Proti soudnímu verdiktu, který zastavil stavbu spalovny se Plzeňská teplárenská chce bránit kasační stížností

Proti soudnímu verdiktu, který zastavil stavbu spalovny se Plzeňská teplárenská chce bránit kasační stížností | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,51%
Spokojený48,87%
Zklamaný20,30%
Zdrcený12,03%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 133

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš KřiklánTomáš Křiklán

Starosta Dolní Bělé

Více

Stanislav KvasničkaStanislav Kvasnička

středoškolský učitel, zastupitel MěZ Planá

Více

Dana LukášováDana Lukášová

Konzultantka firemního vzdělávání

Více

Proti soudnímu verdiktu, který zastavil stavbu spalovny se Plzeňská teplárenská chce bránit kasační stížností

Plzeň, 04.12.2015, aktualizováno 14:19 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Podáním kasační stížnosti se hodlá bránit společnost Plzeňská teplárenská proti říjnovému verdiktu Krajského soudu v Plzni, který už podruhé zrušil pravomocné stavební povolení pro stavbu spalovny komunálního odpadu v Chotíkově. Dnes již téměř hotovou stavbu za dvě miliardy nelze dokončit a uvést do provozu. Ekologičtí aktivisté, na jejichž návrh soud stavební povolení zrušil, chtějí stavbu nejen zastavit, ale zahájit i řízení o odstranění stavby. Teplárna se naopak chce domoci zvrácení rozhodnutí u Nejvyššího správního soudu, informoval ředitel městské teplárenské firmy Tomáš Drápela. Ten je přesvědčen o tom, že kdyby kasační stížnosti Nejvyšší správní soud vyhověl, ukázalo by se, že prostě není možné měnit pravidla hry uprostřed zápasu.

„Myslíme si, že verdikt soudu nekoresponduje se zákony, které ve státě jsou. Proto jsme podali kasační stížnost, ať to posoudí někdo další, nějaká vyšší instance. Ani jednou se na stavbě spalovny nenašla žádná závada, kvůli které by vznikly prodlevy. Teplárna nikdy v ničem nepochybovala, jak ve složité přípravě projektu, tak ani v jeho realizaci,“ uvedl ředitel Drápela. Všechny obstrukce pramení z procesních záležitostí. Krajský soud nejdříve zrušil stavební povolení a vyšel aktivistům vstříc v jejich žalobě o podjatosti úřadů v Plzeňském kraji. Když později povolení vydal středočeský krajský úřad, zrušil ho soud kvůli formálním pochybením.

Z rozsudku vyplývá, že středočeský krajský úřad v Praze stavební povolení potvrdil, ačkoliv ve spise neměl závazné stanovisko EIA, hodnocení vlivů na životní prostředí a další povinné podklady. Navíc neřešil ani námitku o systémové podjatosti Městského úřadu v Nýřanech. Soud mohl nyní rozhodnout díky novele zákona o EIA od ministerstva životního prostředí, která umožnila posuzovat retroaktivně už vydaná rozhodnutí. Žalobu podalo ekologické sdružení Děti Země a Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov.

„Až bude spalovna v provozu a právníci to dají dohromady, podáme příslušné žaloby na orgány, které nám ztráty způsobily. Budou to nějaké úřady, bohužel ne ti, kteří nám škody skutečně způsobili a podávali žaloby,\\\" informoval Drápela. Podle vyjádření primátora Plzně Martina Zrzaveckého (ČSSD) město v případě stavby spalovny nepochybilo, na vině je tvůrce zákonů, tedy Česká republika. Na nedávné schůzce v Plzni informoval premiéra, že město může žalovat stát v uvedené záležitosti.

Kromě podání kasační stížnosti se teplárna podle Drápely zároveň snaží dát dohromady podklady a vyhovět připomínkám a doporučením z rozsudku krajského soudu. Ten například namítal, že razítka některých institucí, které se ke stavbě spalovny vyjadřovaly, ztratila platnost. „Pro nás jsou to formální věci. Ty instituce nám už jednu ta razítka daly, není důvod nedostat je zase čerstvé, protože se nic nezměnilo. Jenom tím, jak se táhnou soudy, ztratila ta razítka platnost,\\\" dodal Drápela.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 05.12.2015 06:30, Reagovat

Tady máte tu demokracii. Kdejaký nazelenalý sluníčkář krákoře do potřeb veřejného zájmu. To už s nimi bylo problémů!! Obchvat, dálnice... všude krafou a dělají problémy. A nyní krafou a hrají si na \"inteligenci\" i do otázky uprchlických parazitů, pospolu s knížepánysty, havlisty a kocábisty. Že se s nimi vůbec někdo patlá.

Jaroslav 05.12.2015 12:08, Reagovat

Vo demokracii to rozhodně není!, ale svědčí to o neskutečnym bordelu v systému jako takovým. Tohle by přeci nemělo bejt možný! Přece nemůžem napadat rozhodnutí soudu stejným způsobem jako tady žvatláš na diskusi.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.