Kraj připravuje na příští rok přebytkový rozpočet s příjmy 4,483 miliardy korun a výdaji 4,471 miliardy

Kraj připravuje na příští rok přebytkový rozpočet s příjmy 4,483 miliardy korun a výdaji 4,471 miliardy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Kateřina DonateKateřina Donate

učitelka na základní škole

Více

Věra RubákováVěra Rubáková

Zastupitelka PK, předsedkyně Oblastního sdružení ODS Tachov

Více

Jiří PražskýJiří Pražský

Starosta města Zbiroh

Více

Kraj připravuje na příští rok přebytkový rozpočet s příjmy 4,483 miliardy korun a výdaji 4,471 miliardy

Plzeň, 30.11.2015, aktualizováno 12:06 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Přebytkový rozpočet s příjmy 4,483 miliardy korun a výdaji 4,471 miliardy připravuje na příští rok Plzeňský kraj. Letos hospodařil s rozpočtem, kterým měl stanoven příjmy 5,05 miliardy a výdaje 4,83 miliardy. Rozpočet pro rok 2015 ovlivnily vratky z proplácení evropských dotací. Konečné roční hospodaření je vždy vyšší, neboť se v něm projeví například dotace státu na platy učitelů. Rozpočet budou v prosinci schvalovat zastupitelé na schůzi krajského zastupitelstva.

 „Rozpočet bude snad poprvé podle mého gusta. Daňové příjmy kraje se navýší zhruba o 400 milionů korun, což je dáno především tím, že se mění zákon o rozpočtovém určení daní a výnos daně z přidané hodnoty i daně od zaměstnanců se vrací na původní hodnotu,“ řekl hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Podle jeho slov za vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase přišel kraj za sedm let o výnosy daní za 3,2 miliardy korun, nespravedlivou úhradovou zdravotnickou vyhláškou o 1,5 miliardy a nedofinancováním výkonu státní správy o 200 milionů korun.

V příštím roce hodlá kraj podpořit venkov, který se dlouhodobě se potýká s úbytkem obyvatelstva ve venkovských oblastech. I když velikostí je kraj třetí největší v ČR, počtem obyvatel je až devátý, navíc zhruba třetina z celkem 575 tisíc všech obyvatel kraje žije v Plzni a okolí. Mladí lidé po ukončení vysoké školy často zůstávají ve městech. „Chceme, aby se vraceli na venkov a byli tam nositeli kulturního, ekonomického i společenského života,“ uvedl Šlajs. Do dotačního programu rozvoje a obnovy venkova chce proto kraj příští rok dát 100 milionů korun, letos to bylo 80 milionů a loni 50 milionů. Venkov chce podpořit i investicemi do dopravy, které mají zvýšit dopravní obslužnost.

Do dopravy směřuje tradičně nejvíc peněz z rozpočtu. Příští rok to má být skoro 1,97 miliardy, z toho asi miliarda bude na dotování provozu vlaků a autobusů a 955 milionů korun na opravy a údržbu krajských silnic. Letos bylo v rozpočtu na dopravu vyčleněno téměř 1,7 miliardy, meziročně o 14,4 procenta víc.

Do zdravotnictví hodlá kraj příští rok investovat 480 milionů korun, letos bylo schváleno 450 milionů. Kraj financuje provoz záchranné služby, zřizuje pohotovosti a formou služby obecného hospodářského zájmu platí svým nemocnicím propady hospodaření. Na kulturu a cestovní ruch má jít příští rok 270 milionů, letos to bylo po více než pětinovém navýšení 273 milionů korun. Byla v tom ale zahrnuta vyšší podpora kraje projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury. Příští rok by se mělo podle Šlajse dostat víc peněz památkám. Nedostatek peněz na jejich opravy kritizovala opozice.

Letošní rozpočet skončí v přebytku zhruba 50 milionů, na rezervních fondech má kraj dalších skoro 500 milionů. I když si hejtmanství loni poprvé vzalo úvěr na předfinancování projektů dotovaných EU, v tomto funkčním období jej splatí. Šlajs předpokládá, že novému vedení kraje, které vzejde příští rok z krajských voleb, nechá nezadlužený kraj a na jeho účtech zhruba 700 milionů korun. Kraj je bude moci využít v roce 2017 na spolufinancování projektů podpořených v novém plánovacím období EU, dodal hejtman, který už znovu nebude ve volbách kandidovat.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.