volný čas, komunitní život, který by danou problematiku s nedostatečnou kapacitou nahradil. V žádném případě tedy nesouhlasíme s tím, že by hodnocený projekt pouze nahrazoval Komorní divadlo, jak je uvedeno v kontrolním protokolu,“ dodal Grüner.

„Město Plzeň připravuje detailní reakci se stanovisky k jednotlivým výtkám ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu, zprávu předloží ve čtvrtek 10. prosince na jednání Zastupitelstva města Plzně,“ doplnila mluvčí města Eva Barborková.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.