Projekt EHMK jde za dva týdny do finále, do Plzně přivedl statisíce turistů

Projekt EHMK jde za dva týdny do finále, do Plzně přivedl statisíce turistů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,51%
Spokojený48,87%
Zklamaný20,30%
Zdrcený12,03%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 133

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Radek HavelRadek Havel

Více

Hana VáchalováHana Váchalová

zastupitelka ZPK, zastupitelka OZ Postřekov

Více

Jan LátkaJan Látka

Senátor PČR, zastupitel PK, zastupitel města Domažlice

Více

Projekt EHMK jde za dva týdny do finále, do Plzně přivedl statisíce turistů

Plzeň, 24.11.2015, aktualizováno 22:36 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Sedm let se připravoval, trval jedenáct měsíců a za necelé dva týdny se uzavře. Řeč je o programu projektu Evropského hlavního města kultury 2015. Podílely se na něm stovky účinkujících, místních i zahraničních partnerů a institucí. Do Plzně přivedl statisíce turistů. Dosavadní návštěvnické výsledky naznačují, že Plzeň je v roce 2015 nejlepší ze všech krajských měst, co se týká dynamiky nárůstu počtu turistů. Za první tři čtvrtletí zaznamenalo město nejvyšší meziroční nárůst počtu turistů, tedy více než Praha, Brno i Ostrava.

Řada akcí se uskutečnila v objektu DEPO2015, který se stal vlajkovou lodí celého projektu | Autor: Richard BenešŘada akcí se uskutečnila v objektu DEPO2015, který se stal vlajkovou lodí celého projektu | Autor: Richard Beneš

„Díky projektu je Plzeň vyhledávanou turistickou destinací. Podle mého názoru se realizace vydařila, program považuji za úspěšný. Zároveň je tu ale závazek vůči dalším létům, musíme zajistit jeho udržitelnost,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). Za povedené akce označil například Festival světla, Bavorské kulturní dny, z dlouhodobých projektů pak kreativní zónu DEPO2015, kterou prošlo během šesti měsíců kolem 100 tisíc tuzemských i zahraničních návštěvníků. „Na politické úrovni nyní vedeme diskuzi, v jakém rozsahu poběží DEPO2015 dál,“ doplnil primátor.

„Máme za sebou důležitý rok, kdy se Plzeň stala vyhledávaným místem na kulturní mapě Evropy. Plzeň navštívili nejrůznější umělci čeští i zahraniční, program byl zasvěcen také slavným plzeňským rodákům a tvůrcům, ať už to byl Jiří Trnka, Gottfried Lindauer či Ladislav Sutnar, kteří se tak pomyslně vrátili zpět do svého města. Pro veřejnost se otevřel skutečný plzeňský poklad – interiéry Adolfa Loose. Mimořádně bohatý program Evropského hlavního města kultury se nyní uzavírá, ale já věřím, že leckterý projekt z tohoto programu bude pokračovat i nadále a stane se trvalou součástí plzeňské kulturní nabídky,“ hodnotí projekt Martin Baxa (ODS), náměstek primátora pro oblast kultury.

„Podle předběžných výsledků po třetím čtvrtletí můžeme potvrdit, že celková návštěvnost akcí Evropského hlavního města kultury významně přesáhne jeden milion návštěvníků, což se již nyní pozitivně odrazilo na tržbách plzeňských hotelů, restaurací a dalších poskytovatelů služeb,“ konstatuje ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

V počtu turistů přinesly letošní statistiky ve srovnání s běžným rokem 2013 nárůst přenocování ve výši 30 procent. „Za první tři čtvrtletí tohoto roku se v Plzni ubytovalo přes 194 tisíc hostů, což je o 13,7 procenta více než za stejné období loňského roku. Počet přenocování v Plzni činil k poslednímu září více než 380 tisíc nocí. I v tomto případě jde o třináctiprocentní meziroční nárůst. Ve třetím čtvrtletí, tedy v průběhu letních měsíců, vzrostl počet nocujících hostů v Plzni o 17 procent. To považuji za výborný výsledek vzhledem k extrémně horkému letnímu počasí, které městské turistice příliš nepřeje. Ještě větší boom zažívá jednodenní turistika. Počet klientů turistického informačního centra stoupl zhruba čtyřnásobně. Od ledna do října jsme zorganizovali 1070 komentovaných prohlídek centra pro více než 27 tisíc osob, což je zhruba pětinásobek oproti loňskému roku, kdy se ve stejném období uskutečnilo 218 prohlídek,“ uvedla ředitelka městské organizace Plzeň – turismus Zuzana Koubíková

Program Evropského hlavního města kultury 2015 však ještě uzavřený není. Diváky čeká do konce roku již vyprodané vystoupení předního českého souboru nového cirkusu La Putyka, sousedské procházky, literární večer se zakončením projektu Meeting Literature, výstava moderního rakouského designu v DEPO2015 či premiérové divadelní představení souboru Farma v jeskyni. V polovině prosince se pak odehraje symbolické rozloučení s titulem evropské kulturní metropole.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.