Kraj připravuje na příští rok přebytkový rozpočet s příjmy 4,483 miliardy korun a výdaji 4,471 miliardy

Kraj připravuje na příští rok přebytkový rozpočet s příjmy 4,483 miliardy korun a výdaji 4,471 miliardy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený2,65%
Spokojený48,67%
Zklamaný23,01%
Zdrcený13,27%
Šokovaný12,39%

Celkový počet hlasů: 113

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vladimír VáclavVladimír Václav

podnikatel

Více

Jana ProcházkováJana Procházková

Více

Jan FluxaJan Fluxa

Místostarosta MO Plzeň 2 - Slovany

Více

Kraj připravuje na příští rok přebytkový rozpočet s příjmy 4,483 miliardy korun a výdaji 4,471 miliardy

Plzeň, 30.11.2015, aktualizováno 12:06 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Přebytkový rozpočet s příjmy 4,483 miliardy korun a výdaji 4,471 miliardy připravuje na příští rok Plzeňský kraj. Letos hospodařil s rozpočtem, kterým měl stanoven příjmy 5,05 miliardy a výdaje 4,83 miliardy. Rozpočet pro rok 2015 ovlivnily vratky z proplácení evropských dotací. Konečné roční hospodaření je vždy vyšší, neboť se v něm projeví například dotace státu na platy učitelů. Rozpočet budou v prosinci schvalovat zastupitelé na schůzi krajského zastupitelstva.

 „Rozpočet bude snad poprvé podle mého gusta. Daňové příjmy kraje se navýší zhruba o 400 milionů korun, což je dáno především tím, že se mění zákon o rozpočtovém určení daní a výnos daně z přidané hodnoty i daně od zaměstnanců se vrací na původní hodnotu,“ řekl hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Podle jeho slov za vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase přišel kraj za sedm let o výnosy daní za 3,2 miliardy korun, nespravedlivou úhradovou zdravotnickou vyhláškou o 1,5 miliardy a nedofinancováním výkonu státní správy o 200 milionů korun.

V příštím roce hodlá kraj podpořit venkov, který se dlouhodobě se potýká s úbytkem obyvatelstva ve venkovských oblastech. I když velikostí je kraj třetí největší v ČR, počtem obyvatel je až devátý, navíc zhruba třetina z celkem 575 tisíc všech obyvatel kraje žije v Plzni a okolí. Mladí lidé po ukončení vysoké školy často zůstávají ve městech. „Chceme, aby se vraceli na venkov a byli tam nositeli kulturního, ekonomického i společenského života,“ uvedl Šlajs. Do dotačního programu rozvoje a obnovy venkova chce proto kraj příští rok dát 100 milionů korun, letos to bylo 80 milionů a loni 50 milionů. Venkov chce podpořit i investicemi do dopravy, které mají zvýšit dopravní obslužnost.

Do dopravy směřuje tradičně nejvíc peněz z rozpočtu. Příští rok to má být skoro 1,97 miliardy, z toho asi miliarda bude na dotování provozu vlaků a autobusů a 955 milionů korun na opravy a údržbu krajských silnic. Letos bylo v rozpočtu na dopravu vyčleněno téměř 1,7 miliardy, meziročně o 14,4 procenta víc.

Do zdravotnictví hodlá kraj příští rok investovat 480 milionů korun, letos bylo schváleno 450 milionů. Kraj financuje provoz záchranné služby, zřizuje pohotovosti a formou služby obecného hospodářského zájmu platí svým nemocnicím propady hospodaření. Na kulturu a cestovní ruch má jít příští rok 270 milionů, letos to bylo po více než pětinovém navýšení 273 milionů korun. Byla v tom ale zahrnuta vyšší podpora kraje projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury. Příští rok by se mělo podle Šlajse dostat víc peněz památkám. Nedostatek peněz na jejich opravy kritizovala opozice.

Letošní rozpočet skončí v přebytku zhruba 50 milionů, na rezervních fondech má kraj dalších skoro 500 milionů. I když si hejtmanství loni poprvé vzalo úvěr na předfinancování projektů dotovaných EU, v tomto funkčním období jej splatí. Šlajs předpokládá, že novému vedení kraje, které vzejde příští rok z krajských voleb, nechá nezadlužený kraj a na jeho účtech zhruba 700 milionů korun. Kraj je bude moci využít v roce 2017 na spolufinancování projektů podpořených v novém plánovacím období EU, dodal hejtman, který už znovu nebude ve volbách kandidovat.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.