ROP Jihozápad bilancoval, proplaceno je z evropských peněz 1027 projektů za 16,6 miliardy

ROP Jihozápad bilancoval, proplaceno je z evropských peněz 1027 projektů za 16,6 miliardy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,04%
Spokojený48,92%
Zklamaný19,42%
Zdrcený12,23%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 139

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří BisJiří Bis

Senátor PČR

Více

Radovan KoderaRadovan Kodera

Fotograf a středoškolský učitel

Více

Lenka ŠímováLenka Šímová

sekretářka Léčebna tuberkulózy a respiračních nemocí Janov

Více

ROP Jihozápad bilancoval, proplaceno je z evropských peněz 1027 projektů za 16,6 miliardy

Plzeň, 02.12.2015, aktualizováno 11:16 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Výroční konference Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (ROP Jihozápad) shrnula nejvýznamnější projekty, na které se podařilo čerpat evropské peníze v období 2007–2013. V rámci ROP Jihozápad bylo ve zmíněném období předloženo celkem 3430 projektových žádostí v celkové hodnotě vyšší než 54 miliard korun. K dnešnímu dni je proplaceno 1027 projektů za více než 16,6 miliardy korun. Přestože toto programové období bylo formálně ukončeno v roce 2013, poslední finance z ROP Jihozápad příjemci dotací stále dočerpávají.

„Právě v letošním roce jsme proplatili největší objem financí na úspěšné projekty. Konkrétně se jedná o částku ve výši 3,3 miliardy korun,“ uvedl Karel Hron, pověřen vedením Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

V regionu Jihozápad již bylo díky regionálnímu operačnímu programu nově postaveno nebo rekonstruováno více než devět set kilometrů silnic druhé a třetí třídy, na něž získal téměř 6,3 miliardy korun z fondů Evropské unie a národních zdrojů. Na místní komunikace je vyčleněno více než dvě miliardy korun, určených na rekonstrukci či výstavbu 231 kilometrů. V sociální oblasti pak mířilo do regionu téměř 300 milionů korun na rekonstrukci či výstavbu domovů pro seniory, přičemž osm jich vzniklo nebo prošlo celkovou rekonstrukcí. Dalších zhruba 732 milionů korun pomohlo zlepšit stav veřejného prostranství a přes 947 milionů korun podpořilo kulturní památky. Zařízení pro volnočasové aktivity získala dotaci takřka 1,3 miliardy korun.

Jedna z nejvyšších dotací z Evropské unie prostřednictvím ROP Jihozápad zamířila v uplynulých letech na projekt výstavby městského okruhu Domažlická–Křimická v Plzni a jednalo se o 445 milionů korun. Významné částky míří i do dalších dopravních staveb, například na projekty spadající do Programu modernizace komunikací II. a III. třídy je určeno více než 1,9 miliard korun. Na moderní železniční vozidla pro Jihočeský a Plzeňský kraj bylo dohromady vyčleněno téměř 311 milionů korun.

„Další významná podpora ve výši 167 milionů korun byla určena například na novostavbu Divadla Jízdecká v Plzni, přes 48 milionů podpořilo relaxační centrum Štruncovy sady, dotace ve výši necelých 125 milionů korun podpořila vybudování afrických a asijských expozic Zoologické a botanické zahrady v Plzni, přes 113 milionů zase bylo určeno centru vodní zábavy Kdyně,“ uvedl předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner (ČSSD).

 

Dotace z ROP Jihozápad pomohly řadě významných projektů v Plzeňském kraji

Klatovské katakomby

Podstatou projektu „Klatovské katakomby 2010“ bylo vybudování moderní a atraktivní expozice v památkově a stavebně obnovených prostorách krypty Jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. Projektu pomohla více než sedmnáctimilionová dotace z ROP Jihozápad.

Areál zážitkové a poznávací turistiky Strašice

Obec Strašice chtěla podnítit rozvoj cestovního ruchu v mikroregionu Podbrdsko vytvořením základní infrastruktury. Právě infrastruktura a nabídka služeb cestovního ruchu byla, i přes značný turistický potenciál reprezentovaný zejména zachovalou přírodou, řadou historických a technických památek místa spjatého s vojenstvím a vojenským újezdem, značně nerozvinutá a nenabízela dostatek příležitostí pro zásadní rozvoj turismu. Díky dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad ve výši 13,3 milionu korun obec nechala zrekonstruovat dvě historické budovy na okraji bývalého vojenského areálu ve Strašicích.

Centrum sociální rehabilitace

Dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad ve výši téměř 15 milionů korun pomohla v roce 2012 vytvořit Centrum sociální rehabilitace sv. Vavřince a sociálně terapeutické dílny sv. Josefa v Meclově na Plzeňsku, kde nacházejí domov i pracovní uplatnění mentálně postižení lidé.

Sokolovna v Plzni

V Plzni byla opravena více než sto let stará sokolovna, největší v kraji. Opravu podpořila více než 25 miliony korunami Evropská unie prostřednictvím programu ROP Jihozápad. Oprava vnějšího pláště spočívala v obnově krovu a střechy, fasády, oken a dveří a doplnění restaurátorských prvků. Do budovy byly zabudovány nové sociální zařízení a topení. Na hlavní průčelí sokolovny se vrátila sochařská výzdoba.

Relax centrum Štruncovy sady

Relaxační a sportovní park pro širokou veřejnost s názvem Relax centrum Štruncovy sady pomohl významně zatraktivnit Plzeň. K jeho vybudování pomohla dotace z Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad ve výši více než 48 milionů korun. Základním cílem projektu Relax centrum Štruncovy sady bylo nejen zatraktivnit nejbližší okolí historického centra Plzně, ale především zvýšit nabídku sportovně-rekreační infrastruktury v tomto městě.

Zoo Plzeň

Africké a asijské expozice Zoologické a botanické zahrady města Plzně – to je název projektu, na který Zoo získala téměř 125 milionovou dotaci z Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad. V rámci projektu se podařilo vybudovat tři nové tematické okruhy pro návštěvníky Zoo Plzeň, Africká savana, Africký rovníkový prales a Asijská step. Každý okruh představuje návštěvníkům v rámci jednotlivých pavilonů podobu těchto oblastí, včetně typické fauny i klimatických podmínek. Projekt byl ukončen v roce 2010.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.