V návrhu rozpočta města Plzně pro rok 2016 se počítá s příjmy 5,9 miliardy a výdaji 5,6 miliardy korun

V návrhu rozpočta města Plzně pro rok 2016 se počítá s příjmy 5,9 miliardy a výdaji 5,6 miliardy korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,51%
Spokojený48,87%
Zklamaný20,30%
Zdrcený12,03%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 133

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Norbert NaxeraNorbert Naxera

Více

Jiří VlkJiří Vlk

Starosta města Stod, člen oblastní rady ODS

Více

Roman AndréRoman André

Předseda krajské rady NS-LEV 21

Více

V návrhu rozpočta města Plzně pro rok 2016 se počítá s příjmy 5,9 miliardy a výdaji 5,6 miliardy korun

Plzeň, 26.11.2015, aktualizováno 15:33 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Radní města Plzně odsouhlasili ve čtvrtek na svém mimořádném jednání návrh rozpočtu na rok 2016, který počítá s příjmy města ve výši 5,919 miliardy korun, což je o 11 procent víc ve vztahu ke schválenému rozpočtu roku 2015. Výdaje mají být naopak 5,691 miliardy korun, meziročně o 9,8 procenta nižší. Mezi největší investiční akce, na něž jsou pro příští rok alokovány peníze, patří rekonstrukce trati Karlovarská a úpravy tribuny ve Štruncových sadech, mezi nově zahájené pak například vyhrazený jízdní pruh na Karlovarské. Dokumentem se ještě budou zabývat zastupitelé na svém jednání 10. prosince.

Nejvyšší příjmy má město z cizích daní, pro rok 2016 jsou stanoveny ve výši 3,470 miliardy korun, což je oproti očekávané skutečnosti roku 2015 nárůst o 4,8 procenta. „Odráží se tam růst hospodaření, který se naplno projevil v druhé polovině tohoto roku. Další významnou část oblasti příjmů tvoří příjmy z pronájmu městského majetku. Ty jsou do rozpočtu zapracovány ve výši 646 milionů korun, přičemž nejvyšší příjmy z pronájmu jsou v oblasti vodohospodářské infrastruktury, tepla a správy bytového a nebytového fondu,“ vysvětlil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

„Kapitálové příjmy máme pro rok 2016 stanoveny na 929,9 milionu korun. Zatímco letos jejich většinu tvořily dotace, pro příští rok to je příjem z prodeje vodárenské infrastruktury společnosti Vodárna Plzeň, za nějž získáme 858,9 milionu korun. Je to zakončení celého procesu nákupu společnosti Vodárna Plzeň a jejích akcií. My jsme letos zaplatili za akcie, příští rok jim prodáme vodárenskou infrastrukturu v jejich ceně,“ uvedl náměstek Kotas.

Co se týká dotací, klíčové evropské projekty ITI a IROP se zatím „nerozběhly“, tomu tedy odpovídá nízká částka na dotacích v oblasti příjmů rozpočtu pro rok 2016. Oproti letošnímu roku se meziročně zvýší dotace ze státního rozpočtu na výkon státní správy o 2,4 procenta, město tak dostane 121 milionů korun, přičemž podíl městských obvodů tvoří 36,6 milionu korun.

Nejvyšší sumu z celkové částky 5,691 miliardy korun tvoří provozní výdaje. Pro rok 2016 jsou stanoveny ve výši 4,299 miliardy korun. Nejvýznamnější oblasti provozních výdajů tvoří takzvané běžné výdaje, tedy výdaje na činnost úřadu spojené s výkonem státní správy i samosprávy, výdaje na provoz a údržbu budov a podobně. Běžné výdaje by měly činit 1,138 miliardy korun. Magistrát města Plzně vydá 692 milionů korun, městské obvody 446,4 milionů korun.

Další složku provozních výdajů tvoří výdaje spojené s provozem a údržbou městského majetku, tedy například komunikace, veřejné osvětlení, zeleň, správa bytového fondu, sportoviště a další, kdy jsou výdaje pro rok 2016 stanoveny na 749,9 milionu korun, meziroční nárůst je v tomto případě 17 procent. „Ten nárůst je dán několika faktory. Zaprvé je to přechod na celoměstský odpadový systém, dále záměr města investovat do oprav bytového fondu města, stejně tak daň z přidané hodnoty a daň z prodeje nemovitých věcí, kterou zaplatíme v souvislosti s prodejem vodohospodářské infrastruktury,“ doplnil Pavel Kotas.

Výdaje souvisí i s městskou hromadnou dopravou, pro Plzeňské městské dopravní podniky počítá radnice pro rok 2016 s částkou ve výši 833,2 milionu korun, oproti původnímu výhledu je to o devět milionů korun méně. Příspěvky na provoz příspěvkovým organizacím zřízených městem budou ve výši 852,3 milionu korun.

Kapitálové výdaje pro příští rok jsou stanoveny ve výši 1,392 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 200 milionů korun méně. Patří pod ně stavební investice, přičemž 677 milionů korun jde na akce, které již běží, zbylá část peněz je určena na nové investiční akce. Pod kapitálové výdaje patří také nestavební investice, tedy pořízení strojů a zařízení, dopravních prostředků, výpočetní techniky, uměleckých děl a podobně za 28,4 milionu korun, dále například také 77,8 milionu korun na výdaje za pořízení budov a výkupy pozemků.

Mezi největší investiční akce, na něž půjdou peníze z rozpočtu roku 2016, patří rekonstrukce tramvajové trati Karlovarská (100,8 milionů), rekonstrukce Letkovské ulice (39,2 milionu), náhradní hřiště pro TJ Slovan (47,2 milionu), dokončení rekonstrukce stadionu Štruncovy sady (56,9 milionu) a rekonstrukce napájení Slovany – Černice (39,7 milionu). Nově zahájenými projekty pak budou vyhrazený jízdní pruh Karlovarská (15 milionů), Obytný soubor Stráň (17 milionů) a vodovody a kanalizace v ulici Kapitána Jaroše (29 milionů).

 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.